Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obdivovatel Zemana Daniel Hůlka dostane státní vyznamenání

Česko

  14:01aktualizováno  14:54
PRAHA - Prezident Miloš Zeman se rozhodl udělit státní vyznamenání zpěvákovi a herci Danielu Hůlkovi. Ten je jeho známým podporovatelem a v roce 2013 dokonce kandidoval za Zemanovce. Prezident přitom v minulých dnech schytal kritiku za to, že odmítl vyznamenat přeživšího holocaustu Jiřího Bradyho.

Zpěvák Daniel Hůlka daroval prezidentu Zemanovi k 70. narozeninám masivní křeslo. foto: MAFRA - Dan Materna

Server Echo24 uvedl, že Hůlka informaci o ocenění přiznal ve vysílání Frekvence 1, přestože dostal pokyny, aby o tom nikde nemluvil. „Mně to volali z Hradu, a říkali mi, že o tom nemám nikde mluvit. A asi do pěti minut mi přišel mail z jednoho nejmenovaného plátku, co na to říkám,“ popsal Hůlka.

O udělení vyznamenání ho informoval prezident přímo. „Já jsem se to dozvěděl oficiálně teďkon před pár dny. Telefonicky. Neoficiálně jsem se to dozvěděl přímo od pana prezidenta před nějakou dobou,“ řekl zpěvák Frekvenci 1.

Hůlka Zemana veřejně podporuje už od doby prezidentských voleb. Tehdy Zemana i s rodinou pozval na svůj vánoční koncert v divadle Broadway. Později ve volbách do Poslanecké sněmovny kandidoval v čele kandidátky za SPOZ v Královéhradeckém kraji. Volby ale pro Hůlku dopadly neúspěšně. Zeman zase Hůlku pozval na oslavu 70. narozenin v říjnu 2014. Hůlka mu tehdy přinesl kožené křeslo.

Psi štěkají, karavana jede dál

Z odezvy veřejnosti, ve které se pravděpodobně objeví i slova kritiky, si Hůlka moc nedělá. „Myslím si, že prostě bude spousta lidí, kteří budou hodně agresivní. No a co. Já prostě jsem chlap, já vydržim poměrně dost. Myslím si, že nejvíc budou štěkat a nadávat ti, kteří budou spíš závidět. Ne, že by jim to vadilo z nějakých jiných důvodů a pan prezident říká jednu krásnou větu: ‚Psi štěkají, karavana jde dál.‘,“ řekl Frekvenci 1.

Hůlka není první známou osobností, jejíž vyznamenání provázela kontroverze. Zeman v minulých letech vyznamenal další své podporovatele jako Jiřinu Bohdalovou, Lucii Bílou nebo Filipa Renče, který mu natočil předvolební spot.

Státní vyznamenání pro Jiřího Bradyho

  • Jiří Brady, který prošel koncentračními tábory v Terezíně a Osvětimi, měl 28. října dostat státní vyznamenání. Tak ho alespoň telefonicky informoval Hrad minulý týden.
  • Jeho jméno ale ze seznamu oceněných v předchozích dnech zmizelo, což potvrdil i premiér Bohuslav Sobotka. Stalo se tak poté, co se jeho synovec a ministr kultury Daniel Herman sešel s duchovním vůdcem dalajlámou.
  • Miloš Zeman přiznal, že se Hermanovi snažil setkání s dalajlámou vymluvit, ale obvinění z vydírání zásadně odmítá.
  • Mezi politiky se zvedla vlna nevole a část z nich se chystá bojkotovat slavnostní udílení vyznamenání 28. října. Předseda STAN Petr Gazdík pořádá konkurenční akci k oslavě státního svátku na Staroměstském náměstí, na které potvrdilo účast několik poslanců a veřejných činitelů.
Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat