Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
18. října 2018 10:31, aktualizováno  13:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Útok v Afghánistánu nemířil přímo na Čechy, zdůraznil Opata. Vážně zraněného vojáka čeká převoz do Česka

Vojáci v Afghánistánu (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojáci v Afghánistánu (ilustrační snímek) | foto: ČTK

Praha Voják, který byl těžce zraněn při středečním bombovém útoku na českou jednotku v Afghánistánu, měl ve čtvrtek podstoupit klíčovou operaci. Stav vojáka je podle náčelníka Generálního štábu Aleše Opaty stabilizovaný. Z šestičlenné patroly, která se právě střídala ve funkci, se dva vojáci vrátí domů, zbylí čtyři nováčci v Bagrámu zůstávají. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek potvrdili ministr obrany Lubomír Metnar i generál Opata.

Na jednotku českých vojáků, která právě byla na obhlídce v okolí základny v Bagrámu, zaútočili ve středu atentátníci. Generál Opata na tiskové konferenci uvedl, že vpředu konvoje jelo americké vozidlo, součástí sestavy byli podle něj také členové afghánských bezpečnostních sil. Atentátník využil vozidlo afghánského původu naložené asi 200 kilogramy podomácku vyrobené výbušniny. „Z prvních indikací, které máme, to vozidlo bylo řízeno, seděl tam řidič a lze předpokládat, že to byl útok sebevražedného atentátníka,“ řekl Opata. Podle AP se k útoku přihlásilo hnutí Tálibán.

Pumový útok v Afghánistánu nemířil cíleně na české vojáky, ale na kolonu koaličních vozidel. První v sestavě jelo americké vozidlo, řekl Opata. Útok podle Opaty nepovede k omezení činnosti české jednotky, jako tomu bylo po srpnovém útoku, při němž zahynuli tři vojáci. „Jednotka bude dál plnit svůj operační úkol,“ řekl Opata.

„Nemáme nejmenší indície, že to bylo odvetné opatření. Je to prostě útok na koaliční vojáky a v tomto prostoru jsme se mohli pohybovat my, mohli se tam pohybovat Američani, Gruzínci nebo další jednotky, které jsou součástí koalice na základně v Bagrámu,“ řekl Radiožurnálu generál Muránský.

Vážně zraněný voják se měl společně s jedním dalším kolegou za týden vracet do České republiky, v době útoku byli právě na obhlídce s novými vojáky, kteří se na základně zaučují. „Ti dva (vojáci), kteří končí, se vrátí, u těch čtyřech, co jsou noví, bylo to kruté setkání s realitou, a jsou nazpátek u své jednotky. Nikdo z nich doposud neprojevil zájem, že by na základě této zkušenosti chtěl místo opustit,“ doplnil Muránský.

„Momentálně probíhá druhá, složitá operace toho těžce zraněného vojáka, potvrzuji to, že jeho stav je stabilizovaný, je mimo ohrožení života. Ta druhá dnešní operace bude pro něj rozhodující a bude mít vliv na jeho konečný zdravotní stav,“ uvedl ve čtvrtek ráno generál Štefan Muránský v rozhovoru pro Radiožurnál a dodal, že se jednalo o problémy se slezinou a s porušeným, nalomeným obratlem, který způsoboval určitou nehybnost končetin zraněného vojáka. Předmětem čtvrteční neurochirurgické operace bylo podle něj zjistit skutečný stav a provést tu určitou nápravu. Podle ministra obrany Metnara i generála Opaty je operovaný voják mimo ohrožený života a jeho převoz do České republiky bude uskutečněn, jakmile to bude možné.

Armáda je podle Opaty v kontaktu s rodinou zraněného a dělá vše pro to, aby příbuzným pomohla řešit složitou situaci. Voják je podle Opaty v podobném stavu, jako kdyby přežil těžkou dopravní nehodu.

Vyjádřete soustrast či podporu rodinám padlých vojáků v zahraničních misích - po kliknutí na banner níže.

Pieta za padlé vojáky na zahraničních misích.

Generál Muránský také doplnil, že se jedná o výjimečný útok. „My děláme maximální bezpečnostní opatření. Za rok 2017 a 2018 bylo v celém Afghánistánu provedeno jenom 25 takových útoků, na české vojáky se jedná o historicky první útok tohoto typu od doby, co působíme v Afghánistánu,“ uvedl Muránský.

Práce vojáků je monotónní

Práce vojáků na základně v Bagrámu je podle bývalého náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého monotónní. „Vojáci mají za úkol se připravovat velmi detailně na další den nebo na další misi, na doprovázení konvojů, případně na operace mimo základnu, ale pokud jsou na základně po ukončení toho denního úkolu, tak mají relativně omezené možnosti. Oni jsou na té základně de facto pořád ve stejném prostředí, mají k dispozici poměrně omezený rozsah svého soukromí, což je asi jeden z největších problémů,“ uvedl Šedivý, s čím se vojáci musí během své mise mimo jiné vypořádat.

Lidovky.cz, Tereza Navrátilová
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...