Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kdo vyplácel řemeslníky na Palasově domě? Advokát prý jen splácel zamotaný dluh

Exministr zemědělství a šéf Českomoravské myslivecké jednoty Jaroslav Palas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exministr zemědělství a šéf Českomoravské myslivecké jednoty Jaroslav Palas. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Senátor, exministr a bývalý hejtman Jaroslav Palas měl při stavbě svého honosného sídla štěstí na podnikatele, kteří mu podali pomocnou ruku. Přesněji řečeno, ruku s penězi. Vedle problematické desetimilionové půjčky, o níž jsme informovali v předchozím textu, vyplatil řemeslníkům bezmála dva miliony korun podnikatel Roman Bárta. Prý tím Palasovi vracel půjčky, jimiž v minulosti držel nad vodou jeho autoservis.

Je to další položka na seznamu zastřených plateb, které policejní tým zkoumající majetkového poměry kdysi vrcholového politika ČSSD považoval za zvláště podezřelé.

Když policisté mapovali, z čeho Palas zaplatil třicetimilionový penzion v Ludvíkově na Bruntálsku, zjistili, že některé práce na stavbě nehradil on, ale Roman Bárta. Jde o advokáta, který vlastní na Opavsku mimo jiné i autoservis a sedí například v dozorčí radě hazardní společnosti Campa net.

„Jednalo se o finanční prostředky, které jsem převzal do úschovy a dále s nimi nakládal pouze dle osobních pokynů inženýra Palase,“ řekl Bárta na prvním výslechu, kam nakráčel s Palasem potvrzenou mlčenlivostí. V minulosti pro něj totiž Bárta vykonával drobné právní služby. „Další požadované informace odmítl sdělit,“ zapsali policisté do protokolu, s nímž se server Lidovky.cz seznámil.

Penzion Jaroslava Palase v Ludvíkově v Jeseníkách.

Jenže vyšetřovatelé vypátrali, že do úschovy Bárta přijal v roce 2009 nanejvýš jeden milion korun. A to ještě chybně. „Uložil finanční prostředky na svůj osobní bankovní účet a nikoliv na speciální a bez náležité identifikace svěřitele tak, jak k tomu byl povinen dle právní úpravy,“ stojí ve spise.

Kvůli podezřelému uchovávání peněz proto detektivové zaslali podnět na Českou advokátní komoru. A ta s Bártou zahájila řízení, ale trest nepadl. „Stížnost byla přešetřena nezávislou kontrolní radou. Její předseda, zjistí-li se závažné možné pochybení advokáta, pak podává případně kárnou žalobu. V tomto případě se tak ale nestalo,“ potvrdila mluvčí komory Iva Chaloupková. Bárta byl podle ní důrazně upozorněn, že musí dodržovat zákon o advokacii a další předpisy. „Kontrolní orgán dospěl k názoru, že toto důrazné varování bude pro dotyčného advokáta dostatečným výchovným apelem,“ dodala mluvčí.

  • „Byly to půjčky, které jsem měl od něj pro naši firmu a tímto způsobem jsem mu je vracel. Advokacii vykonávám spíš tím způsobem, že nevykonávám takzvané sporné agendy, běžné agendy. V té době jsem ani naše předpisy pořádně neznal. Ale nebylo to nic zásadního,“ zopakoval Bárta. Prý ho o to požádal sám Palas, se kterým se zná dvacet let. Ten ale od počátku k případu mlčí a na dotazy serveru Lidovky.cz nereaguje.

Bárta na otázku serveru Lidovky.cz, proč neidentifikoval Palasovy peníze, odpověděl stejně jako tehdy do policejního protokolu: „Stalo se to pouze v důsledku neomluvitelné neznalosti konkrétních předpisů týkajících se advokátní úschovy.“

Bez zajištění, bez dokladů, bez svědků

Pro policisty to tím ale neskončilo. Naopak. Začali se ptát, kolik že Palas Bártovi na autoservis ve skutečnosti půjčil. A tak obdržel další pozvánku k výpovědi, kde už se rozmluvil.

  • Ani Palas za svou pomoc kamarádovi nepřišel zkrátka: „Jako protislužbu dostával v našem pneuservisu ty nejvýhodnější ceny a když potřeboval nějakou menší právní pomoc, radu či zkomponovat nějakou smlouvu, tak jsem to pro něj vždy udělal bez nároku na odměnu,“ uvedl u výpovědi Bárta.

„Dalo by se říci, že první, ale poměrně malé finanční půjčky mi Palas začal poskytovat někdy kolem roku 2005, kdy jsme začali dělat autoservis,“ vysvětloval tehdy policii. Firmě občas scházely peníze v hotovosti, to ale podle jeho slov vyřešila vstřícnost „přítele Palase“. Ten mu v průběhu let údajně půjčil celkem tři miliony korun. Bez zajištění, bez úroku, pouze oproti vystavené směnce. A také bez svědků.

Proto ani tentokrát nemohla policie zjistit skutečný původ peněz. „Tyto půjčky, vzhledem k tomu, že byly poskytovány v hotovosti, nemohly být policejním orgánem zpětně analyzovány,“ napsali vyšetřovatelé do zprávy. Směnky i dlužní úpisy o půjčce totiž Palas s Bártou v průběhu let zničili. A tedy i jediné důkazy o tom, že se skutečně jednalo o půjčku. „Je zřejmé, že mezi JUDr. Bártou a inženýrem Palasem neproběhly ve sledovaném období vůbec žádné bezhotovostní platby,“ konstatovali nakonec.

A o pár řádků dál kriminalisté celou eskapádu uzavřeli na policejní slovník nebývale ostrým konstatováním: „Bylo jednoznačně prokázáno, že zdrojem opakovaných hotovostních finančních půjček ve výši tři miliony korun, nemohly být oficiální příjmy manželů Palasových a jejich syna, protože jejich objem ani v jednom případě nekorespondoval s výběry hotovosti z bankovních účtů provedených v té době podezřelými,“ stojí ve zprávě. I tady ale došli vyšetřovatelé k závěru, že se nepodařilo podezřelé miliony spojit s konkrétní trestnou činností. A proto museli případ před pár týdny odložit ad acta.

Nejasnosti kolem financování Palasova sídla

  • Jaroslav Palasje bývalý poslanec, působil v KSČM, Levém bloku a ČSSD. V letech 2002 až 2005 byl ministrem zemědělství, o tři roky později se stal hejtmanem Moravskoslezského kraje. V roce 2010 byl zvolen senátorem za obvod Bruntál.
  • Policie se případem výstavby luxusního domu v Ludvíkově na Bruntálsku začala zabývat na konci roku 2012 a prověřovala ho několik let. Mimo jiné analyzovala příjmy a výdaje Palase, jeho ženy Jiřiny i syna Jana.
  • Z policejních propočtů vyplynulo, že celkové příjmy rodiny činily přesně 30 999 152 korun. K tomu ještě Palasovi získali půjčku deset milionů od známého Jiřího Krušiny. Podle policie ale tato transakce vyvolává podezření na praní špinavých peněz.
  • LIDOVKY.CZ: Miliony na Palasovo sídlo vzešly z podezřelého kolečka převodů
  • Naopak výdaje Palasových, jak je zdokumentovala policie, činily nejméně 50 411 006 korun.
  • „Závěrečné bilancování prokázalo jednoznačný bilanční schodek ve výši minimálně 9 411 854 korun, a to s přihlédnutím k existenci dlouhodobé půjčky 10 milionů korun, se skutečný původ finančních prostředků uhrazených v hotovosti v celkovém objemu 13 677 030 policejnímu orgánu objasnit nepodařilo,“ konstatovali závěrem vyšetřovatelé.
Rodinný dům, který si v Ludvíkově na Bruntálsku postavil senátor Jaroslav...
Penzion Jaroslava Palase v Ludvíkově v Jeseníkách.
Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky
Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...