Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Firma Chironax je prý napojena na stíhaného lobbistu Horáčka. Vnitro ji vyřadilo z tendru na testy

Tomáš Horáček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Horáček | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha Firma Chironax, kterou ministerstvo vnitra vyřadilo ze soutěže na dodávky testů pro školáky, je napojená na stíhaného lobbistu Tomáše Horáčka, napsal server Aktuálně.cz. Horáček se serveru k záležitosti nevyjádřil. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) Aktuálně.cz potvrdil, že firmu vnitro vyřadilo na základě informací od tajné služby BIS. Premiér Andrej Babiš (ANO) požaduje zrušení soutěže, doprovází ji podle něj nejasnosti.

Ministerstvo vnitra v pátek oznámilo, že antigenní testy pro testování ve školách bude dodávat firma Tardigrad International Consulting. Podle úřadu byla společnost jediná, která splnila jak formální podmínky, tak požadavky na cenu a na schopnost dodat požadované množství testů včas. 

Server Seznam Zprávy napsal, že vítězná firma nesplnila podmínky soutěže. Zároveň společnost Chironax podle něj garantovala požadovaný termín dodání a nabízela lepší cenu.

Server Aktuálně.cz uvedl, že Chironax byl ještě před měsícem ovládaný lidmi napojenými na Horáčka, který je stíhaný za manipulace zdravotnických veřejných zakázek. Horáček se k záležitosti serveru nevyjádřil. Hamáček Aktuálně.cz potvrdil, že firmu vnitro vyřadilo na základě informací od Bezpečnostní informační služby. 

„Byli jsme upozorněni BIS na vazby Chironaxu na stíhané osoby. Takovou zakázku by podepsal jen blázen,“ citoval server Hamáčka. Kontrarozvědka podle něj varovala před tím, aby stát strategicky důležitou zakázku nezbytnou pro otevření škol společnosti svěřil.

Meziresortní výběrová komise podle Hamáčka společnost vyřadila i proto, že na ni vyvíjela „nestandardní“ nátlak. „Při opakovaných telefonátech ekonomickému náměstkovi ministerstva vnitra se odkazovali na komunikaci s premiérem,“ řekl Hamáček serveru.

Babiš chce, aby byla soutěž zrušena, protože ji provází nejasnosti. Vítěznou firmu označil za podivnou a poukázal na to, že Chironax je levnější. V případě správného postupu nevidí riziko spolupráce s firmou Chironax. Předchozí komunikaci s firmou podle Aktuálně.cz odmítl.

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Příchod studentů k maturitě, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

Příchod studentů k maturitě, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Příchod studentů k maturitě, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...