19. dubna 2019 12:16, aktualizováno  19:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Benešová prý nechystá čistky na státním zastupitelství. Chce však omezit funkční období nejvyššího žalobce

Marie Benešová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marie Benešová | foto: MAFRA - Jan Zátorský

Praha  Budoucí ministryně spravedlnosti Marie Benešová se po nástupu do funkce chce zaměřit především na boj s korupcí a na vytváření kvalitní legislativy. V pátek 19. dubna to řekla ČTK. S odvoláním nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, o kterém spekulovali někteří zástupci opozice, nepočítá. Benešová nahradí ve funkci Jana Kněžínka (za ANO), který se rozhodl k 30. dubnu rezignovat.

„Popírám čistky ve státním zastupitelství, to je prostě hysterie naprosto nesmyslná,“ řekla ČTK nynější poradkyně prezidenta Miloše Zemana pro justici Benešová.

V rozhovoru pro časopis Respekt doplnila, že nemá v plánu navrhnout vládě odvolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, což by se mohlo promítnout do činnosti vrchních státních zástupců Lenky Bradáčové či Ivo Ištvana nebo ovlivnit postup státního zastupitelství v kauze Čapí hnízdo. „To je sice zajímavá teorie, ale předpokládá, že požádám o odvolání Pavla Zemana - a k tomu se nechystám,“ reagovala pro Respekt Benešová. „Státní zastupitelství pracuje dobře, jak česká, tak moravská větev, ale jsou tu věci na zamyšlení,“ doplnila budoucí ministryně.

Nový zákon a přesluhující šéfžalobce?

V rozhovoru pro Českou televizi během pátku Benešová potvrdila, že by však chtěla zákonem o státním zastupitelství omezit funkční období pro státní zástupce na sedm let, tedy na „evropský průměr“. Na otázku, zda by to znamenalo konec Zemana, který by v případě schválení zákona přesluhoval, v čele žalobců, jasně neodpověděla. „To potom záleží na tom, jestli může opakovat a tak dále. A to se musí všechno vykomunikovat. Já se musím na ten zákon podívat znova, protože teď už je to v kontextu potřeby doby. Protože tam jsme měli odbory závažné hospodářské kriminality a přilepen boj s korupcí, dneska máme zase jiné priority, je tady kyberšikana a takové věci, řekla Benešová ČT.

Mnohem důležitější je podle ní zlepšit boj s korupcí, protože nás velmi kritizuje protikorupční skupina Rady Evropy, která řeší možné úplatky v politice a justici. Česku se podle ní za poslední dva roky nepodařilo plně zavést ani jedno ze 14 původních doporučení. „Takže nám tady něco neladí, to se bude muset samozřejmě napravit,“ prohlásila. Bude prý také požadovat kvalitní práci legislativní rady vlády - tedy dobře propracované zákony.

Benešovou do funkce nominoval premiér Andrej Babiš (ANO). Hrad už potvrdil, že ji prezident jmenuje. „O funkci jsem vůbec neuvažovala. Funkce přicházejí, když je nečekáte, ne když je chcete,“ uvedla budoucí ministryně. Již prý byla připravena na to, že zbytek života stráví v advokacii. Připustila, že s premiérem nějakou dobu vyjednávala, ale nechtěla zabíhat do podrobností. „Jsem sama spíš překvapena, že to takto dopadlo. Nabízela jsem jiné postavy,“ dodala.

Část opozice pokládá odchod Kněžínka za vynucený a výměnu dává do souvislosti s dotační kauzou Čapího hnízda, v níž předseda vlády čerstvě čelí návrhu na podání obžaloby. Soudcovská unie vyzvala vládní představitele, aby jeho výměnu lépe vysvětlili. Státní zástupci označili odchod ministra za překvapivý.

ČTK, Lidovky.cz

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz