Čtvrtek 13. května 2021svátek má Servác 13 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš chce zrušit soutěž na testy. Podle Hamáčka bojuje za firmu, která se snažila zakázku nestandardně získat

Sněmovna přijala nový zákon o mimořádných opatřeních při epidemii covid-19. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sněmovna přijala nový zákon o mimořádných opatřeních při epidemii covid-19. | foto:  Petr Topič, MAFRA

V Česku je epidemická situace podle premiéra Andreje Babiše (ANO) extrémně nepříznivá, zpochybnil tak návrat maturantů a devátých ročníků do škol k začátku března. Zároveň chce, aby byla zrušena soutěž na dodávku antigenních testů do škol.

Doprovází ji nejasné a kontroverzní záležitosti, řekl v sobotu Babiš Seznam Zprávám a České televizi (ČT). Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) večer na Twitteru napsal, že policie v sobotu k zakázce přijala oznámení jednoho z členů hodnotící komise, důvodem je nestandardní působení na výběrovou komisi. Denní nárůst potvrzených případů koronaviru se čtvrtý den drží nad 10 000, počet úmrtí s covidem přesáhl podle dat ministerstva zdravotnictví 19 000.

Česko má za uplynulých 14 dní v přepočtu na 100 000 obyvatel 977 nových případů, a je tak ve srovnání s okolními zeměmi výrazně na prvním místě. Má jich například téměř osmkrát více než Německo, které vykázalo v uplynulých 14 dnech 124 nových případů na 100.000 obyvatel. Polsko nevylučuje omezení na hranicích s Českem, rozhodnutí padne příští týden.

Epidemie podle odborníků sílí mimo jiné kvůli britské mutaci, která je podle nich nakažlivější. Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie stouplo k dnešku na 1,19. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek v tomto týdnu uvedl, že při reprodukčním čísle zhruba 1,1 bude na konci února nakažených asi 13 300 za den, při zhoršení na 1,2 pak přes 19 000 na konci měsíce.

Babiš v sobotu v ČT k epidemické situaci poznamenal, že je extrémně nepříznivá. Chce také zrušit tendr na testy do škol. Ministerstvo vnitra v pátek oznámilo, že testy bude dodávat firma Tardigrad International Consulting. Podle úřadu byla společnost jediná, která splnila jak formální podmínky, tak požadavky na cenu a na schopnost dodat požadované množství testů včas.

Firma údajně nesplnila podmínky

Server Seznam Zprávy napsal, že vybraná firma podle zadávací dokumentace nesplnila podmínky soutěže. Babiš poté serveru řekl, že kolem soutěže je „tolik nejasných a kontroverzních věcí“, že bude chtít, aby byla okamžitě zrušena. Poznamenal, že testy od čínského výrobce nabízejí Česku tři firmy. „A vyhrála to tato netransparentní firma, která nemá výkazy a je podivná a nemá žádnou minulost,“ řekl Babiš.

„Myslel jsem, že si vše vysvětlíme v pondělí na vládě. Nechápu, proč pan premiér bojuje za firmu, která se i jeho jménem snažila od pondělí zakázku nestandardně získat,“ uvedl Hamáček na twitteru v reakci na vyjádření Babiše. Dodal, že SSHR opakovaně testy odmítla nakupovat, a proto tento úkol Babiš zadal vnitru.

Majitelka firmy Tardigrad Monika Jírovcová v sobotu ČTK napsala, že společnost již první dodávku testů objednala a zaplatila. Výkazy do rejstříku přislíbila doplnit obratem.

Tendru se účastnila i firma Chironax, ministerstvo vnitra ji ale vyřadilo. Hamáček serveru Aktuálně.cz řekl, že to bylo na základě informací od tajné služby BIS. Firma je napojená na stíhaného lobbistu Tomáše Horáčka, napsalo Aktuálně. Hamáček, který má nákup na starosti, nechápe, proč Babiš bojuje za firmu, která se zakázku od pondělí snažila i jeho jménem nestandardně získat. „Myslel jsem, že si vše vysvětlíme v pondělí na vládě,“ uvedl.

Povinnost nosit během vyučování roušky platí pro děti už od druhého stupně...
Děti v rouškách během vyučování.

Návrat nebude možný

S testy je spojený postupný návrat dětí do škol od začátku března. Nejdřív se měli k prezenční výuce vrátit maturanti. Babiš k obavám, že nebude možné testy včas do té doby dodat, uvedl, že „nikde není napsáno, že skutečně 3. března se děti vrací do škol“. Záviset to podle něj bude na epidemické situaci, řekl Seznam Zprávám.

„Pokud budeme mít 20 000 nakažených na konci února a kapacity nemocnic budou plné, tak pro návrat všech dětí do škol osobně nejsem,“ dodal. Návrat maturantů a devátých ročníků by podle něj mohl být vyřešen PCR testy.

ČTK v sobotu premiér řekl, že otázku návratu dětí do škol bude muset vláda rozhodnout příští týden, slyšet bude chtít stanovisko ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). 

Nevyloučil, že se kabinet sejde kromě pondělí i mimořádně v jiný den. Tématem by podle něj byla i otázka testování školáků. „Každý má na to jiný názor, jsou lidé, kteří říkají, že citlivost testů v Rakousku je nízká,“ poznamenal. Rakousko jako první neinvazivní antigenní testování školáků zavedlo. „V úterý budeme mít schůzku s opozicí, která chce rozvolňovat, já ale takový pocit nemám,“ řekl.

Podle Babiše je nejdůležitější stav v nemocnicích a jednotkách intenzivní péče. „Nemůžeme se dostat do situace, že budou někde před nemocnicemi stát sanitky a nebudou schopné jim poskytnout péči, jako jsme to viděli ve Velké Británii nebo Itálii,“ podotkl. Zdůraznil, že britská mutace koronaviru je „skutečně agresivní a šíří se neuvěřitelnou rychlostí“. Varoval, že v nemocnicích i na jednotkách intenzivní péče končí již i mladí lidé. „Už to není jenom o starších, týká se to všech,“ zdůraznil

Opozice vládu kritizuje

Vládu za spory kolem výběru dodavatele testů kritizuje opozice. Její zástupci se obávají o návrat dětí do škol a požadují prošetření průběhu výběrového řízení. Podle Babiše bude návrat do škol záviset na epidemické situaci. „Pokud budeme mít 20 000 nakažených na konci února a kapacity nemocnic budou plné, tak pro návrat všech dětí do škol osobně nejsem,“ dodal. Otázku bude muset vláda rozhodnout příští týden. Průzkum agentury STEM/MARK pro ČT ukázal, že pro návrat žáků do škol je devět z deseti lidí. Koronaviru se navzdory šíření nakažlivější mutace obává méně lidí.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Opakuje se motiv nasadit vyšší daně na to, co škodí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Opakuje se motiv nasadit vyšší daně na to, co škodí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Opakuje se motiv nasadit vyšší daně na to, co škodí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!