Insolvenční kauza: Sisák s Halou, dva čeští ‚vlci z Wall Streetu‘ přišli na policii, skončili v cele |
Jde o dosud veřejně nepublikovaný detail, který ovšem může mít aktuální přesah: policie prověřuje, zda od ní neutekly informace o připravovaném zátahu předem – Sisáka a jeho společníka Ivo Halu totiž vyšetřovatelé minulý týden nezastihli doma. Oba teprve ve středu sami přišli na služebnu.
Tím, že pracuje pro Sisáka, se Němec netají. „Ano, v advokátní kanceláři se podílím s ohledem na moji předchozí praxi na většině trestních kauz, které řešíme,“ reagoval na přímou otázku serveru Lidovky.cz.
Došlo k úniku informací? Policie chce analýzu vyšetřování insolvenčních podvodů |
Policejní odznak nosil patnáct let: studoval na Policejní akademii, absolvoval však i studijní pobyt na slavné FBI National Academy v Quanticu. U protikorupční policie z pozice zástupce šéfa odboru korupce řídil vyšetřování nejsložitějších případů hospodářské kriminality. Například tunel v Mostecké uhelné společnosti či problematickou pražskou tramvajenku Opencard.
Od policie však před dvěma lety odcházel s velmi rozporuplnou pověstí. Za chyby mu tehdejší ředitel protikorupční jednotky uložil dvě oficiální pokárání. O rok později před sněmovní vyšetřovací komisí promluvili i jeho podřízení. Bývalý vyšetřovatel kauzy Opencard Luboš Oujezký si stěžoval, že Němec zasahoval do průběhu a délky výslechů a že odmítl rozšířit tým, který by zkoumal zajištěné důkazy na pražském magistrátě.
Zpackali si to sami
Němec nicméně dnes odmítá, že by v kauze Sisák využíval kontaktů či informací, které nabyl během své policejní kariéry. „Odešel jsem před více než dvěma lety - v říjnu 2013,“ argumentuje úsečně. O finále operace Hangár, jak policisté označují případ, jehož středobodem je Sisák, prý předem nevěděl. Podle něj nešlo ani o policejní únik. „Dle mého názoru se jednalo o špatně připravenou akci. Náš klient byl na plánované služební cestě,“ kritizuje své bývalé kolegy Němec.
Je to absurdní, až kafkovský případ, tvrdí Sisák o akci protikorupční policie |
Oficiálně to zatím nikdo nepřiznal, policejní špičky však opatrně připouští, že mohlo dojít k provalu, a to právě z řad protikorupčního útvaru. „Může to být i únik informací,“ přiznal policejní náměstek Zdeněk Laube. Kvůli nepovedené akci si už pozval šéfa protikorupční policie Jaroslava Vilda. „Dostal za úkol, aby mi předložil podrobnou zprávu o případu, jak byla akce připravena a další okolnosti, ke kterým se zatím vyjadřovat nebudu,“ řekl.
Podle informací serveru Lidovky.cz citlivá informace z vyšetřování této kauzy unikla už loni na podzim. Vyšetřovací tým proto začal pracovat ještě ve větším utajení. K finální razii, při níž si šli pro 14 osob, však potřebovali pomoc kolegů a okruh obeznámených se před spuštěním operace rozšířil na několik desítek detektivů.
Insolvenční kauza: obviněn státní zástupce Skopal, podnikatel Sisák se prý zadržení nevyhýbá |
Nelze však vyloučit ani únik odjinud. Sisák se obklopoval lidmi, kteří měli blízko k bezpečnostním složkám státu. Mezi spoluobviněnými kupříkladu figuruje Tomáš Machotka, bývalý příslušník kontrarozvědné služby BIS, či brněnský státní zástupce Roman Skopal, jenž dříve působil na ministerstvu spravedlnosti.
Ukáže-li se, že informace o zátahu unikla z protikorupční jednotky, bude to její další vážný reputační problém. Útvar měl dříve pověst cedníku, z něhož utíkaly detaily ze spisů do kriminálního prostředí. A to především ve velkých kauzách jako Opencard, daňové úniky podnikatele Františka Savova či korupce exhejtmana Davida Ratha (více v boxu).
Úniky z protikorupční policie
Policisté při prohlídce u jednatele společnosti Hopr Trade Petra Hoška a jeho zaměstnance Radka Vrzala našli neveřejný spis protikorupční policie. Díky němu mohli podezřelí vědět o konkrétních krocích kriminalistů a podle toho likvidovat i důkazy. Je podezření, že spis vynesl policista. Případem se proto nyní zabývá GIBS.
Prosáknutí informací mohlo stát za částečným zmařením akce Octavian z roku 2013. Kriminalisté šli po miliardáři a mediálním magnátovi Františku Savovovi. Ten nejen, že stihl odletět do Velké Británie – v Londýně se nachází dodnes – ale kriminalisté nezajistili ani cenné dokumenty v kancelářích několika firem. Společnosti totiž dostaly před spuštěním zásahu echo. Policisty tak na místě čekaly jen prázdné místnosti.
Jak poodhalila kniha Operace Rath, šéf Metrostavu Pavel Pilát dostal pár dnů před finálním zatýkáním varovné echo: policie je Rathovi a spol. na stopě. Odposlechy nasazené v kanceláři tehdejší šéfky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové (dnes Kottové) dokonce zachytily situaci, kdy se sledovaný spolek o varovném vzkazu dozvěděl.
Krtek mohl hrát důležitou roli i při přípravě prohlídky na pražském magistrátu. Kriminalisté si přišli pro důkazy ohledně miliardové kartičky Opencard, nenašli však nic zásadního. Bývalý hlavní vyšetřovatel kauzy Zdeněk Ondráček je přesvědčený, že informace o zásahu se dostaly ven předem. Usuzuje tak i z reakce tehdejšího ředitele magistrátu Martina Trnky, ten prý nevypadal překvapeně, když přebíral příkaz k prohlídce.
Kolem Homolky kroužili kriminalisté už v roce 2009, k žádnému obvinění ale nedošlo. Tehdejší šéf elitní nemocnice Petr Dbalý si našel v elitním protikorupčním útvaru informátora, který věděl informace i z policejního zákulisí. Vlivný zdroj Dbalému podle všeho představil kontroverzní lobbista Ivo Rittig. Oním expolicistou měl být Igor Gáborik. Další policisté, bývalý náměstek protikorupční jednotky Tomáš Krůl a vyšetřovatel Stanislav Hříbal, našli v nemocnici místo coby auditoři. |