21. ledna 2016 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Býval policejním specialistou na korupci. Dnes pomáhá Sisákovi

Policisté odvádějí Petra Sisáka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policisté odvádějí Petra Sisáka. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Ještě na podzim 2013 vedl policejní experty na korupci, v současnosti už stojí na druhé straně pomyslné barikády – pracuje pro stíhaného finančníka Petra Sisáka. Bývalý vlivný důstojník protikorupční policie Václav Němec je dnes koncipientem v advokátní kanceláři Buďveselá, která Sisákovi a spol. dělá právní servis.

Jde o dosud veřejně nepublikovaný detail, který ovšem může mít aktuální přesah: policie prověřuje, zda od ní neutekly informace o připravovaném zátahu předem – Sisáka a jeho společníka Ivo Halu totiž vyšetřovatelé minulý týden nezastihli doma. Oba teprve ve středu sami přišli na služebnu.

Tím, že pracuje pro Sisáka, se Němec netají. „Ano, v advokátní kanceláři se podílím s ohledem na moji předchozí praxi na většině trestních kauz, které řešíme,“ reagoval na přímou otázku serveru Lidovky.cz.

Policejní odznak nosil patnáct let: studoval na Policejní akademii, absolvoval však i studijní pobyt na slavné FBI National Academy v Quanticu. U protikorupční policie z pozice zástupce šéfa odboru korupce řídil vyšetřování nejsložitějších případů hospodářské kriminality. Například tunel v Mostecké uhelné společnosti či problematickou pražskou tramvajenku Opencard.

Od policie však před dvěma lety odcházel s velmi rozporuplnou pověstí. Za chyby mu tehdejší ředitel protikorupční jednotky uložil dvě oficiální pokárání. O rok později před sněmovní vyšetřovací komisí promluvili i jeho podřízení. Bývalý vyšetřovatel kauzy Opencard Luboš Oujezký si stěžoval, že Němec zasahoval do průběhu a délky výslechů a že odmítl rozšířit tým, který by zkoumal zajištěné důkazy na pražském magistrátě.

Zpackali si to sami

Němec nicméně dnes odmítá, že by v kauze Sisák využíval kontaktů či informací, které nabyl během své policejní kariéry. „Odešel jsem před více než dvěma lety - v říjnu 2013,“ argumentuje úsečně. O finále operace Hangár, jak policisté označují případ, jehož středobodem je Sisák, prý předem nevěděl. Podle něj nešlo ani o policejní únik. „Dle mého názoru se jednalo o špatně připravenou akci. Náš klient byl na plánované služební cestě,“ kritizuje své bývalé kolegy Němec.

Oficiálně to zatím nikdo nepřiznal, policejní špičky však opatrně připouští, že mohlo dojít k provalu, a to právě z řad protikorupčního útvaru. „Může to být i únik informací,“ přiznal policejní náměstek Zdeněk Laube. Kvůli nepovedené akci si už pozval šéfa protikorupční policie Jaroslava Vilda. „Dostal za úkol, aby mi předložil podrobnou zprávu o případu, jak byla akce připravena a další okolnosti, ke kterým se zatím vyjadřovat nebudu,“ řekl.

Podle informací serveru Lidovky.cz citlivá informace z vyšetřování této kauzy unikla už loni na podzim. Vyšetřovací tým proto začal pracovat ještě ve větším utajení. K finální razii, při níž si šli pro 14 osob, však potřebovali pomoc kolegů a okruh obeznámených se před spuštěním operace rozšířil na několik desítek detektivů.

Nelze však vyloučit ani únik odjinud. Sisák se obklopoval lidmi, kteří měli blízko k bezpečnostním složkám státu. Mezi spoluobviněnými kupříkladu figuruje Tomáš Machotka, bývalý příslušník kontrarozvědné služby BIS, či brněnský státní zástupce Roman Skopal, jenž dříve působil na ministerstvu spravedlnosti.

Ukáže-li se, že informace o zátahu unikla z protikorupční jednotky, bude to její další vážný reputační problém. Útvar měl dříve pověst cedníku, z něhož utíkaly detaily ze spisů do kriminálního prostředí. A to především ve velkých kauzách jako Opencard, daňové úniky podnikatele Františka Savova či korupce exhejtmana Davida Ratha (více v boxu).

Úniky z protikorupční policie

  • 2015 – Objev neveřejného spisu

Policisté při prohlídce u jednatele společnosti Hopr Trade Petra Hoška a jeho zaměstnance Radka Vrzala našli neveřejný spis protikorupční policie. Díky němu mohli podezřelí vědět o konkrétních krocích kriminalistů a podle toho likvidovat i důkazy. Je podezření, že spis vynesl policista. Případem se proto nyní zabývá GIBS.

  • 2013 – Prázdné kanceláře u Savova

Prosáknutí informací mohlo stát za částečným zmařením akce Octavian z roku 2013. Kriminalisté šli po miliardáři a mediálním magnátovi Františku Savovovi. Ten nejen, že stihl odletět do Velké Británie – v Londýně se nachází dodnes – ale kriminalisté nezajistili ani cenné dokumenty v kancelářích několika firem. Společnosti totiž dostaly před spuštěním zásahu echo. Policisty tak na místě čekaly jen prázdné místnosti.

  • 2012 – Varování pro Davida Ratha

Jak poodhalila kniha Operace Rath, šéf Metrostavu Pavel Pilát dostal pár dnů před finálním zatýkáním varovné echo: policie je Rathovi a spol. na stopě. Odposlechy nasazené v kanceláři tehdejší šéfky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové (dnes Kottové) dokonce zachytily situaci, kdy se sledovaný spolek o varovném vzkazu dozvěděl.

  • 2010 – Připravení pražští úředníci

Krtek mohl hrát důležitou roli i při přípravě prohlídky na pražském magistrátu. Kriminalisté si přišli pro důkazy ohledně miliardové kartičky Opencard, nenašli však nic zásadního. Bývalý hlavní vyšetřovatel kauzy Zdeněk Ondráček je přesvědčený, že informace o zásahu se dostaly ven předem. Usuzuje tak i z reakce tehdejšího ředitele magistrátu Martina Trnky, ten prý nevypadal překvapeně, když přebíral příkaz k prohlídce.

  • 2009 – Kauza Homolka

Kolem Homolky kroužili kriminalisté už v roce 2009, k žádnému obvinění ale nedošlo. Tehdejší šéf elitní nemocnice Petr Dbalý si našel v elitním protikorupčním útvaru informátora, který věděl informace i z policejního zákulisí. Vlivný zdroj Dbalému podle všeho představil kontroverzní lobbista Ivo Rittig. Oním expolicistou měl být Igor Gáborik. Další policisté, bývalý náměstek protikorupční jednotky Tomáš Krůl a vyšetřovatel Stanislav Hříbal, našli v nemocnici místo coby auditoři.

Radek Kedroň, jzlJakub Zelenka
Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky