19. srpna 2015 16:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bezpečnostní rada státu projedná ve čtvrtek kauzu úplatků a České pošty

Milan Chovanec | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Chovanec | foto: repro foto Česká televizeČeská pozice

PRAHA Předsednictvo Bezpečnostní rady státu se ve čtvrtek bude zabývat aktuální kauzou České pošty související s údajnými úplatky pro ČSSD. O jednání rady o víkendu požádal ministr vnitra Milan Chovanec.

Důvodem pro jednání rady je podle vnitra ohrožení ekonomických zájmů státního podniku a s tím související pokus destabilizovat pomocí zpravodajsko-bezpečnostních prostředků situaci v resortu ministerstva vnitra.

V předsednictvu bezpečnostní rady je premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), vicepremiéři Andrej Babiš (ANO), Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a ministři zahraničí, vnitra a obrany. Při jiných jednáních je tato sestava ještě posílena o ministry zemědělství, průmyslu, zdravotnictví, dopravy a životního prostředí. Státými účastníky jednání Bezpečnostní rady státu jsou také vedoucí Úřadu vlády Pavel Dvořák, guvernér ČNB Miroslav Singer a šéf Správy hmotných rezerv Pavel Švagr.

Kauza vypukla minulý týden, kdy se v médiích objevila informace, že Kamil Choc ze středočeské ČSSD chtěl úplatek po podnikateli Lukáši Čadkovi, který s Českou poštou vede spor o více než 20 milionů korun. Firma podnikatele Čadka v letech 2010 až 2013 na poštách prodávala zboží jako šicí boxy nebo céčka. Později chtěl nabídku sortimentu rozšířit o prodej dárkových poukazů, který by však mohl spadat pod loterijní zákon. Podle České pošty se na novém byznysu obě strany nakonec nikdy nedohodly.

Aktéři kauzy „milion pro Chovance.“

Aktéři kauzy „milion pro Chovance.“

Na začátku letošního roku pak pošta dostala dopis s žádostí o náhradu škody, a tím v podstatě celá kauza odstartovala. Choc údajně nabídl Čadkovi, že spor vyřeší za tři miliony korun - dva miliony měly být pro ČSSD, jeden pro ministra Chovance, pod jehož resort pošta spadá. Pošta i ministr jakékoliv obvinění odmítli a podali trestní oznámení. Podle pošty Čadek neprokázal vznik škody a navíc se prý brání zfalšovanými dokumenty. Státní podnik chce spor vyřešit prostřednictvím soudu.

Podle Mladé fronty Dnes měl ve středu Čadek přinést na pražské vrchní státní zastupitelství nové důkazy k celé kauze. Podle žalobce Zdeňka Matuly by je však měl donést na policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, který se údajnou úplatkářskou kauzou zabývá. „Pana Čadka jsem proto včerejšího dne (v úterý) vyzval, aby důkazy, o nichž hovoří v médiích, předal tomuto policejnímu útvaru,“ uvedl ve středu Matula. Čadek nakonec během středy údajné nové důkazy donesl na policejní služebnu Na Pernštýně v centru Prahy. Když policejní služebnu opouštěl, tak novinářům řekl, že ministr vnitra používá policii jako svojí bezpečnostní agenturu. „Za tím si stojím,“ řekl Čadek České televizi a FTV Prima.Detektivové kauzu vyšetřují jako nepřímé úplatkářství, za které hrozí až dva roky vězení tomu, kdo úplatek poskytne, nabídne nebo slíbí, a až tři roky vězení tomu, kdo úplatek žádá či přijme.

Případ by podle některých informací mohl souviset s bezpečnostní agenturou ALKOM Security, která pro poštu hlídá budovy. O kontrakt se podle médií zajímá policie. Pošta se rozhodla spolupráci ukončit a nyní se koná výběrové řízení na nového dodavatele bezpečnostních služeb. Agentura však jakékoliv propojení s kauzou podnikatele Čadka odmítá a tvrdí, že se stala obětí mediální kampaně pošty. ALKOM Security v prohlášení také uvedla, že se kvůli tomu obrátila na žalobce. 

Česká pošta figuruje také v další kauze, kde kvůli údajné manipulaci s jejími zakázkami nedávno policisté navrhli poslat před soud 14 lidí a sedm firem. I tato kauza má zároveň politické pozadí, protože mezi obviněnými firmami podle informací médií figuruje hustopečský Agrotec, který patří do koncernu Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO) a jehož předsedou představenstva byl první místopředseda Babišova hnutí Jaroslav Faltýnek. Podle něj muselo jít o selhání jednotlivce a případ by měl posoudit soud.

ČTK