• Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Bojí se o místo, a tak se pojišťují

Česko

Stále více lidí se jistí pro případ, že nebudou schopni kvůli ztrátě zaměstnání splácet své dluhy

PRAHA Rostoucí nezaměstnanost přináší českým pojišťovnám nový byznys.

Stále více lidí si v obavě ze ztráty práce sjednává doplňková pojištění, které jim má pomoci v případě, že nebudou schopni splácet své závazky. Nárůst tohoto typu pojistek potvrzují všechny banky a pojišťovny. Například u České spořitelny si pojištění pro případ ztráty zaměstnání v září uzavřelo třicet procent klientů, kteří si sjednali spotřebitelský úvěr. „Před rokem to bylo přitom jen dvanáct procent,“ řekla LN mluvčí banky Kristýna Havligerová. U hypoték je tato možnost ještě oblíbenější – ačkoli pojistit úvěr na bydlení není povinné, podle Havligerové si schopnost splácet pojišťují klienti u šedesáti procent sjednaných hypoték.

Podobné zkušenosti má i stavební spořitelna Modrá pyramida. Podle ředitele distribuce Modré pyramidy Aleše Mašanského si klienti uzavírají rizikové životní pojištění k vyššímu procentu úvěrů, než tomu bylo dříve.

I podle informací pojišťovny Cardif, se kterou spolupracuje většina bank, je těchto pojistek výrazně více. „Letos ve srovnání s loňskem vzrostl výrazněji zájem o pojištění rizika ztráty zaměstnání, které je součástí pojištění schopnosti splácet finanční závazek,“ potvrzuje mluvčí pojišťovny Cardif Alžběta Žižlavská. Podle ní je zájem mít toto riziko pojištěné vyšší nejen u nových úvěrů, klienti si chtějí ztrátu práce dopojistit i u starých smluv.

„Pozorujeme rostoucí zájem o pojištění pro případ ztráty zaměstnání. Za hlavní důvod lze považovat ekonomickou krizi a obavy lidí ze ztráty práce,“ uvedl k tomu Václav Bálek, tiskový mluvčí České pojišťovny. Ta nabízí například pojištění pravidelných výdajů v limitech od pěti do patnácti tisíc a „pojištění složenek“, které souvisí se schopností platit pravidelné výdaje včas a v plné výši. Pojišťovna nabízí tyto produkty i osobám samostatně výdělečně činným. „Největší zájem je v oblastech s nejvyšší nezaměstnaností, tedy z Mostecka, Bruntálska a Jesenicka,“ řekl mluvčí pojišťovny Bálek.

V případě, že lidé přijdou o místo, po dobu trvání nezaměstnanosti, obvykle ale maximálně rok, za ně bude pojišťovna platit splátky pojištěného úvěru. Nezaměstnanost pak musí trvat většinou minimálně šedesát dní.

Banky i pojišťovny uvádějí, že u tohoto pojištění nediskriminují žádné povolání, i když u některých je riziko ztráty zaměstnání výrazně vyšší. „Pojišťovna žádné skupiny klientů, kteří by nemohli být pojištěni, nestanovuje,“ uvedla Žižlavská. Nové pojištění proti ztrátě práce nabízí i jeden z největších českých hypotečních zprostředkovatelů, společnost Hyposervis. Pojištění v tomto případě hradí za klienta developer, od kterého si zákazník kupuje nemovitost, aby tak zmírnil obavu klientů z toho, vzít si hypotéku. Podle ředitele Hyposervisu Milana Ročka totiž nefungují na realitním trhu už slevy či jiné „akční nabídky“. „Cena bytů nezajímá lidi tolik jako strach ze ztráty zaměstnání. Zaměřili jsme se tedy na odstranění tohoto psychologického problému,“ řekl Roček.

Z pojištění „SichrJob“ je pak možné hradit splátku i v případě, že klient ztratí zaměstnání „dobrovolnou dohodou“, což je způsob, kterým se dnes zbavuje zaměstnanců většina firem.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás