18. března 2017 12:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Před smrtí zašeptal ‚nejkrásnější král‘. Odchod kardinála Vlka byl klidný, říká jeho přítel

Kardinál Miloslav Vlk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kardinál Miloslav Vlk. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

Praha Podle Antonína Randy, který vede spolek, jenž se staral o kardinála Vlka, byl jeho stav závažný už v pátek. „Vzhledem k tomu, že už v minulosti byly takové výkyvy, tak jsme nechtěli dělat paniku. Ten odchod byl ale klidný. Byl na tu situaci připraven už v minulých dnech,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Antonín Randa je jedním z lidí, kteří měli ke kardinálu Miloslavu Vlkovi v posledních týdnech nejblíže. Stojí totiž v čele spolku Cesta 121, který o nemocného kardiála pečoval až do soboty, kdy jedna z nejvýraznějších postav katolické církve podlehla rakovině plic s četnými metastázemi. S bývalým pražským arcibiskupem Miloslavem Vlkem se zná zhruba 20 let a mluví o něm jako o svém příteli.

Lidovky.cz Kdy jste s kardinálem Vlkem naposledy mluvil?

Naposledy jsem s ním mluvil v pondělí a on potom už ani žádné návštěvy nechtěl.

Lidovky.cz: Kdy se stav kardinála Vlka výrazně zhoršil?

Včera (v pátek - pozn. red.) už ten stav byl velice závažný, panu kardinálovi selhávala játra. Vzhledem k tomu, že už v minulosti byly takové výkyvy, tak jsme nechtěli dělat paniku. Ten odchod byl ale klidný. Byl na tu situaci připraven už v minulých dnech.

Lidovky.cz: Jaké byly jeho poslední dny?

V posledních dnech byl pan kardinál už dost unavený, ale pokud jsem s ním mluvil, tak do poslední chvíle se zajímal o společenské dění, o dění v církvi, vždycky ho hodně těšily pozdravy od různých i známých lidí. Pan kardinál měl často vzpomínky na mnoho z těch lidí, takže ho ty pozdravy a přání těsily. Byl takový smířený, v podstatě jsme se o jeho nemoci nebavili. Myslím, že ani jednou to v těch našich rozhovorech nebylo nějaké téma. Žil s tím, že je blízko té Boží náruči a byl vlastně spokojený.

Lidovky.cz: Jak se cítíte?

Antonín Randa působí ve sdružení Cesta 121 půl roku, je jeho předsedou.

Antonín Randa působí ve sdružení Cesta 121 půl roku, je jeho předsedou.

My jsme na to byli připraveni. To víte, stáhne se mi žaludek, když se to člověk dozví, cítí smutek. Zkrátka lidský pocit, který cítíte, když odejde někdo, koho máte rád. Pan kardinál mě párkrát v životě podržel, když mi bylo špatně. Na druhou stranu je tam i nějaký pocit... řekněme radosti z toho, že to zvládnul. U pana kardinála byl naprostý klid, žádná obava z toho, co přijde. Asi tak, jak by to mělo být u věřícího člověka. Je povzbuzující vidět, že člověk, kterého máte rád, to takhle bere.

Lidovky.cz: Jak to tedy kardinál bral?

Že se toho nebál a že ho vlastně zvláštně posilovala ta blízkost Boha. O tom může každý mluvit, jak chce. Když máte život před sebou, nebo si to alespoň myslíte, tak smrt řešíte spíše teoreticky. Ale v okamžiku, kdy už jste v té „cílové rovince“, tak už je to jiné, jde to takzvaně na dřeň. Když v takové situaci vidíte, že to ten člověk zvládá, tak to je vlastně svým způsobem krasné.

Dny lidí dobré vůle na Velehradě.  Kardinál Miroslav Vlk
Kardinál Miroslav Vlk požehnal novým vozům Hasičského záchranného sboru

Lidovky.cz: Měl pan kardinál v posledních týdnech nějaké návštěvy?

Těch zajímavých návštěv bylo více, byly i z řad politiků, kteří jsou i dnes veřejně činní. Asi nemám právo ta jména říkat, mohlo by to vypadat, že si tam nějak honili triko a i vzhledem k tomu, že to sami nezveřejnili, tak se domnívám, že šlo spíše o intimní záležitost mezi nimi.

V posledních dnech to byly návštěvy především z církevních kruhů. Pan kardinál velmi stál o to se setkat s generálním vikářem pražské arcidiecéze Zdenkem Wasserbauerem. Pan generální vikář na tuto prosbu okamžitě zareagoval a to setkání proběhlo.

Lidovky.cz: Jaká byla kardinálova poslední slova?

Já tedy nevím o žádných slovech, která by pan kardinál zamýšlel jako „tak já vám ještě něco řeknu a potom už tedy odejdu“, ale včera večer, pár hodin před svou smrtí, řekl „Nejkrásnější král“. To zašeptal. Lékařka se ho poté ptala, co tím myslel, kdo je ten nejkrásnější král, načež pan kardinál zašeptal „Ježíš na kříži“. A to bylo všechno, nevím o tom, že by dál mluvil. On měl poblíž kopii obrazu trpícího Krista, kterou jsme mu přinesli z karlínské fary. Ten obrázek si původně do Karlína přinesl z arcibiskupství. Myslím, že ten hodně mluví o tom, co prožíval v posledních dnech a hodinách.

Lidovky.cz: Chystáte nějakou akci k uctění kardinála Vlka?

Cesta 121 chystala panu kardinálovi koncert k 85. narozeninám a on se na to těšil. Doufali jsme, že se toho zúčastní osobně, případně to uvidí z nemocnice. Tak holt teď se na koncert bude dívat shora. Koncert se bude konat 17. května v Karlínském kostele, on měl tu karlínskou faru hodně rád.

Chtěli jsme se ještě po onom koncertu shromáždit k modlitbě pod okny nemocnice. Myslím, že ta modlitba stejně proběhne, akorát že to nepůjde o patro výš, ale o víc pater. To je asi jediná změna, kterou budeme muset udělat, nedobrovolně.

Lidovky.cz: Víte, kdy se bude konat pohřeb?

To je věc, která mě velice zajímá, ale kterou nevím. Je to věc, kterou řeší arcibiskupství, takže to už není v naší režii.

Najdete na Lidovky.cz