Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš podporuje postupné zastavení drezury volně žijících zvířat, v cirkusech by měla být jen ochočená zvířata

Národní cirkus originál Berousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Národní cirkus originál Berousek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

PRAHA Premiér Andrej Babiš (ANO) podporuje postupné zastavení chovu a drezury volně žijících zvířat v cirkusech. Uvedl to na Twitteru a ČTK to v úterý sdělil i spolek Svoboda zvířat, který by chtěl využívání těchto zvířat v cirkusech zakázat. Premiér se sešel se zástupci spolku i s představiteli iniciativy Cirkusy společně, která drezuru hájí. Podle Babiše budou v cirkusech v budoucnu vystupovat jen domestikovaná zvířata.

„Snad všude po Evropě zakazují divoká zvířata v cirkusech. A já jsem taky pro. Souhlasím s variantou postupného zastavení chovu a drezury exotických, volně žijících druhů zvířat v cirkusech,“ napsal premiér na Twiteru. Věc chce probrat s poslanci ANO na příštím jednání jejich klubu, uvedl spolek Svoboda zvířat a potvrdil zástupce úřadu vlády.

V současnosti čeká na druhé čtení ve Sněmovně vládní novela zákona o ochraně zvířat proti týrání, která rozšiřuje zákaz drezury na nově narozené slony a delfínovité. Drezura je od roku 2004 zakázána u primátů, ploutvonožců, některých kytovců, nosorožců, hrochů či žiraf narozených po tomto datu. „Svoboda zvířat nyní usiluje o to, aby byl v rámci druhého čtení předložen k vládní novele zákona pozměňovací návrh, který by zcela jasně a úplně odmítl využívání všech volně žijících druhů zvířat v cirkusech,“ uvedl spolek.

O drezuře volně žijících zvířat v cirkusech tak rozhodnou zákonodárci. „To není nic proti cirkusům, ty pojedou samozřejmě dál, ale postupně už jen se zvířaty domestikovanými. Jasně, že cirkusy nebudou souhlasit,“ napsal premiér na Twitteru. Doplnil, že jako „milovník zvířat“ požadavkům spolku Svoboda zvířat rozumí. Iniciativa Cirkusy společně naproti tomu odmítá, že by zvířata v cirkusech trpěla stresem a byla při drezuře zesměšňována. Je podle ní třeba rozlišovat mezi dobrými a špatnými cirkusy.

Vládní novela zatím počítá se zákazem rozmnožování některých šelem a lidoopů v zájmových chovech i jejich venčení na veřejnosti. Nezákonné budou rovněž koutky, kde se lidé mohou, obvykle za poplatek, s těmito zvířaty mazlit. Podle ministerstva zemědělství jsou největší problémy v neodborných zájmových chovech zvířat, která vyžadují zvláštní péči, jako jsou šelmy, jedovatí hadi, krokodýli a z ptáků například sovy nebo dravci. Pro jejich domácí chovatele se zřejmě zpřísní i další podmínky. Pro veřejná vystoupení zvířat v cirkusech, televizi nebo filmu bude podle novely nutná licence od Státní veterinární správy.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

TIP: Jak vybrat hračky, které jsou nejen zábavné, ale také bezpečné
TIP: Jak vybrat hračky, které jsou nejen zábavné, ale také bezpečné

Hračka musí být pro dítě bezpečná. Jestli tomu tak opravdu je, vám prozradí její obal. Nemusíte ani luštit drobná písmena, jen se naučte rozpoznávat znaky, které bezpečnost garantují.