Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Česko

Babiš vyzval nemocnice, aby na covid víc využívaly bamlanivimab. Ministerstvu ale vadí horší výsledky

ilustrační snímek foto: ČTK

Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) apeloval na nemocnice, aby využívaly lék bamlanivimab na covid-19 od firmy Eli Lilly. Zatím bylo vydáno 605 balení do 61 nemocnic, přitom jej může používat 103 zařízení, řekl Babiš. V České republice už je 3000 dávek léku.
  16:30

Babiš to uvedl v nedělním videu na Twitteru. Deník N s odkazem na vyjádření ministerstva zdravotnictví v pátek uvedl, že Česko další dávky objednávat nebude, protože má horší výsledky než lék od firmy Regeneron, který dorazí příští týden.

Ředitel Thomayerovy nemocnice Zdeněk Beneš ukazuje balení léku bamlanivimab
Lék na covid-19 bamlanivimab od firmy Eli Lilly.

„Je potřeba, aby konečně nemocnice a lékaři a praktici to vzali na vědomí, že pokud někdo má predispozice - cukrovku, vysoký tlak, nadváhu, ischemické choroby - tak to jsou všechno lidi, kteří jsou ohrožení covidem-19, že skončí na jednotkách intenzivní péče a jsou ohroženi na životě,“ řekl Babiš.

První dodávka Regeneronu dorazí do Česka nejpozději ve čtvrtek, uvedl Babiš. Lék pomohl v boji s covidem i Trumpovi

Ministerstvo zdravotnictví podle Deníku N původně dohodlo nákup 12 400 ampulí léku bamlanivimab, ale nakonec využije jen čtvrtinu objednaného množství. „Léčivý přípravek bamlanivimab má horší výsledky než kombinované preparáty, proto se jako další dávka monoklonálních protilátek objednal REGN-COV2 (od firmy Regeneron, pozn. red.),“ citoval server mluvčí ministerstva zdravotnictví Barboru Peterovou. Dosud dodané léky se podle Peterové využijí a poté se bude preferovat léčivo od Regeneronu, kterým se na podzim léčil i tehdejší americký prezident Donald Trump.

Do Česka postupně dorazí také 12 000 dávek protilátkového léku na covid-19 od Regeneronu. V ČR by dodávka měla být nejpozději ve čtvrtek, sdělil v pátek ČTK Babiš.

Oba léky obsahují takzvané monoklonální protilátky, které znemožňují viru vstup do buněk, čímž napodobují činnost imunitního systému a zmenšují rozsah poškození plicní tkáně. Lék od Eli Lilly obsahuje jednu léčivou látku, lék od Regeneronu je kombinací dvou látek kasirivimab a imdevimab.

Ivermektin? Rozhodne lékař. Jako vždy u experimentálních léků, říká šéf motolské nemocnice Ludvík

Použití obou neregistrovaných léků v rámci experimentální léčby ministerstvo už dříve povolilo. Jsou určeny především pro pacienty, kteří jsou krátce po pozitivním testu na koronavirus, jejich stav zatím nevyžaduje hospitalizaci, ale mají vysoké riziko zhoršení zdravotního stavu. Může jít mimo jiné o pacienty po transplantaci, s onkologickým, hemato-onkologickým či autoimunitním neurologickým onemocněním, s cukrovkou prvního typu nebo lidi s vysokou obezitou.

Léky se podávají infuzí, jsou proto distribuovány do nemocnic. Pokud praktický lékař u svého pacienta vyhodnotí, že by pro něj lék měl přínos, může ho do nemocnice podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) odeslat. Bamlanivimab se dováží do Fakultní Thomayerovy nemocnice, odtud se distribuuje dál. Distribuci léčiva od firmy Regeneron bude v Česku zajišťovat firma Roche a bude jej rozvážet podle pokynů fakultních nemocnic v pražském Motole a v Brně.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!