Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko tlačí na ruskou ambasádu v Praze: Omezte autoflotilu

Česko

  5:00
PRAHA - Na první pohled by se mohlo zdát, že diplomatické vztahy Prahy s Moskvou jsou určovány zásadními geopolitickými tématy – ať už jde o sankce vůči Rusku, vyhošťování agentů, nebo budoucnost jaderné energetiky.

Ruský velvyslanec Alexander Zmejevskij s prezidentem Milošem Zemanem, ilustrační foto. foto: ČTK

Ve skutečnosti je však pro obě země nejfrekventovanějším tématem současnosti vozový park ruské ambasády. Vysoký počet státních poznávacích značek, které používají ruští diplomaté, je trnem v oku českého ministerstva zahraničních věcí.

Pod diplomatickým krytím se podle informací LN aktuálně nachází 71 vozů. Auta v tomto režimu nemůže policie bez souhlasu diplomatů prohledávat. Šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD) by tento počet rád omezil na pouhou polovinu. Přitom tvrdí, že nejde o politický spor.

„Jde o určitou technickou otázku, která nemá politické souvislosti. Jednáme otom s ruskou stranou již nějakou dobu a budeme vjednáních na technicko-administrativní úrovni pokračovat,“ napsala LN mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Ani Rusové otevřeně nepřipouštějí, že jde o vážný spor. „V souladu s mezinárodní praxí se otázky spojené s fungováním diplomatických misí projednávají prostřednictvím diplomatických kanálů,“ reagovala na dotazy ruská ambasáda. Jenže diplomaté, s nimiž LN hovořily, mají za to, že ruská flotila v Česku je zcela neadekvátní ve srovnání s diplomatickým autoparkem podobně velkých zemí.

„V podstatě to vychází na dva vozy na jednoho diplomata. Američané mají přitom asi polovinu toho, co Rusové. Není tajemstvím, že tu měla KGB před rokem 1989 centrálu pro střední Evropu. Zájem o nás nikdy neztratili,“ říká vysoce postavený český diplomat.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...