Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česká spořitelna drží sKartou vládu pod krkem

Česko

  7:00
PRAHA - Zřejmě povinné, pak určitě povinné a následně určitě nepovinné. A nyní se neví. Vláda předvedla v telenovele jménem sKarta již několikátý obrat. Trumfy však ve hře o podobu sociálních karet drží jiný hráč - Česká spořitelna.

Nová sociální karta foto: www.skontakt.cz

Dvanáctiletou smlouvu, kterou díky vítězství v tendru získala Česká spořitelna, podepsal za ministerstvo práce a sociálních věcí někdejší náměstek ministra Vladimír Šiška, nyní trestně stíhaný v jiném případě za korupci.

Premiér Petr Nečas teprve nedávno přiznal, že vládu se smlouvou stvrzující obří tendr na sociální karty s Českou spořitelnou nikdo neseznámil. Celá zakázka tak dospěla nyní do bodu, kdy předseda vlády může už jen vyjednávat o uzavřené smlouvě. To znamená, že případné změny ve smlouvě záleží jen na libovůli spořitelny.

„Chtěl bych velmi ocenit přístup České spořitelny a jejího vedení. Oni mají zájem na funkčním systému, na systému, který nebude budit negativní reakce a emoce u veřejnosti,“ uvedl premiér Petr Nečas po schůzce s ředitelem spořitelny Pavlem Kysilkou.

Výsledkem jejich jednání je sKarta dobrovolná pro příjemce dávek a povinná pouze pro podezřelé z obcházení systému státních příspěvků. 

MINISTERSKÉ PŘEMETY

Jak měnila ministryně Müllerová názor:

  • Před nástupem do funkce: „Existence sociální karty je výborná věc, nelze zůstat u papírových formátů. Nechci ale spekulovat, jestli má být povinná, či volitelná a zda má být pro důchodce.“
  • Čerstvě v čele resortu (19.11.): "Karta musí být povinná"
  • O den později: „Karta bude dobrovolná, s panem premiérem jsme došli ke shodě,“
  • 22.11.: "Nepřevzetí sKarty by mohlo vést k pozastavení dávek"

Ludmila Müllerová převzala jmenovací dekret od prezidenta republiky Václava Klause.

Kysilka dodal, že karta bude dobrovolná jen k placení. Spořitelna také nově připravuje donášku dávek v hotovosti nebo složenkou do domu. Partnera pro tyto služby teprve hledá. Jisté je, že za ně budou muset klienti platit.

Problém s osobními údaji

Navíc dalším velikým problémem, se kterým se ministerstvo bude muset vypořádat, je  ochrana osobních údajů, která podle zákona může být svěřena pouze ministerstvu práce a sociálních věcí. To je pak může poskytnout jen České správě sociálního zabezpečení. 

Legislativa by tak musela vyřešit, jakým způsobem by spořitelna nakládala s osobními údaji vlastníků sKaret.

sKARTA

  • Původně měla být povinná pro všechny příjemce sociálních dávek.
  • Už nyní ji využívá cca 140 000 lidí.
  • Karta by teď sloužila pouze jako identifikační průkazka.
  • Ministerstvo práce a sociálních věcí teď bude se spořitelnou hledat cestu, jak upravit již uzavřené smlouvy.

Změna v počtu poukázek

Podle dostupných dat byl navíc oproti loňsku zvýšen počet dávek proplácených poštovními poukázkami. Dřívější praxi, kdy se dávky posílaly souhrnně, nyní nahradilo posílání jednotlivých poukázek. Právě zvýšení počtu zaslaných poukázek slouží jako jeden z argumentů ministerstva, které hovoří o úspoře veřejných prostředků (méně poukázek = menší náklady)

Premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek na jednání poslanecké sněmovny

Lidem, kteří nepřevezmou sociální karty, mohou nově úřady případně pozastavit výplatu dávek.

"Je to jedna z možností," řekla Müllerová k pozastavení vyplácení dávek při nepřevzetí sKarty. Další varianty neupřesnila. Zatím prý nemá dost analýz o tom, zda je možné výplaty skutečně pozastavit.

Müllerová: "Nějaká sKarta bude"

Odpověď na to, jak by ministerstvo mohlo v případě sociálních karet dál postupovat, by měl dát do týdne právě rozbor. Nyní na něm pracují právníci a experti resortu. "Bez dalších analýz a dalších jednání se nemůžeme odhodlat k radikálnímu kroku," uvedla ministryně.

Podle ní by to jen znejistilo příjemce dávek, mohl by nastat zmatek. Müllerová dodala, že by si lidé měli karty přebírat. Je přesvědčena o tom, že jednání "k nějaké formě" sKarty dospějí. Pozastavení jejich vydávání nezvažuje, systém prý funguje dobře.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat