21. května 2019 10:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

České ministerstvo zahraničí přivítalo zvrat v Západozemí ze Hry o trůny. Lidé se ptají na víza

Facebookový status ministerstva zahraničí gratulující k ukončení občanské války... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Facebookový status ministerstva zahraničí gratulující k ukončení občanské války... | foto: Facebook MZV

PRAHA/ZÁPADOZEMÍ Dění ve fiktivní Západozemí v seriálové Hře o trůny se už dostalo i do hledáčku oficiálních institucí. Na svém Facebooku například k ovládnutí království popřálo české ministerstvo zahraničních věcí, které konec války uvítalo s tím, že konec násilí přinese potřebnou stabilitu. A většina uživatelů Facebooku se hru rozhodla hrát s ním. Článek obsahuje vyzrazení děje závěrečného dílu seriálového hitu.

Oddělení PR českého ministerstva zahraničí se zřejmě řadí k fanouškům právě ukončeného seriálu z produkce HBO Hra o trůny. Na svém facebooku totiž Černínský palác přivítal ukončení konfliktu ve fiktivní zemi Západozemí.

„Ministerstvo zahraničních věcí vítá ukončení dlouholeté občanské války v Západozemí. Zvolení Brandona Starka vnímáme jako pozitivní krok k posílení stability království a pro zlepšení životních podmínek obyvatelstva,“ ohlásilo ministerstvo na sociální síti a zároveň tak vyzradilo podstatnou informaci o ději.

Facebookový status ministerstva zahraničí gratulující k ukončení občanské války...

Facebookový status ministerstva zahraničí gratulující k ukončení občanské války v Západozemí,

Odkaz později na twitteru sdílel ministr Tomáš Petříček (ČSSD) s dovětkem „válka skončila a my jsme to přivítali s ulehčením“. Bez povšimnutí nezůstal vtip české diplomacie u uživatelů ani některých institucí. „Sláva Branovi Zlomenému, Prvnímu svého jména, Králi šesti království,“ použila repliku z posledního dílu britská ambasáda v Praze.

Kromě pár fanoušků seriálu, kteří se ještě nestihli podívat na vyvrcholení celé série a ministerským úředníkům vyčetli vyzrazení děje, však ostatní uživatelé na hru přistoupili a zasypali v komentářích ministerstvo „věcnými“ dotazy.

Daenerys Targaryen (Emilia Clarkeová) před nastoupenou armádou. Opravdu je...
Oheň a krev. Drak Drogon s královnou Daenerys na zádech likviduje Královo...

„Velmi rád slyším, rád bych poslal děti na Erasmus na Zimohrad nebo nebo na školu v přírodě za Zeď k Divokým,“ komentoval například uživatel Lukáš Beneš. Nejčastěji se však dotazy týkaly vzájemných diplomatických vztahů.

„ Jak to vidíte s cestováním do tohoto státu? Na DROZDu je pořád varování, ale manželka už zaplatila dovolenou...,“ tázal se například Honza Maixner v narážce na systém DROZD, který má telefonem varovat české občany v zahraničí před možnými hrozbami.

Příklad příspěvků pod statusem ministerstva.

Příklad příspěvků pod statusem ministerstva.

„Chtěl bych se zeptat, pokud bych se jako turista chtěl vydat za Zeď, je potřeba ESTA, vízum, či něco podobného? Nebo stačí prostě jen projít tou dírou?“ chtěl vědět Čestmír Kříž.

„Plánuje se Česká republika podílet v rámci rozvojové pomoci na obnově Západozemí? Kontinent jako takový by mohl znamenat velmi zajímavé obchodní příležitosti, například v oblasti stavebnictví nebo strojírenství, i pro české exportéry,“ rozepsala zase fiktivní analýzu uživatelka Kateřina Kňapová.

Do odborné debaty přidali špetku své moudrosti i pracovníci Ústavu mezinárodních vztahů. „Země vyčerpaná válkou dostane možnost obnovy a pokud se podaří prosadit smysluplné projekty jako kanalizace, můžeme hovořit o osvíceném vládnutí,“ myslí si experti.

Ústav mezinárodních vztahů pak přispěchal i s analýzou změny systému vládnutí, na které se domluvili zástupci urozených rodů. „Změna je sice méně revoluční vůči původně navrhované demokracie, momentálně ale opravdu lze očekávat jisté zlepšení podmínek pro obyvatele Západozemí. (...) Otázkou ale zůstává, jako vždy, nástupnictví Brandona Starka, ale i nevyjasněné mocenské ambice Severního království. Turbulence můžou přinést také nové objevy zemí na západě či hrozba zpoza zdi,“ napsal ústav.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
IT START-UP AMBASSADOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 50 000 - 80 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz