Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
4. prosince 2019 11:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Není důvod, abych odstupoval. Česko žádné peníze vracet nebude, má jasno Babiš. Audit prý nečetl

Premiér Andrej Babiš (ANO) na schůzi Poslanecké sněmovny, na jejímž programu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš (ANO) na schůzi Poslanecké sněmovny, na jejímž programu... | foto: ČTK

PRAHA Premiér Andrej Babiš podle svých slov ani po doručení auditu ohledně dotací pro Agrofert nevidí důvod k odstoupení ze své funkce. Podle Babiše rozhodnutí auditorů stále není definitivní.

Premiér ve středečním rozhovoru pro deník Právo uvedl, že audit je závěrečnou zprávou auditorů jednoho z generálních ředitelství Evropské komise (EK), nyní je prý prostor pro vyjádření Česka a teprve poté nastane proces, kdy o případu může a bude jednat EK, míní. „Nejde tak o finální verdikt,“ zdůraznil.

„Zásadně odmítám, že by Česká republika musela vracet peníze kvůli mé bývalé firmě. To kvůli tradičním demokratickým stranám ČR vrátila Evropské unii už 30,6 miliardy korun, protože špatně spravovaly, rozumějte rozkrádaly, evropské fondy,“ vyjádřil se premiér.

„Pravda je na mé straně. Je nelogické, aby Brusel vykládal české zákony,“ konstatoval. Česko je podle premiéra připraveno se i soudit. Země prý musí bojovat za peníze daňových poplatníků.

Premiér v rozhovoru také řekl, že sám dokument nečetl.

Na zveřejnění auditu opozicí se Babiš těší

Jestli se audit k údajnému střetu zájmů zveřejní nebo ne, záleží podle Babiše na ministerstvu pro místní rozvoj a Evropské komisi. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) několikrát sdělila, že audit dorazil z Bruselu jako důvěrný. Vláda jej proto zveřejnit odmítá.

„Pokud opozice vyzývá vládu, že máme něco zveřejňovat, my nemáme co zveřejňovat, je to záležitost auditních orgánů,“ prohlásil Babiš. V souvislosti s tím, že auditní zprávu dostal také pražský magistrát, by Babiš neměl námitek proti tomu, kdyby prověrku zveřejnil primátor Hřib. „Klidně to zveřejněte, já se budu těšit, já s tím nemám žádný problém,“ podotkl před poslanci.

Hřib v úterý uvedl, že úřad zkoumá, jaké sankce by hrozily v případě, že by dokument zveřejnil.

Česko má v souvislosti s auditem přijít podle médií o velkou část unijních dotací přidělených skupině Agrofert. Deník N nejprve psal o ztrátě 451 milionů korun, později o ztrátě stamilionů korun. Podle serveru Info.cz jde o 235 milionů korun. Audit podle Deníku N konstatuje, že Babiš je stále ve střetu zájmů, protože je i nadále konečným vlastníkem Agrofertu, i když ho vložil do svěřenských fondů. Server Neovlivní.cz zase uvedl, že se konečná verze auditní zprávy ve velké míře shoduje s květnovým návrhem, proti němuž Česko podalo námitky.

Znění auditu je konečné dle mluvčího EK konečné. Česko má dva měsíce na to, aby uvedlo, zda souhlasí, nebo nesouhlasí s doporučeními obsaženými v materiálu. Pokud by Česko část závěrů odmítlo, má ještě nárok vyvolat slyšení o věci u Evropské komise.

Babiš trvá na tom, že ke střetu zájmů nedochází. Postupoval prý v rámci zákona.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...