Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
2. listopadu 2013 12:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bárta i Petržílek byli obviněni, spekulují média. Žalobci dál mlčí

Vít Bárta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vít Bárta. | foto: ČTK

PRAHA Podle MF Dnes byli Vít Bárta a Jan Petržílek obviněni. Z jakého zdroje informace pochází ovšem deník neuvedl. Server Lidovky.cz proto kontaktoval státní zastupitelství, jenže to stejně jako v pátek odmítlo případ komentovat.

"S ohledem na zákon o ochraně utajovaných skutečností tento dotaz nebudeme komentovat," zopakovala mluvčí Štěpánka Zenklová.

Bátra i Petržílek jsou podezřelí z trestného činu ohrožení utajované skutečnosti, což se serveru Lidovky.cz podařilo ověřit již v pátek, kdy média spekulovala o tom, že Bártovo zadržení souvisí s odvoláním bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho. Spojení s kauzou Lessy se však zatím nepotvrdilo.

Odposlechy na scéně?

Další linie případu vede k uniklým odposlechům exprimátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Deník MF Dnes loni napsal, že je v roce 2007 pořídila Bezpečnostní informační služba (BIS), z níž o dva roky později unikly do bezpečnostní agentury ABL (dnes Mark2 Corporation Czech), kterou tehdy vlastnil Bárta.

ČTĚTE VÍCE:

Z odposlechů například vyplývá, že Janoušek spolurozhodoval o územním plánu Prahy, o prodejích pozemků či personální politice hlavního města. Bém se s lobbistou bavil třeba o obsazování klíčových pozic v pražské Všeobecné zdravotní pojišťovně.

Zda Janouškovy odposlechy skutečně pořídila BIS, prověřuje už rok a půl Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1, a to pro podezření z ohrožení utajené informace a zneužití pravomoci úřední osoby. A právě Petržílek pracoval před svým nástupem k protikorupční policii právě pro BIS.

Bárta: Jsem nevinný

Bártu s Petržílkem zadržela policejní inspekce ve čtvrtek. Exposlanec byl propuštěn v pátek večer za doprovodu svých advokátů. Bárta se k případu nevyjádřil, jen sdělil, že se nedopustil ničeho nezákonného.

"Vzhledem k situaci, která se vyvinula kolem mé osoby, nemohu ke své lítosti nic komentovat, ani se k podstatným záležitostem vyjadřovat, i když jsem se ničeho nezákonného nedopustil. Vzhledem k tlaku, kterému jsem musel v poslední době čelit, jsem se rozhodl v následujících dnech v klidu doplnit své síly a odpočinout si v kruhu rodiny," uvedl později Bárta na svém webu.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...