130 let

Předseda ANO Andrej Babiš při mimořádné schůzi Sněmovny k návrhu na zavedení možnosti korespondenční volby pro české občany v zahraničí | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Dáváte ruce pryč od průšvihu, tepe Babiš vládu kvůli migračnímu paktu

Česko
  •   9:30aktualizováno  13:03
Překvapivou změnu postoje české vlády k migračnímu paktu Evropské unie, který podle ministra vnitra Víta Rakušana snižuje možnost efektivně bránit nelegální migraci na vnější hranici Evropské unie, kritizuje předseda ANO Andrej Babiš. „Teď jste si uvědomili, jaký je to průšvih a dáváte od toho ruce pryč. Je to jen a pouze vaše odpovědnost,“ vyčetl vládě předseda ANO Babiš.

„Bezpečnost celé Evropy ohrožuje hlavně migrační pakt, který jste připravili během vašeho předsednictví EU a až do včerejška zuřivě prosazovali,“ uvedl Babiš na sociální síti X (dříve Twitter).

Loni v polovině roku vyzýval premiéra Petra Fialu, ať migrační dohodu na jednání lídrů zemí Evropské unie vetuje společně s Polskem a Maďarskem. „Nemá na to koule, aby tam to zablokoval,“ prohlásil tehdy doslova Babiš.

„A veletoč za sebe pošlou vysvětlovat ministra dopravy,“ vysmívá se vládě místopředsedkyně Sněmovny za ANO Klára Dostálová.

Vláda ve středu rozhodla, že Česká republika nepodpoří migrační pakt Evropské unie a že se zdrží hlasování. Změny v europarlamentu se vzdálily od toho, co považujeme za dobré, řekl po jednání vlády ministr dopravy Martin Kupka.

Rakušan ani premiér Petr Fiala na tiskovou konferenci po jednání vlády nedorazili. Později Rakušan iDNES.cz napsal, že se Česko zdrží a nebude hlasovat proti, protože pakt neobsahuje povinné relokační kvóty a umístil svůj postoj i na síti X.

Okamura mluví o „zradě v přímém přenosu“

Předseda SPD Tomio Okamura kvůli tomu vyčítá vládě zradu v přímém přenosu. „Pouze se alibisticky při hlasování v Evropské unii zdrží, takže návrh v EU projde,“ kritizuje vládu Okamura. Volby do Evropského parlamentu budou podle něj referendem o Fialově vládě.

iDNES.cz oslovil už ve středu večer písemně premiéra Petra Fialu, proč se Česko zdrží a proč nebude hlasovat proti, jestliže vláda dospěla k tomu, že migrační pakt není v současné podobě pro Česko dobrý. Zatím neodpověděl.

Podstatou reformy migrační politiky Evropské unie je solidarita postavená na rozhodnutí členských států, jak chtějí k řešení problému migrace přispět. Mají tři možnosti – přijmout uprchlíky na svém území, což ale není povinné. Další variantou je finanční pomoc státům zasaženým nelegální migrací. A konečně třetí možností je pomoc s ostrahou vnější hranice EU a s hraniční procedurou.

Vláda už dříve argumentovala, že dokud jsou v Česku uprchlíci z Ukrajiny před Putinovou válkou pod dočasnou ochranou, Česká republika nic platit nemusí, když nebude migranty z jiných částí světa přijímat.

„Jsou to kvóty nabarvené na bleděmodro,“ glosoval ve čtvrtek podobu nových migračních a azylových pravidel Evropské unie poslanec ANO Jaroslav Bžoch po jednání stínové vlády opozičního hnutí. Unijní migrační pakt znamená podle něj ohrožení vnitřní bezpečnosti České republiky i Evropské unie.

Autor: Josef Kopecký