22. července 2017 20:19, aktualizováno  21:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Část Česka zasáhly silné bouřky. Lámaly stromy a vytopily kemp

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

ZLÍN/ÚSTÍ NAD ORLICÍ Zlínsko v sobotu v podvečer zasáhla silná bouřka s přívalovým deštěm a místy i kroupami. Nedaleko Luhačovic dešťová voda zaplavila kemp, hasiči likvidovali spadlé stromy a čerpali vodu ze sklepů. Situace se už zklidnila a jednotky se vrací na základnu, řekl po deváté večer mluvčí hasičů Pavel Řezníček. V Pardubickém kraji bouře lámala stromy a zatopila garáž a dva domy. U Tatenic na Orlickoústecku strom spadl na auto a zablokoval silnici. Bouřka zasáhla také sousední Olomoucký kraj, kde hasiči museli zasahovat na několika místech.

„Byla tady velká průtrž mračen s kroupami. Výjezdů je spousta a v terénu máme hodně jednotek,“ uvedl Řezníček. Hasiči zasahují například v kempu v Pozlovicích u Luhačovic. „Je tam vytopený kemp plný lidí,“ řekl Řezníček.

Hasiči zasahovali například v kempu v Pozlovicích, kterým se po přívalovém dešti prohnala voda z okolí. Hasiči odčerpávali zbývající vodu a pomáhali hostům, kterým přívaly vody poničily stany.

Na kruhový objezd nedaleko pozlovického kempu se po vydatném dešti sesunulo kamení z lesa. „Těžká technika to teď nakládá. Doprava je tam řízena kyvadlově,“ řekl Řezníček.

Podle meteorologů se na Zlínsku v podvečer vytvořila silná bouřka s intenzivními srážkami. „Stanice Horní Lhota zaznamenala přes 50 milimetrů srážek za poslední hodinu. V bouřce se taktéž vyskytují silnější nárazy větru a lokálně i kroupy,“ stojí ve zprávě, kterou meteorologové vydali před 19:00.

Bouřka na Zlínsku postupně zeslábla a přesunula se k východu až severovýchodu. „Nelze ale vyloučit tvorbu nových bouřkových jader, pravděpodobně ale už slabší intenzity,“ upozornili meteorologové.

Bouře v Pardubickém kraji lámala stromy, hasiči měli 14 výjezdů

Nejvíce byly bouří zasaženy Chrudimsko, Orlickoústecko a část Svitavska. Voda zatopila garáž v Brandýse nad Orlicí, vodu hasiči čerpali se sklepa domu v Horním Bradle na Chrudimsku. Vodu odsávali i ze suterénu domu v Uhersku na Pardubicku. Stromy popadaly například ve Vysokém Mýtě, Rozhraní, Tisové, Nabočanech. Při dešti ve Vysokém Mýtě podle údajů podniku Povodí Labe spadlo kolem 18:00 celkem 34 litrů vody na metr čtvereční.

Meteorologové v sobotu vydali varování před bouřkami pro celé Čechy s platností do 23:00, na Moravě platí výstraha do dnešní půlnoci. Bouřky mají být ojediněle silné, zejména s přívalovými srážkami s úhrny 30 až 40 litrů na metr čtvereční, v menší míře s kroupami a nárazy větru.

ČTK

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na Lidovky.cz