2. listopadu 2011 7:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Armáda posílá z Afghánistánu dva opilé vojáky

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Reuters

Česká armáda stahuje z americké základny Shank v afghánském Lógaru dva vojáky, kteří se před několika dny opili. Elitní vojáci z rozvědky Vojenského zpravodajství by měli odletět do České republiky ještě v listopadu, přijdou i o část platu. Vojenské zpravodajství nechtělo věc komentovat.

Podle Práva jednoho z českých vojáků zadržela americká vojenská policie, protože dělal na základně nepořádek. Muž se vzpouzel a byl drzý. Američani ho pak předali české Vojenské policii. Ta dechovou zkouškou zjistila, že zpravodajec je opilý. Vojenští policisté poté provedli test v ubytovně, kde bydlí zpravodajci, a objevili dalšího opilého vojáka.

Vedení Vojenského zpravodajství nechtělo chování svých mužů, kteří mají v Afghánistánu za úkol sbírat citlivé informace, nijak hodnotit. "Vojenské zpravodajství tuto věc nebude komentovat," sdělil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Za pití alkoholu přijdou vojáci na čas o část platu. Ten podle deníku v průměru dosahuje cca 25.000 korun a v Afghánistánu k tomu pobírají příplatek až 5000 dolarů (85.000 Kč) měsíčně. V zahraničních misích vojáci nesmějí alkohol vůbec pít, panuje tam takzvaný suchý zákon.

V letošním roce byl z Afghánistánu již v březnu stažen voják, který údajně slovně napadl důstojníka své jednotky. Urážel prý i místní civilní pracovníky. Domů museli před dvěma lety i příslušníci české mise v Kosovu, kteří se rovněž opili a poprali, jiní kouřili marihuanu. V Afghánistánu se v minulosti objevil také případ, kdy dva vojáci veřejně nosili na šatech nacistické symboly.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!