Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Česko

Testovat na covid budou muset všechny firmy nad 50 lidí. Jídelny pro zaměstnance musí zavřít

Alena Schillerová, Karel Havlíček foto: ČTK

Aktualizováno
PRAHA - Vláda schválila povinné testování ve firmách. Do 12. března musejí otestovat všechny lidi podniky nad 250 zaměstnanců, do 15. března firmy nad 50 zaměstnanců. Povinné testování ve firmách začne ve středu 3. března, 10 tisíc podniků by mělo otestovat do dvou týdnů 2,1 milionu pracovníků.
  20:20aktualizováno  20:46

Vláda nyní stanovila delší termíny, jinak bude požadovat testování vždy jednou týdně.  Podle ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO) přitom nejde jen o povinnost firem připravit podmínky pro testování, ale testování je také závazné pro zaměstnance.

Povinné testování se nebude vztahovat na lidi pracující z domova. V případě podniků, které mají více poboček po republice, se jejich zaměstnanci sčítají. Pokud se tak bude jednat o společnosti s více než 50 zaměstnanci, bude pro pracovníky, kteří docházejí do firmy, testování závazné. Zaměstnanci firem, kteří pracují v různých pobočkách, se mohou nechat v testovat v místním odběrovém centru.

Vláda schválila návrh na zvýšení nemocenské na 100 procent, potvrdila Maláčová

Antigenní testy bude moci provádět závodní lékař, případně externí poskytovatel, musí to být ale zdravotní pojišťovnou garantované odběrové místo. Pracovníci z regionálních poboček se mohou nechat testovat v místním odběrovém centru. „Doporučujeme využívat stávající sítě testovacích středisek,“ řekl Havlíček. V takovém případě je testování plně hrazeno ze zdravotního pojištění až třikrát týdně, povinný bude jeden test za týden.

Ne všechny firmy mají podle Havlíčka prostředky takový systém zorganizovat. Mohou tak využít samotestování. Testy musejí nakoupit od schválených dodavatelů, jejichž seznam pravidelně rozšiřuje ministerstvo zdravotnictví. U samotestování bude stát přispívat 60 korun na test prostřednictvím úlev ze zdravotního pojištění.

Svaz průmyslu a dopravy nezná podle svého viceprezidenta Jana Rafaje firmy, které by byly proti testování svých zaměstnanců. Z aktuálního průzkumu svazu mezi 185 podniky vyplynulo, že hned ode dneška plánovalo s povinným testováním začít 84 procent firem všech velikostí. Podle platné legislativy, ale pracovníkům testování dosud nařídit nemohly.

Kontrolu dodržování povinného testování budou mít na starosti podle Havlíčka hygienici. Firmám v případě porušení budou hrozit finanční sankce, o konkrétních podmínkách se bude ještě diskutovat s ministerstvem financí a ministerstvem vnitra. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) se budou postihy řídit pandemickým zákonem. Firmě tak bude moci být i opakovaně udělena pokuta až 500 tisíc korun, zaměstnanci až 50 tisíc korun.

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) je největším průlomem pondělního jednání fakt, že se podařilo urychlit termín pro testování velkých firem. „Podařilo se dohodnout, že ve středu začnou velké firmy testovat. Je to klíčové pro projekt masivního testování ve firmách,“ řekl Hamáček.

Omezení závodních jídelen

Nebude možné ani stravování ve firemních jídelnách. Vláda kvůli covidu přijala opatření, které provoz závodního stravování zakazuje, řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).  Zaměstnanci si budou moct jídlo do práce donášet, nebudou moct ale jíst v jídelnách, aby se tam nesdružovali, doplnila. Nařízení vstupuje v platnost 2. března, doplnila později Schillerová.

Podle opatření bude v provozovnách zaměstnaneckého stravování zakázáno konzumovat pokrmy, sloužit budou moct jen pro prodej nebo podání pokrmů.

Podnikatelé mohou žádat o nový zvýšený kompenzační bonus tisíc korun denně, systém se spustí v úterý

Ve firemních jídelnách se podle průzkumu Sdružení pro zaměstnanecké stravování z loňského roku stravovalo zhruba 1,8 milionu lidí. Průzkum byl proveden v souvislosti se zaváděním stravenkového paušálu. Možnost stravování v zaměstnání tehdy za důležitou označilo 63 procent respondentů.

Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) je schválení stoprocentní nemocenské jediným způsobem, jak zkrotit pandemii, protože se lidé nebudou bát ztráty svého platu, a tak se nebudou bát jít do karantény či nahlásit své rizikové kontakty.

Lidé mohou nově na úřadech práce žádat o příspěvek 500 korun na jednoho člověka jako podporu na nákup ochranných pomůcek. Jde o pomoc v rámci programu MOP (Mimořádná okamžitá pomoc), řekla Maláčová.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!