Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Bursík obhájil funkci šéfa zelených

Česko

  18:07
TEPLICE - Vicepremiér Martin Bursík obhájil na teplickém sjezdu zelených funkci předsedy nejmenší vládní strany. Svůj hlas mu dalo 227 z téměř třista padesáti delegátů. "Děkuji těm, kteří mě volili. A prosím ty, co mě nevolili, aby respektovali výsledek a pomohli mi v práci," řekl Bursík. Po vyhlášení výsledků Bursík poděkoval také svému bratrovi, který nedávno tragicky zahynul. Do očí se mu při tom vedraly slzy.

Martin Bursík foto: ČTK

Martin Bursík získal do úzkého vedení strany spolupracovníky, které si přál. Jako posledního ze tří místopředsedů nejmenší vládní strany zvolili delegáti sjezdu v Teplicích náměstka brněnského primátora Martina Andera, a to 177 hlasy. Krátce po půlnoci to oznámila volební komise.

Druhý z kandidátů pražský radní Petr Štěpánek získal 112 hlasů, třetí Petr Dybowicz pak pouze sedm. Už v sobotu večer se místopředsedy stali ministr Ondřej Liška a poslankyně Kateřina Jacques. V nejužším vedení zelených se tak neobjevil nikdo z okruhu Bursíkovy oponentky Dany Kuchtové.Ta odmítla do dalších funkcí kandidovat a uvedla, že odchází do "konstruktivní opozice".

Kuchtová dostala 109 hlasů. "Doufám, že jsem Martinovi Bursíkovi byla důstojnou soupeřkou," dodala.

Na volbu čekali delegáti celý den, protože odpůrci Martina Bursíka volbu schválně celý den zdržovali. Volba předsedy tak nabrala několikahodinové zpoždění. Delegáti začali nového šéfa volit v 16:45.

Po projevech kandidátů se do diskuse přihlásilo na 70 delegátů, většina z nich podpořila v povoleném minutovém výstupu právě Martina Bursíka. Ozvali se ale také sympatizanti jeho protikandidátky Dany Kuchtové, která tyto výstupy přirovnala k rozdělování hlasů mezi Losnu a Mažňáka.

Diskutéři předložili kandidátům řadu otázek. V místy vyostřené debatě padla obvinění z obstrukcí a zbytečného protahování diskuse. "Jsou tu zhruba dva tábory, všichni se těšíme, až ten druhý bude převálcován, takhle nemůžeme jednat," komentoval dění v sále teplického Domu kultury jeden z řečníků. Další označil vnitrostranické šarvátky za žabomyší války.

"Postavme most"
Dosavadní předseda Maritn Bursík, který obajoval svou pozici, delegáty požádal o mandát na další dva roky. „Pomozte mi postavit most přes rozbouřené vody,“ řekl v narážce na situaci ve straně na konci svého kandidátského projevu.

Bursík vyzdvihl, to, že se zeleným podařilo získat nejen několik ministerstev ale také několik náměstkovských postů v kabinetu. „Nabízím zkušenost a neideologickou zelenou politiku,“ dodal. Zelení by podle něj měli být stranou středu, která si bude vybírat svoje koaliční partnery po volbách a nevymezovat apriori proti jednotlivým partnerům. „Nemůžeme po sobě házet tu modré, tu oranžové citrony,“ doplnil.

"Jsem nejoblíbenější"
I jeho největší rivalka Dana Kuchtová zmínila, že by si zelení neměli zavírat cestu ani k ODS, ani k ČSSD. Kuchtová také připomněla, že vstup zelených do vlády nebyl jen úspěchem současného předsedy Martina Bursíka. Delegátům pak mimo jiné nabídla i to, že je podle průzkumů nejoblíbenější zelenou političkou. 

Bursíka v projevu vyzvala, aby přestal podporovat vznik radaru amerického protiraketového systému v Evropě. Neupírá mu prý právo na vlastní názor, jako předseda strany by však měl respektovat názor většiny straníků.

Před samotnými vystoupeními se Martin Bursík spolu s celým vedením se už formálně vzdali svých funkcí. „Všem členům předsednictva bych chtěl poděkovat za dosavadní práci a doufám, že s řadou z nich se mohu těšit na i na další spolupráci,“ řekl Bursík, který žádal sjezd o znovuzvolení.

Obstrukce odpůrců
Odpůrci Bursíka a stoupenci Kuchtové se snažili volbu narušit alespoň tím, že nanominovali kromě Bursíka a Kuchtové ještě čtyři další kandidáty: Jana Linharta, Jiřího Růžičku, Milana Přívratského a Arnolda Nowaka.

Každý z nich měl prostor k projevu, pak budou mít delegáti ještě možnost diskuse. Volba se tak výrazně protáhla.

Večer by měla následovat debata o změně stanov, ta se pravděpodobně protáhne až do nočních hodin. Bursík chce podřídit republikovou radu strany, která má doposud vlastní vedení, předsednictvu.

Podle oponentů tak soustředí veškerou moc do svých rukou. Vicepremiér tvrdí, že tak standardizuje organizační strukturu nejmenší vládní strany a odstraní "dvojkolejnost" řízení. Musí se tak podle jeho názoru stát, protože dosavadní vnitrostranická pravidla neodpovídají vzestupu zelených, kteří se poprvé ve své historii dostali před dvěma lety do sněmovny.  

Spory o jednací řád
Druhý den sjezdu zelení zahájili debatou o jednacím řádu, nikoli přímo volbou předsedy, jak bylo naplánováno. V pátek se zasedání protáhlo o tři hodiny a skončilo neshodami ohledně toho, zda byl řád přijat dostatečným počtem delegátů.

Podle dnešního oznámení mandátové komise, její vedoucí večer pochybil při interpretaci výsledku hlasování. Podle něj večer sjezd jednací řád schválil. Následovala první slovní přestřelka mezi delegáty.

Autoři: , ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!