Středa 22. ledna 2020svátek má Slavomír 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bárta i Petržílek byli obviněni, spekulují média. Žalobci dál mlčí

Vít Bárta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vít Bárta. | foto: ČTK

PRAHA Podle MF Dnes byli Vít Bárta a Jan Petržílek obviněni. Z jakého zdroje informace pochází ovšem deník neuvedl. Server Lidovky.cz proto kontaktoval státní zastupitelství, jenže to stejně jako v pátek odmítlo případ komentovat.

"S ohledem na zákon o ochraně utajovaných skutečností tento dotaz nebudeme komentovat," zopakovala mluvčí Štěpánka Zenklová.

Bátra i Petržílek jsou podezřelí z trestného činu ohrožení utajované skutečnosti, což se serveru Lidovky.cz podařilo ověřit již v pátek, kdy média spekulovala o tom, že Bártovo zadržení souvisí s odvoláním bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho. Spojení s kauzou Lessy se však zatím nepotvrdilo.

Odposlechy na scéně?

Další linie případu vede k uniklým odposlechům exprimátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Deník MF Dnes loni napsal, že je v roce 2007 pořídila Bezpečnostní informační služba (BIS), z níž o dva roky později unikly do bezpečnostní agentury ABL (dnes Mark2 Corporation Czech), kterou tehdy vlastnil Bárta.

ČTĚTE VÍCE:

Z odposlechů například vyplývá, že Janoušek spolurozhodoval o územním plánu Prahy, o prodejích pozemků či personální politice hlavního města. Bém se s lobbistou bavil třeba o obsazování klíčových pozic v pražské Všeobecné zdravotní pojišťovně.

Zda Janouškovy odposlechy skutečně pořídila BIS, prověřuje už rok a půl Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1, a to pro podezření z ohrožení utajené informace a zneužití pravomoci úřední osoby. A právě Petržílek pracoval před svým nástupem k protikorupční policii právě pro BIS.

Bárta: Jsem nevinný

Bártu s Petržílkem zadržela policejní inspekce ve čtvrtek. Exposlanec byl propuštěn v pátek večer za doprovodu svých advokátů. Bárta se k případu nevyjádřil, jen sdělil, že se nedopustil ničeho nezákonného.

"Vzhledem k situaci, která se vyvinula kolem mé osoby, nemohu ke své lítosti nic komentovat, ani se k podstatným záležitostem vyjadřovat, i když jsem se ničeho nezákonného nedopustil. Vzhledem k tlaku, kterému jsem musel v poslední době čelit, jsem se rozhodl v následujících dnech v klidu doplnit své síly a odpočinout si v kruhu rodiny," uvedl později Bárta na svém webu.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...