1. srpna 2017 11:41, aktualizováno  18:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

První srpnový den byl nejteplejší v roce, večer ale přijdou velmi silné bouřky

Kvůli vedru bylo plno i na koupalištích v Brně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kvůli vedru bylo plno i na koupalištích v Brně. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

PRAHA Úterý bylo s 37,3 stupně naměřenými na Domažlicku nejteplejším dnem roku v Česku. Do Česka ale v úterý večer dorazí velmi silné bouřky, doprovázené velkými kroupami, nárazy větru a přívalovými srážkami. Nejohroženější je severozápad Čech, varoval v úterý Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Na Moravě a ve Slezsku budou i ve středu teploty přes 30 stupňů Celsia.

Místní teplotní rekordy padly, nebo byly vyrovnány na 35 ze 145 meteorologických stanic měřících přes 30 let. Odolal ale celorepublikový rekord z roku 1994, který pro dnešní den činí 39,2 stupně. Vyplývá to z informací na serveru Českého hydrometeorologického ústavu.

Meteorologové v pondělí předpovídali na dnešek teploty dosahující až 38 stupňů. Nakonec se ale teplota dostala jen těsně nad 37 stupňů - ve zmíněném Staňkově. Na dalších čtyřech místech s nejvyššími teplotami v republice již bylo 36,7 až 36,9 stupně.

Silné bouřky i kroupy

Přes Česko začne v úterý večer postupovat zvlněná studená fronta. Přinese s sebou silné bouřky, které budou postupovat severovýchodním směrem. Mohou je provázet velké kroupy, nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a přívalové deště.

Tropické teploty v Brně.
Tropické teploty zasáhly i Brno.

„Bouřky s největší intenzitou očekáváme večer na severozápadě Čech, při postupu přes naše území bude jejich intenzita zvolna slábnout,“ uvedl ČHMÚ. S možností silných bouřek by měli počítat i obyvatelé v dalších českých krajích.

Výraznější srážky by se podle meteorologů měly vyhnout jihovýchodu republiky, kde kvůli déletrvajícímu suchu existuje zvýšené riziko nebezpečí požárů.

Na Moravě a ve Slezsku budou teploty i ve středu přesahovat 31 stupňů Celsia. „Vysoké teploty se budou zejména na jihovýchodě a východě vyskytovat i v dalších dnech,“ upozorňují meteorologové.

Lidé by měli v horku omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách. Lidé by také měli zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů bez kofeinu. Naopak není vhodné pít ledově vychlazené nápoje, upozorňuje ČHMÚ.

ČTK

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na Lidovky.cz