Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko tlačí na ruskou ambasádu v Praze: Omezte autoflotilu

Česko

  5:00
PRAHA - Na první pohled by se mohlo zdát, že diplomatické vztahy Prahy s Moskvou jsou určovány zásadními geopolitickými tématy – ať už jde o sankce vůči Rusku, vyhošťování agentů, nebo budoucnost jaderné energetiky.

Ruský velvyslanec Alexander Zmejevskij s prezidentem Milošem Zemanem, ilustrační foto. foto: ČTK

Ve skutečnosti je však pro obě země nejfrekventovanějším tématem současnosti vozový park ruské ambasády. Vysoký počet státních poznávacích značek, které používají ruští diplomaté, je trnem v oku českého ministerstva zahraničních věcí.

Agenti GRU ze Salisbury, vinění z útoku novičokem, měli být v Praze ve stejnou dobu jako Skripal

Pod diplomatickým krytím se podle informací LN aktuálně nachází 71 vozů. Auta v tomto režimu nemůže policie bez souhlasu diplomatů prohledávat. Šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD) by tento počet rád omezil na pouhou polovinu. Přitom tvrdí, že nejde o politický spor.

„Jde o určitou technickou otázku, která nemá politické souvislosti. Jednáme otom s ruskou stranou již nějakou dobu a budeme vjednáních na technicko-administrativní úrovni pokračovat,“ napsala LN mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Ani Rusové otevřeně nepřipouštějí, že jde o vážný spor. „V souladu s mezinárodní praxí se otázky spojené s fungováním diplomatických misí projednávají prostřednictvím diplomatických kanálů,“ reagovala na dotazy ruská ambasáda. Jenže diplomaté, s nimiž LN hovořily, mají za to, že ruská flotila v Česku je zcela neadekvátní ve srovnání s diplomatickým autoparkem podobně velkých zemí.

„V podstatě to vychází na dva vozy na jednoho diplomata. Američané mají přitom asi polovinu toho, co Rusové. Není tajemstvím, že tu měla KGB před rokem 1989 centrálu pro střední Evropu. Zájem o nás nikdy neztratili,“ říká vysoce postavený český diplomat.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...