Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Blanka vede do Panamy. Daňová Kobra zasahovala ve firmě miliardáře Speychala

Petr Speychal | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Speychal | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Velká česká daňová kauza a celosvětový skandál známý jako Panama Papers se poprvé propojily. A to čtvrtečním zásahem daňové Kobry v sídle společnosti ČKD Praha DIZ, která se podílela na výstavbě tunelového komplexu Blanka a za níž stojí miliardář a také vlastník hokejové Sparty Petr Speychal.

Policie se totiž dle zdrojů LN zabývá i tím, zda až stovky milionů z peněz za tunel neskončily nezdaněné v komplikovaných offshorových strukturách. A právě pohled do těchto sítí firem v daňových rájích poodhalují dokumenty známé jako Panama Papers.

Protikorupční jednotka spolu s pracovníky finanční správy a celníky včera dorazila do ČKD i s takzvaným zajišťovacím příkazem. To znamená, že berní úřad firmě doměřil daně i s pokutou za jejich možné „odklonění“ a do doby, než sumu zaplatí, jí obstaví peníze nebo majetek. Kromě toho ale jde o další šetření daňových úniků.

„Šetří se podezření z rozsáhlých daňových úniků, které mohly probíhat v dodavatelském řetězci. Celé to souvisí s rozsáhlou akcí z podzimu 2014 u skupiny asi 70 lidí a zároveň s toky peněz do zahraničí, včetně offshorových destinací,“ sdělil LN důvěryhodný zdroj blízký vyšetřování.

Policie si tehdy vyšlápla na desítky lidí, včetně vládce strojírenského impéria ČKD a hokejové Sparty Petra Speychala či architekta Petra Gregora, který stojí mimo jiné za developerskou skupinou Codeco.

Dále v pátečních LN najdete:

Do insolvence OKD vstoupil silný hráč

Obchodník s komoditami Metalimex má zatím s pohledávkou přes 400 milionů mezi věřiteli dominantní postavení

Relikvie, účtenky i zvrhlý oděv

Státník, učenec, ale také pragmatický politik odpovědný za židovské pogromy. Tak představuje císaře Karla IV. výstava ve Valdštejnské jízdárně v Praze, která se otevře tuto neděli. Kurátorský tým Národní galerie ukazuje vladařovy zásluhy i méně známé stránky jeho osobnosti. V expozici je císařská koruna, Zlatá bula i účty za stavbu Karlštejna.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, říká klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...