24. října 2016 16:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Brady dostane od primátorky Krnáčové symbolický klíč od Prahy

Jiří Brady po příletu do Prahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Brady po příletu do Prahy | foto: MAFRA

PRAHA Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) udělí Jiřímu Bradymu Klíč od obce pražské. Krnáčová o tom informovala na svých internetových stránkách. „Když si totiž lidí jako on neváží na Hradě, tak si jich budeme vážit aspoň v Praze,“ napsala Krnáčová. Brady měl od prezidenta Miloše Zemana údajně dostat řád T.G. Masaryka, kvůli schůzce Bradyho synovce a ministra kultury Daniela Hermana s dalajlamou jej prý ale nedostane. Brady by měl klíč obdržet ve středu v Brožíkově síni Staroměstské radnice.

Podle Krnáčové by se vyznamenávání osobností českých a československých dějin nemělo stávat předmětem politických bojů, ze kterých je Krnáčové podle jejích slov stydno. „Proto jsem se rozhodla, že panu Bradymu předám aspoň klíč od hlavního města Prahy. Navíc málokdo si ocenění za celoživotní odvahu i práci zaslouží tolik jako právě pan Brady,“ uvedla.

Ministr Herman uvedl, že mu Zeman řekl, že Bradymu vyznamenání nedá, pokud se ministr sejde s tibetským duchovním dalajlamou. Prezident mu to podle Hermana řekl na slovenské ambasádě. Hrad uvedl, že Brady na žádném seznamu vyznamenaných nikdy nebyl. Brady už několikrát řekl, že mu Hrad telefonicky původně oznámil, že bude vyznamenán řádem T. G. Masaryka.

Osmaosmdesátiletý Brady, který prošel Terezínem i Osvětimí, po druhé světové válce emigroval do Kanady a tam pomáhal emigrantům z Československa. V neděli přiletěl do Česka. Chce ho ocenit Univerzita Palackého nebo město Brno.

Klíč od obce pražské uděluje Praha už léta významným osobnostem. V minulosti jej například od bývalého primátora Pavla Béma obdržel Bill Gates. Klíč si symbolicky mezi sebou předávají také fotbalisté Slavie a Sparty, podle toho, kdo zvítězí v derby.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!