10. října 2018 21:02, aktualizováno  21:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ANO nechce spolupracovat s ODS, trojkoalice pod vedením starostů v Liberci nevznikne

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 8Diskuse
Lídr kandidátky Starostů pro Liberecký kraj Jaroslav Zámečník. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lídr kandidátky Starostů pro Liberecký kraj Jaroslav Zámečník. | foto: ČTK

Liberec  Koalice vítězných Starostů pro Liberecký kraj s ANO a ODS v Liberci nevznikne. Jednání byla ukončena, řekl ve středu lídr starostů Jaroslav Zámečník. Jako důvod uvedl, že ANO odmítlo být v jedné koalici s ODS. „Budeme dál hledat možnost spolupráce tří partnerů, tak jak jsme měli v plánu,“ řekl Zámečník.

Proti koalici s ODS byla podle Němečka naprostá většina místní členské organizace ANO. „Reakce byla velmi razantní,“ řekl ČTK. Důvody podle něj nerozebírali.

„Asi byly dva. První, co se odehrálo v Brně. Tak to říkali - ano to je ta odéeska, co udělala (brněnskému primátorovi Petrovi) Vokřálovi. To je jedna věc a druhá, že reputace ODS pro většinu památníků tady v Liberci asi není nejlepší,“ řekl Němeček. V Brně se nejprve rýsovala široká koalice vedená vítězným ANO, pak se ale situace překvapivě obrátila a na koalici se dohodla ODS s KDU-ČSL, Piráty a ČSSD.

Jednání o liberecké koalici Němeček jinak označil za korektní. „Nabídka byla dobrá, byl tam bohužel tento jeden zádrhel,“ dodal.

Ve stotisícovém Liberci si voliči vybírali z 12 kandidátek, uspělo jich pět. Vítězní starostové získali 16 mandátů, druhé ANO 11 a třetí Změna pro Liberec šest. Občanští demokraté budou mít čtyři zastupitele a dva získalo uskupení Liberec otevřený Lidem (LOL).

Starostové původně chtěli vytvořit čtyřkoalici, ODS ale odmítá společnou s LOL i se Změnou. Jako nejpravděpodobnější se nyní jeví trojkoalice starostů s ANO a LOL, která by měla v 39členném zastupitelstvu 29 mandátů. Zámečník ve středu potvrdil, že LOL osloví. „Budeme zjišťovat, jak se staví ke spolupráci,“ dodal. 

V roce 2014 zvítězila v Liberci Změna s 12 mandáty, druhé ANO jich mělo devět a třetí starostové osm. ČSSD měla čtyři zastupitele a po dvou mandátech měly KSČM, TOP 09 a ODS. Změna a ANO se spojily po volbách v koalici, druhé ANO získalo funkci primátora pro svého tehdejšího lídra Tibora Batthyányho. ANO ale vliv na Liberec zcela ztratilo, žádný z jeho zastupitelů včetně primátora v hnutí už nepůsobí.

ČTK
  • 8Diskuse

Najdete na Lidovky.cz