Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PŘEHLEDNĚ Neudělení metálu Jiřímu Bradymu: vydírání, msta, bojkot, silné výroky i emoce

Česko

  5:00
Vydírající prezident Miloš Zeman, dávkované informace od ministra kultury Daniela Hermana, hradní mluvčí Jiří Ovčáček chycený do pasti vlastních výroků, bojkot slavnostního ceremoniálu a přílet Jiřího Bradyho, který měl dostat státní vyznamenání, ale protože se jeho synovec Herman sešel s dalajlamou, obhájce čínských zájmů Zeman mu metál „za trest“ nedá.

SMS zpráva, kterou poslal Danielu Hermanovi šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. Píše v ní, že vyznamenání Hermanova strýce Jiřího Bradyho se pro letošek odkládá. foto: Lidovky.cz

Víkend přinesl překotný vývoj v kauze „ze msty zrušeného státního vyznamenání pro Jiřího Bradyho“. Server Lidovky.cz přináší přehled, v němž shrnuje dosud všechna známá fakta.

Co předcházelo: ministr Herman se schází s dalajlamou

KAMBERSKÝ: Zeman a Kellner. Aneb Česko, čtyřiadvacátá provincie Čínské lidové republiky

V úterý se ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) schází na půdě ministerstva s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Mluví o odkazu Václava Havla. Čína ostře protestuje, čtyři nejvyšší ústavní činitelé - prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka, předseda Senátu Milan Štěch a předseda sněmovny Jan Hamáček (všichni tři ČSSD) - vydávají stanovisko, v němž jednání Hermana odsuzují a ubezpečují Čínu, že Česko její hranice ani zájmy nezpochybňuje. Za což schytávají kritiku od Michala Horáčka i padesátky zákonodárců.

Seznam oceněných dostává premiér Sobotka, Bradyho jméno chybí

PETRÁČEK: Podrazili jste Čínu, strejčkovi dám přes ‚držku‘, jako by říkal mstivý ješita

Ve středu ráno dostává seznam lidí, které na státní svátek 28. října ocení prezident Zeman, na stůl premiér Sobotka. Podle zákona musí listinu spolupodepsat. Jméno Jiřího Bradyho, Hermanova strýce, na něm není. V neděli ukazuje Herman sms od šéfa hradního protokolu Jindřicha Forejta, v níž ho protokolář informuje, „že diskutovaný návrh na udělení/propůjčení státního vyznamenání byl pro letošní rok odložen“.

Forejt nám sdělil, že Jirka dostane řád TGM, líčí manželé Bradyovi

12. října zavolal do Kanady manželům Bradyovým šéf hradní protokolu Jindřich Forejt. „Řekl, že Jirka dostane řád TGM, v hrubých obrysech naznačil, jak bude ceremonie probíhat, kdy začíná, jak dlouho bude trvat,“ líčí manželé, kteří v neděli přicestovali do Prahy. Herman pověděl, že o schválené nominaci na státní vyznamenání mu Zeman řekl už na začátku září.

Jiří Brady (uprostřed) s manželkou Terezou přiletěli 23. října do Prahy. Jeho synovec ministr kultury Daniel Herman (vpravo) .

Osmaosmdesátiletý Jiří Brady.

Prezident Zeman mě vydíral, tvrdí ministr kultury

V pátek večer přichází ministr kultury Herman s informací, že hoprezident Zeman před příletem dalajlamy vydíral: jestli se s ním setká, jeho strýc Brady nedostane státní vyznamenání. V neděli je Herman ještě konkrétnější: „8. září odpoledne na slovenském velvyslanectví při rozhovoru pan prezident řekl, že moji nominaci schválil, ale pokud se setkám s dalajlamou, že ji zruší. Takto mi to přímo řekl. Byli u toho dva ministři naší vlády, jeden velvyslanec a myslím, že ještě obsluhující personál.“

Podle příspěvku na stránkách města Třeboně na ambasádě byli ministři průmyslu Jan Mládek (ČSSD) a ministr dopravy Daniel Ťok (ANO), jak upozornil server echo24. Mládek řekl, že obsah rozhovoru neposlouchal.

Zeman se obvinění z vydírání nevyjádřil. Pouze ministr financí Andrej Babiš (ANO) po sobotní schůzce s prezidentem podotkl, že mu Zeman řekl, že požádal ministra kultury Hermana, aby zrušil schůzku s dalajlamou. Popřel prý ale, že by věc spojil s oceněním jeho strýce Bradyho.

Jiří Brady si vyznamenání zaslouží, míní premiér Sobotka

Obdivovatel Zemana Daniel Hůlka dostane státní vyznamenání

Osmaosmdesátiletý Jiří Brady má za sebou pohnutý osud. Přežil hrůzy koncentračních táborů v Terezíně a Osvětimi, kde zahynuli jeho rodiče a třináctiletá sestra. Po válce emigroval do Kanady a život zasvětil psaní a povídání o holocaustu, připomínal příběh své sestry. Po sametové revoluci pomáhal s obnovou Lidových novin.

Sourozenci Bradyovi před válkou.
Kufřík malé Hany Bradyové.

„Prezident Zeman by se měl zachovat jako státník a vyznamenání panu Bradymu udělit. Brady si to svým životem rozhodně zasloužil. Cokoliv jiného povede k tomu, že z letošního 28. října bude festival hradní malosti a také typické české rozhádanosti,“ prohlásil v sobotu premiér Sobotka. Univerzitní ocenění chce Bradymu udělit Olomoucká univerzita.

Politici chtějí bojkotovat ceremoniál na Pražském hradě, Kalousek váhal

Šéf starostů a místopředseda sněmovny Petr Gazdík (STAN) začal v sobotu organizovat alternativní oslavu 28. října na Staroměstském náměstí. Na Hrad jít nehodlá. Následovali ho další politici zejména vládní lidovci (Herman, ministr zemědělství Marian Jurečka) i ti z opozice (ODS a TOP 09), jen šéf TOP 09 Miroslav Kalousek váhal - nejprve chtěl na Hrad jít, posléze řekl, že „za určitých okolností“ by tam nešel. Na náměstí přijdou i rektoři (ti na Pražský hrad nechodí už několik let), kandidát na prezidenta Michal Horáček, umělci a další. Politici z Babišova hnutí ANO se nevyjadřovali a předsedové Senátu a sněmovny Štěch a Hamáček žádali objasnění.

Na Pražský hrad nepůjde ani eurokomisařka Věra Jourová. „Letos v žádném případě znovu nepůjdu, protože si myslím, že je potřeba se teď postavit tam, či onam. Já se stavím na stranu těch, kteří říkají, že dalajlama přivezl do země, do České republiky, poselství humanity a jsem moc ráda, že to poselství za českou vládu aspoň někdo převzal,“ řekla Jourová v ČT.

Hradní mluvčí Ovčáček se zcela utrhl ze řetězu a zamotal se do svých výroků

Mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček ztrácel půdu pod nohama. Celý víkend chrlil pro své postavení nedůstojné urážlivé tweety na adresu Hermana a vykonstruovaných oponentů, jimž v poblouznění říká „Pražská kavárna“. Motal přes sebe minulost, StB a po svém překrucoval slova. Sám se nakonec do svých výroků zamotal, když nejprve tvrdil, že seznam oceněných nezná, aby následně napsal, že Brady na seznamu nebyl.

...a hradní bonus navíc. Ovčáček se podmínečně omluvil

A ještě jednou Pražský hrad. Řízení letového provozu vydalo velmi podrobný popis událostí na Letišti Václava Havla a zcela tak vyvrátilo tvrzení hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka, který pracovníky ŘLP nařknul, že mohou za zpoždění prezidentského speciálu. Z čísel jasně vyplývá, že na pohřeb prvního slovenského prezidenta Michala Kováče dorazila Zemanova delegace s ostudou pozdě kvůli špatnému plánování prezidentské kanceláře.

Zpráva Odboru civilního letectví k letu prezidentského speciálu - první strana.

Ovčáček se za svá slova - pravda, podmínečně - omluvil. „Pokud se letoví dispečeři cítili dotčení prohlášeními, které jsem v uplynulých dnech uváděl, tak se jim hluboce omlouvám.“ České televizi k tomu dnes řekl: „Pokud se letoví dispečeři cítili dotčení prohlášeními, které jsem v uplynulých dnech uváděl, tak se jim hluboce omlouvám.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat