Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Audi se slevou nebo bydliště pro Palasova bratra? Asistent Horáček to zařídí

Česko

  5:00
PRAHA - Když manželka senátora Jaroslava Palase potřebovala nový vůz, přispěchal na pomoc jistý Jakub Horáček. A jediným převodem zlevnil luxusní sporťák o půl milionu korun. Když Palasův bratr potřeboval trvalé bydliště, opět pomohl on – někdejší politikův asistent a poradce Horáček.

Jaroslav Palas a jeho penzion v Ludvíkově (koláž serveru Lidovky.cz). foto: Koláž ZRLidovky.cz

V obou případech jde o další ze série pochybných finančních transakcí, na něž přišli policisté, kteří mapovali Palasovy majetkové poměry.

„V době prodeje Jiřině Palasové mělo vozidlo najetou pouze 150 kilometrů,“ zapsali vyšetřovatelé do souhrnné zprávy, s níž se server Lidovky.cz seznámil.

Obchod, který se opravdu vyplatil

Od roku 2005 jezdila Jiřina Palasová v terénním voze Toyota Land Cruise 120, o rok později si pořídila sedan Audi A6. V roce 2012, tedy v době, kdy s manželem dokončili stavbu třicetimilionového domu v Ludvíkově na Bruntálsku, si pořídila Land Rover v šedé metalíze. Vždy se jednalo o zcela nové vozy v celkové hodnotě více než 5,5 milionu korun. A loni v únoru svou stáj opět občerstvila.

Jak Palasová splácela vůz

 • Začátek roku 2014: Firma Jakuba Horáčka kupuje vůz Audi RS Z Sportback za 3 983 802 korun.
 • 6.2.2014 - Jiřina Palasová posílá na účet Jakuba Horáčka dva miliony korun jako první splátku vozu.
 • 10.2.2014 - společnost Harke Jakuba Horáčka prodává Jiřině Palasové vůz Audi RS 7 Sportback za 3 410 000 korun
 • 11.2.2014 - Palasová posílá druhou splátku ve výši jeden milion korun. „Podle písemného vyjádření prodávajícího Jakuba Horáčka doplatí MUDr. Palasová zbylých 400 tisíc korun, jakmile bude disponovat uvedenou částkou,“ přepsali do protokolu své zjištění policisté.

Tentokrát si pořídila luxusní Audi RS 7 Sportback. Rok výroby: 2014. Šlo tedy o zbrusu nové auto, byť papírově byla Palasová už druhým vlastníkem. Proč? Automobil jí totiž přeprodala společnost Harke. Jejím jednatelem je právě a jedině Jakub Horáček. „Bylo zjištěno, že prodejní cena tohoto vozidla byla 3 983 802 korun,“ uvedli policisté do zprávy.

Jaroslav Palas s Jakubem Horáčkem na archivním snímku.

Horáček však příliš času za volantem výkonného vozu nestrávil. Totiž: Palasové ho 10. února 2014 prodal, a to za neuvěřitelně vstřícnou cenu 3,41 milionu korun. Více než půlmilionovou slevu jí poskytnul navzdory tomu, že vůz pouze vyjel z autosalonu. „Nebylo ani přihlášeno do provozu,“ poznamenali si vyšetřovatelé.

Podle statistik dovozce se tak Palasová stala majitelkou jednoho z pěti kusů tohoto typu Audi, které se v Česku toho roku prodaly.

Popsaná obchodní operace budí pochybnosti přitom i u oslovených prodejců. Ti totiž dnes už automaticky nabízí, že za zákazníka vůz přihlásí do registru. „Pokud to neudělali rovnou, zřejmě počítali s tím, že ho hned přeprodají,“ upozornil jeden z obchodníků, jenž nechtěl své jméno spojovat s politicky citlivým případem.

„Neobtěžujte nás“

Proč se Horáček dobrovolně připravil o půl milionu korun? To je těžké zjistit. Adresa Horáčkovy firmy z obchodního rejstříku je neplatná, na pobočce v Krnově lze zastihnout jen správce domu, který přislíbil, že Horáčka kontaktuje a dotazy redakce předá. Do uzávěrky se však neozval.

 • Jak uvádí oficiální stránky automobilky, nový vůz Palasových je "ztělesnění puristické elegance". Palasová se tak stala jednou z pěti českých majitelů, kteří si v roce 2014 užívali 8-stupňovou převodovku, 560 koní pod kapotou a zrychlení z nuly na sto za 3,9 vteřiny. V případě modelu Audi RS 7 sportback se jedná o atypické auto, které si zpravidla zákazník objednává na míru.

Vysvětlení pozoruhodného obchodu neposkytla ani Jiřina Palasová, jež má zubařskou ordinaci v Krnově. „Mluvit s ní nemůžete, protože ordinujeme,“ sdělila nejprve její zdravotní sestra a zavěsila. Neúspěšný byl i druhý a třetí pokus. „Do ordinace soukromé hovory vůbec nepřepojujeme. Neobtěžujte nás,“ ukončila rozhodně sestra hovor. Už třetí den nechává bez odpovědi žádosti o vysvětlení rovněž její muž, současný senátor, bývalý ministr a severomoravský exhejtman Palas.

Ty kupuješ, já platím

Nebyl to ale jediný nákup rodiny Palasových, u něhož asistoval Jakub Horáček. Angažoval se i v roce 2007 při koupi bytu 4+1 ve Zlatých Horách na Jesenicku. „Kupující za nemovitost zaplatil celkovou částku 1 020 000 korun. Nejdříve však byla složena záloha kupní ceny ve výši 40 tisíc korun u realitní kanceláře,“ napsali vyšetřovatelé do protokolu. Zbylých 980 tisíc měl kupující splatit do sedmi dnů. „Částka 980 tisíc byla odeslána z bankovního účtu inženýra Palase, avšak kupujícím dle smlouvy byla společnost Harke,“ vyčetla policie z analýzy bankovních převodů.

Podle propočtů policie stála Jaroslava Palase stavba minimálně 28,9 milionu...
Exministr zemědělství a šéf Českomoravské myslivecké jednoty Jaroslav Palas.

Detektivové proto pátrali dál a ptali se, proč senátor Palas platil byt, který papírově patří Horáčkově společnosti. Z výpisů bankovního účtu zjistili, že Horáček Palasovi 980 tisíc vrátil - ale až o sedm let později. „Tato platební transakce byla realizována až v době, když už policejní orgán vedl několik měsíců prověřování v této trestní věci,“ uzavřeli šetření další pochybné transakce rodiny Palasových.

Předtím si všimli ještě jednoho malého detailu, který nasvědčuje tomu, že Palasovi mají k bytu blíže, než udávaly oficiální dokumenty. Podle registru občanů má v bytě hlášeno trvalé bydliště Palasův bratr.

Horáček dnes už senátoru Palasovi asistenta nedělá. Jejich cesty se však úplně nerozešly. Senátorskou kancelář totiž politik umístil do domu Horáčkovy firmy a zajistil mu tak pravidelný měsíční příjem 24 200 korun – nejvyšší možnou sumu, kterou může Senát za regionální kanceláře zákonodárců zaplatit.

Automobily ve vlastnictví Palasových

Při prověřování rodiny Palasových zdokumentovala policie také její vozový park. Celkem zjistila vozy za 6 654 360 korun.

Jaroslav Palas

 • Škoda Octavia sedan, vlastníkem od prosince 1997 do května 2006; kupní cena 535 320 korun
 • Škoda Superb sedan, vlastníkem od června 2002 do května 2006; kupní cena 1 237 000 korun
 • Audi A8 4E sedan, vlastníkem od října 2005 do října 2013; kupní cena 2 660 000 korun

Jiřina Palasová

 • Toyota Land Cruiser kombi, vlastníkem od června 2005 do listopadu 2012; kupní cena 1 506 199,70 korun
 • Audi A6 4F sedan, vlastníkem od dubna 2006 do dubna 2013; kupní cena 1 294 332,04 korun
 • Land Rover, Range Rover kombi, vlastníkem od srpna 2012 doposud; kupní cena nejméně 2 757 360 korun
 • Audi RS 7 Sportback, vlastníkem od února 2014 doposud; kupní cena 3 410 000 korun

Nejasnosti kolem peněz na penzion