29. dubna 2018 12:37, aktualizováno  13:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ANO nemá náhradní variantu, pokud nevyjedná vládu s ČSSD a KSČM

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 41Diskuse
Premiér v demisi Andrej Babiš po schůzi s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér v demisi Andrej Babiš po schůzi s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. | foto: ČTK

PRAHA ANO podle svých představitelů nemá žádnou náhradní variantu pro sestavení vlády, pokud by nevyjednala společný kabinet s ČSSD a s podporou KSČM. Zástupci nejsilnějšího parlamentního hnutí to uvedli v dnešních diskusních pořadech.

„Žádnou variantu B nemáme, ale pracujeme na tom, aby byla zajímavá varianta A pro naše členy i členy ČSSD,“ uvedl předseda Sněmovny Radek Vondráček.

Místopředsedkyně ANO a středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová v Otázkách Václava Moravce odmítla možnost, že by hnutí oslovilo kvůli vládní spolupráci SPD Tomia Okamury, pokud by ČSSD například v plánovaném vnitrostranickém referendu odmítla koaliční spojenectví.

„Pro nás je zatím jedinou variantou ČSSD, protože žádná jiná strana s námi nechce jít do vlády a posunout tuto zemi k lepšímu. Chápu postoj opozice, že bude torpédovat novou koalici. My jsme ale udělali všechno pro to, aby vznikla stabilní vláda,“ řekla Pokorná.

Za „úsměvnou spekulaci“ označila informaci, že by v případě krachu jednání mohl prezident Miloš Zeman mohl sestavením vlády nynější ministryni obrany Karlu Šlechtovou (ANO). „Nic o tom nevíme. Karla Šlechtová je dobrý manažer, a proto byla jmenována na ministerstvo obrany. Je to člověk, který si jde za svým. Pokud by ale měla být tím, kdo by byl pověřen, tak to rozhodně nebude naše politická nominace,“ uvedla Jermanová.

Předseda ČSSD Jan Hamáček v Otázkách Václava Moravce uvedl, že si přeje, aby byla koaliční jednání o nové vládě s hnutím ANO co nejdříve u konce. „Lidé jsou unavení a čekají na výsledek. Nechceme tak věci nadále komplikovat a najít shodu. Programové body v květnu předložíme představenstvu ČSSD a provedeme stranické referendum. V jednání zkrátka došlo k zásadnímu posunu a můžeme pokračovat ve vyjednávání,“ řekl Hamáček.

Jaroslava Pokorná Jermanová na Krajském úřadu Středočeského kraje.
Jan Hamáček.

Zároveň řekl, že mu vadí kritika koalice ze strany opozičních stran a označil ji za kampaň. „Vadí mi vést kampaň uprostřed jednání, nepřijde mi to fér. Pojďme nejdříve udělat koalici a vládu a pak teprve kritizovat různá rozhodnutí a postoje,“ dodal Hamáček.

‚Babiš by v případě demise ministrů za ČSSD odstoupil’

Předseda vlády a ANO Andrej Babiš by podle šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) odstoupil z funkce premiéra, pokud by z chystané společné vlády odešli ministři za ČSSD. Do koaliční smlouvy ale taková podmínka nepatří, uvedl v neděli Vondráček v pořadu Partie televize Prima. Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) namítal, že Babiš mění názory podle toho, jak se mu to hodí.

„To nechte na mně, klidně bych odstoupil, já s tím nemám problém,“ říkal Babiš podle Vondráčka i při vyjednáváních. Podmínka rezignace premiéra při odstoupení ministrů jedné strany proto podle šéfa dolní komory do koaliční smlouvy nepatří. „to je něco dehonestujícího, ponižujícího, něco, co se nemůže dávat na papír,“ uvedl Vondráček. „To je věc politického a morálního rozhodnutí,“ dodal.

Milan Štěch

Milan Štěch

Štěch uvedl, že v ANO rozhoduje persona, která toto hnutí nastartovala, v hnutí podle Štěcha chybí demokratické procesy rozhodování. Babiš „velmi účelově mění názory podle toho, jak se to hodí jemu“, řekl Štěch, který patří mezi hlasité odpůrce vlády ČSSD s ANO. Vondráček se proti takovémuto nálepkování ANO ohradil, podle něj to má za cíl oslabit hnutí. „Naše síla je držet pohromadě a držet svého předsedu,“ uvedl šéf Sněmovny.

ČTK
  • 41Diskuse
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.