• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Bojovat s hmyzem musí celý dům

Česko

Obtěžuje vás doma hmyz? Nevíte, jak se jej zbavit?

Svépomocí – užitím insekticidů – většinou trvalého účinku nedosáhnete.

Do boje s hmyzem se navíc musejí většinou pustit i vaši sousedé. Mnozí z hmyzích vetřelců se přesídlením do našich domovů zbavili přirozených nepřátel a nalezli zde mnohem příznivější podmínky, než jaké měli v přírodě. Využívají toho a rychle množí své populace. Sají lidem krev, a to doslova – v bytě totiž můžete narazit i na druhy parazitické, které člověka bodají. Nejznámějšími jsou veš dětská a veš šatní.

Paraziti ale nejsou jedinými nežádoucími nájemníky našich domovů. Druhově bohatší jsou živočichové, kteří nemají příliš velký zájem o člověka samého, ale přiživují se na potravinách, krmivech a velké většině organických materiálů, jako jsou třeba vlněné či kožené oděvy. Tato skupina je velice rozmanitá a tvoří ji zástupci různých skupin roztočů, hmyzu i obratlovců. Označují se společným ekologickým názvem synantropní druhy. Tedy druhy neparazitické, které trvale žijí v těsném soužití s člověkem.

Jsou to vlastně taková filantropní zvířata – neumějí žít bez člověka. Nejrozšířenější je švábovitý hmyz. U nás se v blízkosti člověka vyskytují pouze dva druhy švábovitého hmyzu – šváb obecný a rus domácí. Nejčastěji je najdete tam, kde je velká koncentrace otevřených potravin, tedy v restauracích nebo domech (a pochopitelně i v bytech), kde se restaurace provozují.

Najděte je dřív než oni vás Švábovitý hmyz se velmi rychle množí. Jedinou možnou prevencí proti němu je důkladná hygiena. Nestačí, když bude nablýskaný jen váš byt. Hmyz může bez problémů přelézt i od sousedů. Důsledná hygiena by tedy měla být pravidlem pro celý obytný dům. Znamená to uklízet i místa, kam nevidíte. Švábovitý hmyz je světloplachý, takže zalézá do tmavých prostor. Je dobré najít je dřív, než najdou oni vás.

Při likvidaci se neobejdete bez chemie – insekticidů. Alternativní metody hubení (lepové pasti či elektronické odpuzovače) u rusa nezabírají. Svépomocí, například postřikem bytu sprejovými insekticidy, můžete výskyt rusa potlačit, úplně jej vymýtit se vám ale nepodaří. Zahubíte totiž jen ty jedince, které vidíte, ne ty, kteří jsou zalezlí. Hubení svépomocí je tedy řešení jen na krátkou dobu.

Odborné firmy používají účinnější druhy dezinsekcí, než jaké běžně dostanete v obchodě. K hubení rusů a švábů se používají dvě metody: buď plošný postřik speciálními insekticidy, nebo položení insekticidní, tzv. požerové, nástrahy, případně kombinace obou. Přípravky dlouhodobě zůstávají na povrchu hmyzu. Dezinsekce se musí dle potřeby opakovat. Švábovití se vyvíjejí ve třech fázích, a tak i zásah má tři fáze. Přípravky totiž účinkují až na dospělé jedince.

Rozšíření jsou také mravenci faraoni. Ti sice lidem neškodí, ale obtěžují na pohled. Na rozdíl od švábovitého hmyzu, který vylézá jen za tmy, se faraoni pohybují po bytě neustále. Průlom v hubení faraonů přinesl přípravek, který způsobuje, že se mravenci nemohou rozmnožovat.

Je nutné, aby byly ošetřeny všechny byty v domě i pomocné či nebytové prostory (stoupačky), a to naráz nebo v nejkratší možné době. I jediný neošetřený byt se totiž může zakrátko stát zdrojem nového rozšíření rusů, švábů, faraonů a jiného hmyzu lezoucího po domě.

Vůbec nejhorším hmyzem, který se v bytě objevuje, jsou štěnice a svrab. Parazitují přímo na člověku a sají z něj krev. Domů si je můžete přinést třeba na oblečení, vyskytují se ale i v matracích a čalounění. Chemikálie v tomto případě nejdou použít, většinou se proto musí tyto věci vyhodit. Jediným řešením je pak pozvat specializovanou firmu.

Náročná je také prevence proti molům. Zvláště pokud jde o moučné moly. Stačí si totiž koupit v obchodě sáček mouky či strouhanky, a larvy molů máme doma. Proti jejich zabydlení ve spíži a dalšímu rozmnožování ale existuje snadná obrana: koupené potraviny okamžitě přesypat do uzavřené nádoby. Když červy v mouce nebo strouhance objevíte, je lepší celý pytlík rovnou vyhodit do popelnice.

Obtížné umějí být také mouchy. Ty sice nijak neškodí (i když umí ledacos pěkně znečistit), ale svým bzučením a neúnavným poletováním dokážou pořádně otrávit život. Někdo sáhne po spreji a zahájí chemický útok insekticidy. Podle návodu je třeba látku rozprašovat zhruba tři až deset vteřin, dalších třicet nechat aerosol působit a potom vyvětrat! Jiní raději spoléhají na déle trvající hubicí prostředky: mucholapkami počínaje, přes přípravky do elektrické zásuvky až po speciální samolepky. Ty jsou napuštěny dvěma látkami – feromony, které představují pro mouchy příjemné lákadlo, a insekticidy, které mouchu po dosednutí na samolepku zahubí.

Autor:
Témata: hmyz, insekticid, jídlo