4. prosince 2018 14:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Brífink ANO narušili aktivisté s transparentem, požadovali Babišovu demisi

Aktivisté rozvinuli ve Sněmovně transparent s požadavkem na demisi premiéra... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aktivisté rozvinuli ve Sněmovně transparent s požadavkem na demisi premiéra... | foto: ČTK

PRAHA Tiskovou konferenci poslaneckého klubu ANO narušila v úterý ve Sněmovně dvojice aktivistů. Před řečníky rozvinuli transparent s požadavkem na odstoupení premiéra Andreje Babiše (ANO). Po několika desítkách vteřin aktivisté z iniciativy „Proč? Proto!“, která loni pořádala protesty proti Babišovi a prezidentu Miloši Zemanovi, prostor před řečnickým pultem opustili. Zástupci ANO na jejich krok nijak nereagovali a tiskovou konferenci nepřerušili. Mluvčí ANO Lucie Kubovičová novinářům řekla, že aktivisté měli na vyjádření svého názoru právo.

Aktivisté v tiskové zprávě vyčítají Babišovi, že své trestní stíhání kvůli údajnému dotačnímu podvodu nepovažuje za důvod k alespoň dočasnému opuštění politické scény. Po nedávno zveřejněných informacích o údajném únosu Babišova syna na Krym kvůli Čapímu hnízdu by podle nich jakýkoliv jiný politik dávno odstoupil, nebo ho k tomu donutili kolegové ze strany. Babiš obvinění z únosu, kvůli němuž se opozice snažila neúspěšně vyslovit v listopadu nedůvěru vládě, odmítá. Hovoří o tom, že jeho syn trpí schizofrenií.

Tadeáš Kucharič (vlevo) a Tomáš Kozel (vpravo) z iniciativy

Tadeáš Kucharič (vlevo) a Tomáš Kozel (vpravo) z iniciativy "Proč? Proto!"

„Bez ohledu na to, že vláda obhájila důvěru, přijde nám nepřijatelné, aby na postu premiéra zůstával trestně stíhaný člověk, za kterého navíc, jak se ukazuje, budeme muset všichni nejspíš zaplatit dvě miliardy. Se současným stavem se nikdy nesmíříme, nikdy. Snad si to pan Babiš zapamatuje,“ parafrázovali aktivisté Tomáš Kozel a Tadeáš Kucharič v prohlášení Babišova nedávná slova o tom, že nikdy neodstoupí. 

Aktivisté novinářům řekli, že se do Sněmovny dostali jako žurnalisté. Kozel očekával bouřlivější reakci předsedy klubu ANO Jaroslava Faltýnka či ministryně financí Aleny Schillerové. „Čekali jsme, že nás vyzvou k sundání transparentu. Nestalo se tak, drželi kamennou tvář,“ uvedl. Tichý protest měl podle něj přesně daný scénář a splnil svůj účel. Nevyloučil další.

Iniciativa „Proč? Proto!“ stála mimo jiné za demonstracemi, které se napříč republikou konaly v květnu 2017. Směřovaly proti tehdejšímu ministrovi financí Babišovi a Zemanovi. V tehdejší vládní krizi vyvolané návrhem premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na odvolání Babiše z vlády, vyzývali například k ústavní žalobě na prezidenta v případě, že by Babiše neodvolal.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
ZKUŠENÝ STAVBYVEDOUCÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Liberecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz