Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Premiér Babiš: ANO se musí zbavovat korupčníků

Česko

  5:00
PRAHA - V den, kdy se premiér Andrej Babiš chystal na setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, započala v Brně obří operace olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana a Národní centrály proti organizovanému zločinu. Mířila na brněnské podnikatele a mimo jiné i na politiky hnutí ANO.

Český premiér Andrej Babiš na historické návštěvě Bílého domu. foto:  Michal Růžička, MAFRA

„Opravdu mě to štve, protože jako hnutí máme čistý štít. Vždycky jsem říkal, že pokud by došlo ke korupci u našich lidí, zbavíme se jich okamžitě,“ reagoval Babiš na aktuální zásah v rozhovoru s LN, který vznikl během jeho zpáteční cesty z USA.

  • Jakou náladu měl přezident Trump při jednání s Babišem?
  • Koupí Česko americké vrtulníky?
  • Proč Babiš navštívil ústředí CIA?

Čtěte velký rozhovor s Andrejem Babišem v pondělních Lidových novinách.

Brněnská kauza má několik větví. Jedna je zaměřena na mýtnou zakázku a na vedení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Podle deníku Právo zachytili vyšetřovatelé v odposleších z listopadu 2017 Jaroslava Faltýnka, druhého muže hnutí, na schůzkách s předsedou ÚOHS Petrem Rafajem aKarlem Faixem, šéfem firmy Kapsch, která dosud mýto provozuje. Podle listu se Faltýnek sešel nejprve s Faixem, následně s Rafajem. „Faltýnek řekl Rafajovi, že je potřeba udělat to, co chce Kapsch,“ shrnuli podle deníku vyšetřovatelé obsah hovoru.

Faltýnek potvrdil, že se scházel se všemi zájemci o tendr. „Chtěl jsem najít to nejlepší řešení,“ uvedl v pátek ve sněmovně. Premiérovi se ale jeho iniciativa nelíbí. „Podle mého názoru neměl suplovat ministra Ťoka,“ konstatoval Babiš.

Toho premiér vyzval, aby neprodleně odvolal z dozorčí rady ČD Cargo radního Brna-střed Jiřího Švachulu (ANO), jehož se dotýká druhá větev kauzy. V té jde o zakázky v moravské metropoli, zejména ve zmíněné městské části. „Založil jsem hnutí proti korupci a je nepřijatelné, aby k takovým případům docházelo,“ dodal Babiš.

Andrej Babiš ve Washingtonu s manželkou. V pozadí Bílý dům a Washingtonův...
Premiér Andrej Babiš v Oválné pracovně Bílého domu.

Podle informací LN byl Švachula vyšetřovateli odposloucháván. Na základě toho získali policisté poznatky týkající se Petra Rafaje – šéfa ÚOHS, kterého podle zdrojů redakce pojí se Švachulou blízký kontakt. Jisté je, že brněnský politik brzy přijde minimálně o jednu prestižní funkci.

„Požádal jsem České dráhy (jediného akcionáře ČD Cargo – pozn. red.), ať členství pana Švachuly v dozorčí radě ČD Cargo řeší,“ napsal LN ministr dopravy Dan Ťok. Uposlechl tak výzvu premiéra Babiše, aby Švachulu zbavil funkce.

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler
Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler

Redakce se pustila do testování oblečení od značky Crawler, která vše šije ručně a z merino vlny. Zajímají vás názory našich maminek?

Mohlo by vás zajímat