Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Česko

Babiš: Chci, aby lidé sami řekli, co se má dělat. My na to sháníme a také seženeme peníze

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Premium Rozhovor
Praha - Je to zhruba rok, co premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že spřádá Národní investiční plán. Opozice se po něm od té doby pídí a předem je skeptická, že to k něčemu bude. Kýžený materiál je hotový, ale spíš než slovo plán se na něj hodí výraz databáze. "Nikdy to nikdo nezmapoval ani nesepsal. Je to užitečné pro veřejné investory i pro vyjednávání evropských peněz," míní premiér.
aktualizováno 

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

LN: Kolik projektů a na jak dlouhou dobu Národní investiční plán obsahuje?
Máme za sebou třicet let od revoluce, proto jsme se rozhodli, že to bude na dalších třicet let, do roku 2050. Bylo by zajímavé, kdyby někdo napsal diplomku na téma, co bylo postaveno za Karla IV., co za Tomáše Garrigua Masaryka, co za totalitního režimu a co za posledních 30 let svobody a demokracie. Národní investiční plán na příštích 30 let je součástí naší strategie Česká republika – země pro budoucnost. Plán obsahuje více než 20 000 investičních projektů v celkové výši asi osm bilionů korun.

LN: Zohledňuje materiál míru připravenosti projektů a zajištění financování?
Smyslem je shromáždění veškerého investičního potenciálu země na jednom místě. Vytvoření zásobníku projektů, odkud by si měli jednotlivé projekty ministři, hejtmani, primátoři, starostové vybírat a realizovat je podle připravenosti a finančního krytí. Udělali jsme to proto, že se ukázalo, že neexistuje přehled o tom, na čem se dělá, o čem se uvažuje. Mnohdy to nevědí ani ministři v rámci své gesce. Tyto investice pak budou zohledněné v budoucích státních i samosprávních rozpočtech. Je to taky silný argument pro jednání s Bruselem o sedmiletém finančním rámci od roku 2021 do roku 2027. A bude to taky inspirace pro Národní rozvojový fond. Nejde o závazný dokument, ale vůbec poprvé máme na jednom místě investiční potenciál celé naší země na příštích 30 let.

Premiér Andrej Babiš před jednáním summitu EU v Bruselu.
Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

LN: Jaký z toho plyne užitek?
Na příkladu Císařských lázní v Karlových Varech uvedu, proč je to důležité. Jako ministr financí jsem v roce 2015 navštívil totálně zanedbaný hotel Thermal a Císařské lázně z roku 1896, úžasnou národní památku v zanedbaném stavu. A už tehdy jsem byl přesvědčen o tom, že je nutné lázně opravit, že to vzbudí zájem turistů z celého světa.

Dvacet let o tom politici jen mluvili, památku navštívilo sedm ministrů kultury, vždy slibovali opravu, nic se nestalo, až teď díky urputnosti hejtmanky Jany Vildumetzové, ministryně financí Aleně Schillerové, primátorky Karlových Varů Andrey Ferklové a šéfky Národního památkového ústavu Naděždy Goryčkové se to podařilo.

Trvalo to, ale povedlo se něco, o čem se dvacet let jen mluvilo. Proti tomu zámek Litomyšl: na jeho opravu je usnesení vlády z roku 2002, ale žádný ministr se nesnažil tuto investici prosadit a sehnat na ni peníze. Jde o to, aby jednotliví investoři – ministerstva, obce, kraje – viděli, na čem se dělá, co se přislíbilo. Celý ten náš návrh Národního investičního plánu dáváme k diskusi s občany naší země, kteří se můžou zapojit do debaty, jestli jim navržené projekty dávají smysl, co chybí a co je tam navíc. Jestli jim navržené projekty zlepší život.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...