Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Testovat na covid budou muset všechny firmy nad 50 lidí. Jídelny pro zaměstnance musí zavřít

Alena Schillerová, Karel Havlíček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alena Schillerová, Karel Havlíček | foto: ČTK

PRAHA  Vláda schválila povinné testování ve firmách. Do 12. března musejí otestovat všechny lidi podniky nad 250 zaměstnanců, do 15. března firmy nad 50 zaměstnanců. Povinné testování ve firmách začne ve středu 3. března, 10 tisíc podniků by mělo otestovat do dvou týdnů 2,1 milionu pracovníků.

Vláda nyní stanovila delší termíny, jinak bude požadovat testování vždy jednou týdně.  Podle ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO) přitom nejde jen o povinnost firem připravit podmínky pro testování, ale testování je také závazné pro zaměstnance.

Povinné testování se nebude vztahovat na lidi pracující z domova. V případě podniků, které mají více poboček po republice, se jejich zaměstnanci sčítají. Pokud se tak bude jednat o společnosti s více než 50 zaměstnanci, bude pro pracovníky, kteří docházejí do firmy, testování závazné. Zaměstnanci firem, kteří pracují v různých pobočkách, se mohou nechat v testovat v místním odběrovém centru.

Antigenní testy bude moci provádět závodní lékař, případně externí poskytovatel, musí to být ale zdravotní pojišťovnou garantované odběrové místo. Pracovníci z regionálních poboček se mohou nechat testovat v místním odběrovém centru. „Doporučujeme využívat stávající sítě testovacích středisek,“ řekl Havlíček. V takovém případě je testování plně hrazeno ze zdravotního pojištění až třikrát týdně, povinný bude jeden test za týden.

Ne všechny firmy mají podle Havlíčka prostředky takový systém zorganizovat. Mohou tak využít samotestování. Testy musejí nakoupit od schválených dodavatelů, jejichž seznam pravidelně rozšiřuje ministerstvo zdravotnictví. U samotestování bude stát přispívat 60 korun na test prostřednictvím úlev ze zdravotního pojištění.

Svaz průmyslu a dopravy nezná podle svého viceprezidenta Jana Rafaje firmy, které by byly proti testování svých zaměstnanců. Z aktuálního průzkumu svazu mezi 185 podniky vyplynulo, že hned ode dneška plánovalo s povinným testováním začít 84 procent firem všech velikostí. Podle platné legislativy, ale pracovníkům testování dosud nařídit nemohly.

Kontrolu dodržování povinného testování budou mít na starosti podle Havlíčka hygienici. Firmám v případě porušení budou hrozit finanční sankce, o konkrétních podmínkách se bude ještě diskutovat s ministerstvem financí a ministerstvem vnitra. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) se budou postihy řídit pandemickým zákonem. Firmě tak bude moci být i opakovaně udělena pokuta až 500 tisíc korun, zaměstnanci až 50 tisíc korun.

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) je největším průlomem pondělního jednání fakt, že se podařilo urychlit termín pro testování velkých firem. „Podařilo se dohodnout, že ve středu začnou velké firmy testovat. Je to klíčové pro projekt masivního testování ve firmách,“ řekl Hamáček.

Omezení závodních jídelen

Nebude možné ani stravování ve firemních jídelnách. Vláda kvůli covidu přijala opatření, které provoz závodního stravování zakazuje, řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).  Zaměstnanci si budou moct jídlo do práce donášet, nebudou moct ale jíst v jídelnách, aby se tam nesdružovali, doplnila. Nařízení vstupuje v platnost 2. března, doplnila později Schillerová.

Podle opatření bude v provozovnách zaměstnaneckého stravování zakázáno konzumovat pokrmy, sloužit budou moct jen pro prodej nebo podání pokrmů.

Ve firemních jídelnách se podle průzkumu Sdružení pro zaměstnanecké stravování z loňského roku stravovalo zhruba 1,8 milionu lidí. Průzkum byl proveden v souvislosti se zaváděním stravenkového paušálu. Možnost stravování v zaměstnání tehdy za důležitou označilo 63 procent respondentů.

Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) je schválení stoprocentní nemocenské jediným způsobem, jak zkrotit pandemii, protože se lidé nebudou bát ztráty svého platu, a tak se nebudou bát jít do karantény či nahlásit své rizikové kontakty.

Lidé mohou nově na úřadech práce žádat o příspěvek 500 korun na jednoho člověka jako podporu na nákup ochranných pomůcek. Jde o pomoc v rámci programu MOP (Mimořádná okamžitá pomoc), řekla Maláčová.

Koronavirus si ještě nevšiml, že s ním bojujeme, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vybili jsme mnoho živočišných druhů, tak se nemůžeme divit, že jiný druh zaútočí na nás. Má na to právo, říká...

Test nanorespirátorů a nanoroušek: Polovina chrání jen naoko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Spoléháme se, že díky rouškám a respirátorům budeme patřit k těm šťastným, kterým se podaří uchránit před covidovou...

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek
Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek

Jestli hledáte milou knížku plnou barevných obrázků pro své děti, pak je právě tahle ideální. Hodí se pro školkové děti, ale i pro mladší školáky,...