Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čaputová v Česku. Podporuje Zemanovu myšlenku Českého domu v Bratislavě, otevřen by mohl být do konce roku

Prezidenti České a Slovenské republiky bok po boku kráčí k Pražskému hradu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezidenti České a Slovenské republiky bok po boku kráčí k Pražskému hradu. | foto: MAFRA

Praha Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ve čtvrtek poprvé oficiálně navštívila Česko. Na Pražském hradě ji uvítal prezident Miloš Zeman, se kterým jednala mimo jiné o vybudování Českého domu v Bratislavě. Odpoledne se setkala s předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou (ODS) a se šéfem Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO). Č

aputová také položila věnec u památníku Milana Rastislava Štefánika a na hrobě posledního československého prezidenta Václava Havla. Večer se má zúčastnit koncertu pořádaného na její počest na Kampě.

Zeman Čaputovou, která pro návštěvu Prahy zvolila smaragdově zelené šaty, uvítal na prvním nádvoří Pražského hradu s vojenskými poctami. Na slovenskou prezidentku čekalo na Hradčanském náměstí několik set lidí, kteří ji při příjezdu vítali skandováním „Ať žije Slovensko!“.

Prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová na Pražském hradě.
Prezident Miloš Zeman přijal 20. června 2019 na Pražském hradě slovenskou...

Obě hlavy státu spolu zhruba hodinu jednaly. Zeman poté poděkoval Čaputové za podporu otevření Českého domu ve slovenském hlavním městě. „Věřím, že nám společně se do konce tohoto roku podaří tento cíl dosáhnout. Pak jsme se dohodli, že ho společně otevřeme,“ řekl. Dodal, že na otevření se chystají pozvat i bývalého slovenského prezidenta Andreje Kisku.

Čaputová uvedla, že na čtvrteční schůzce se hovořilo také o zahraniční politice či výsledcích voleb do Evropského parlamentu a o visegrádské čtyřce, kterou tvoří Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko. Prezidenti a delegace podle ní nenarazili na žádnou konfliktní otázku.

Podle prezidentů by si obě země mohly v listopadu společně připomenout 30. výročí sametové revoluce v někdejším Československu. „Za naši stranu mohu slíbit, že uděláme všechno pro to, aby to mohlo proběhnout za účasti představitelů obou zemí,“ konstatovala Čaputová. Zeman řekl, že se připomínek výročí rád zúčastní.

V Senátu s Kuberou, ve sněmovně s Vondráčkem

Odpoledne se Čaputová sešla s Kuberou a s dalšími představiteli horní komory parlamentu, podle šéfa českého Senátu byla na jednání velmi dobrá atmosféra. Mluvilo se mimo jiné o tom, že české děti nerozumějí slovensky a jak to změnit. Bilaterální česko-slovenské vztahy jsou podle Kubery natolik dobré, že v nich nezbývá mnoho věcí, které by bylo nutné řešit. Čaputová krátce navštívila i Poslaneckou sněmovnu, kde jednala s Vondráčkem.

Kromě politických jednání ve čtvrtek Čaputová uctila památku slovenského spoluzakladatele Československa Štefánika, který v roce 1919 zahynul při letecké nehodě. Položila věnec k jeho soše před hvězdárnou na Petříně. Na místě na ni čekalo několik desítek krajanů. Květiny slovenská prezidentka položila i u Havlova hrobu. „Je pro mě velký inspirační vzor,“ řekla na adresu porevolučního prezidenta společného státu.

Čaputová se ujala funkce v sobotu, kdy vystřídala Andreje Kisku. Její první zahraniční cesta vede do Česka, jak je u slovenských prezidentů tradicí, čeští prezidenti na svou první a poslední zahraniční cestu jezdí na Slovensko. Čaputová ve středu uvedla, že v této tradici vidí výraz dlouhé společné historie a blízkých osobních vztahů mezi obyvateli obou zemí.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet
TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet

Ročně je v České republice ošetřeno okolo 350 tisíc úrazů u dětí do 14 let. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky. Naučte své děti, jak nebezpečí předcházet.