Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lijáky, kroupy. Českem postupují silné bouřky, ustanou až v neděli

Rozvodněný Litovický potok v pražské Liboci. Voda se vylila na silnici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozvodněný Litovický potok v pražské Liboci. Voda se vylila na silnici. | foto: Martin Prachař, Lidové noviny

PRAHA Silné bouřky v pátek zasáhly Prahu, české kraje a Vysočinu. Objeví se i v sobotu odpoledne a rozšíří se na Moravu. Ojediněle je může doprovázet přívalový déšť, kroupy a nárazový vítr s rychlostí nad 70 kilometrů za hodinu.

Prahou se silná bouře prohnala před 16. hodinou. Silný liják doprovázený kroupami a větrem zasáhl zejména Prahu 6. V pražské čtvrti Liboc se dokonce rozvodnil Litovický potok a automobily i autobusy musely překonat "vodní nástrahu".

Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav, který zároveň zmírnil své předchozí varování před pátečními bouřkami v západních Čechách. Pro Karlovarský a Plzeňský kraj nově platí výstraha s nízkým stupněm nebezpečí silných bouřek.

Četné bouřky budou v pátek postupovat přes Českou republiku od západu a ojediněle budou s intenzivními přívalovými srážkami, kroupami a silným větrem. V Karlovarském a Plzeňském kraji by s nimi lidé měli počítat už kolem poledne. Nejsilnější bouřky ale meteorologové předpokládají po 15:00 ve středním pásu Čech a později odpoledne a večer na Vysočině a ve východních Čechách, případně i na západě Moravy.

V uvedených oblastech bude bouřit i v noci na sobotu nebo budou bouřky zvolna přecházet v trvalý déšť, který bude k ránu od jihu ustávat.

"Během soboty se opět na většině území vytvoří bouřky, na západě Čech předpokládáme bouřky méně četné," uvedli meteorologové. Naopak nejvyšší pravděpodobnost intenzivních bouřek je podle nich v Libereckém, Královéhradeckém a Pardubickém kraji a na Vysočině.

Výstraha před sobotními bouřkami platí pro Vysočinu, Moravskoslezský, Olomoucký, Zlínský a Jihomoravský kraj, pro Prahu a všechny české kraje s výjimkou Karlovarského a Plzeňského od 12:00 do 23:00.

Energetici upozornili, že kvůli ohlášeným silným bouřkám hrozí zvýšená poruchovost na distribuční soustavě. "Při nepříznivých meteorologických předpovědích automaticky zvyšujeme počty pracovníků v pohotovosti a povoláváme subdodavatelské firmy," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Poruchové čety na celém distribučním území Skupiny ČEZ jsou v pohotovosti, dodal.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....