Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česká spořitelna drží sKartou vládu pod krkem

Nová sociální karta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová sociální karta | foto: www.skontakt.cz

PRAHA Zřejmě povinné, pak určitě povinné a následně určitě nepovinné. A nyní se neví. Vláda předvedla v telenovele jménem sKarta již několikátý obrat. Trumfy však ve hře o podobu sociálních karet drží jiný hráč - Česká spořitelna.

Dvanáctiletou smlouvu, kterou díky vítězství v tendru získala Česká spořitelna, podepsal za ministerstvo práce a sociálních věcí někdejší náměstek ministra Vladimír Šiška, nyní trestně stíhaný v jiném případě za korupci.

Premiér Petr Nečas teprve nedávno přiznal, že vládu se smlouvou stvrzující obří tendr na sociální karty s Českou spořitelnou nikdo neseznámil. Celá zakázka tak dospěla nyní do bodu, kdy předseda vlády může už jen vyjednávat o uzavřené smlouvě. To znamená, že případné změny ve smlouvě záleží jen na libovůli spořitelny.

„Chtěl bych velmi ocenit přístup České spořitelny a jejího vedení. Oni mají zájem na funkčním systému, na systému, který nebude budit negativní reakce a emoce u veřejnosti,“ uvedl premiér Petr Nečas po schůzce s ředitelem spořitelny Pavlem Kysilkou.

Výsledkem jejich jednání je sKarta dobrovolná pro příjemce dávek a povinná pouze pro podezřelé z obcházení systému státních příspěvků. 

MINISTERSKÉ PŘEMETY

Jak měnila ministryně Müllerová názor:

  • Před nástupem do funkce: „Existence sociální karty je výborná věc, nelze zůstat u papírových formátů. Nechci ale spekulovat, jestli má být povinná, či volitelná a zda má být pro důchodce.“
  • Čerstvě v čele resortu (19.11.): "Karta musí být povinná"
  • O den později: „Karta bude dobrovolná, s panem premiérem jsme došli ke shodě,“
  • 22.11.: "Nepřevzetí sKarty by mohlo vést k pozastavení dávek"
Ludmila Müllerová převzala jmenovací dektet od prezidenta republiky Václava Klause.

Ludmila Müllerová převzala jmenovací dekret od prezidenta republiky Václava Klause.

Kysilka dodal, že karta bude dobrovolná jen k placení. Spořitelna také nově připravuje donášku dávek v hotovosti nebo složenkou do domu. Partnera pro tyto služby teprve hledá. Jisté je, že za ně budou muset klienti platit.

Problém s osobními údaji

Navíc dalším velikým problémem, se kterým se ministerstvo bude muset vypořádat, je  ochrana osobních údajů, která podle zákona může být svěřena pouze ministerstvu práce a sociálních věcí. To je pak může poskytnout jen České správě sociálního zabezpečení. 

Legislativa by tak musela vyřešit, jakým způsobem by spořitelna nakládala s osobními údaji vlastníků sKaret.

sKARTA

  • Původně měla být povinná pro všechny příjemce sociálních dávek.
  • Už nyní ji využívá cca 140 000 lidí.
  • Karta by teď sloužila pouze jako identifikační průkazka.
  • Ministerstvo práce a sociálních věcí teď bude se spořitelnou hledat cestu, jak upravit již uzavřené smlouvy.


Změna v počtu poukázek

Podle dostupných dat byl navíc oproti loňsku zvýšen počet dávek proplácených poštovními poukázkami. Dřívější praxi, kdy se dávky posílaly souhrnně, nyní nahradilo posílání jednotlivých poukázek. Právě zvýšení počtu zaslaných poukázek slouží jako jeden z argumentů ministerstva, které hovoří o úspoře veřejných prostředků (méně poukázek = menší náklady)

Premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek

Premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek na jednání poslanecké sněmovny

Lidem, kteří nepřevezmou sociální karty, mohou nově úřady případně pozastavit výplatu dávek.

"Je to jedna z možností," řekla Müllerová k pozastavení vyplácení dávek při nepřevzetí sKarty. Další varianty neupřesnila. Zatím prý nemá dost analýz o tom, zda je možné výplaty skutečně pozastavit.

Müllerová: "Nějaká sKarta bude"

Odpověď na to, jak by ministerstvo mohlo v případě sociálních karet dál postupovat, by měl dát do týdne právě rozbor. Nyní na něm pracují právníci a experti resortu. "Bez dalších analýz a dalších jednání se nemůžeme odhodlat k radikálnímu kroku," uvedla ministryně.

Podle ní by to jen znejistilo příjemce dávek, mohl by nastat zmatek. Müllerová dodala, že by si lidé měli karty přebírat. Je přesvědčena o tom, že jednání "k nějaké formě" sKarty dospějí. Pozastavení jejich vydávání nezvažuje, systém prý funguje dobře.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!