Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie zkoumá vybuchlý trezor a zbraně. Další informace stále tají

Česko

  13:02aktualizováno  16:39
PRAHA - Experti kriminalistického ústavu stále zkoumají trezor, jehož výbuch zabil ambasadora Džamála Muhammada Džamála. Náměstek ředitele pro vědu a zahraniční styky Marek Kotrlý však nechtěl říci, zda už identifikovali látku, která způsobila explozi. "Zkoumáme stále zbytky výbušniny, která explodovala, a zkoumáme trezor jako takový. To znamená jeho uzamykací mechanismus," řekl Kotrlý Radiožurnálu.

V areálu probíhá vyšetřování. foto: MAFRA, Petr Topič

Záhadou zůstává původ a účel zbraní, které čeští vyšetřovatelé našli v objektu budoucí palestinské ambasády. Policejní mluvčí Andrea Zoulová řekla, že o víkendu policie zřejmě žádné informace k případu nezveřejní.

Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý si myslí, že Česká republika mohla Palestincům sloužit jako překladiště zbraní. Uvedl v rozhovoru pro server Aktuálně.cz. "Možná tu mluvíme o celé dobře organizované distribuční síti zbraní a výbušnin, kdy se pod diplomatickým krytím uskutečňuje rozsáhlý transfer zbraní s přesnými adresáty výzbroje," řekl Šedivý, který v současné době mimo jiné působí jako vedoucí oddělení bezpečnostních studií vysoké školy CEVRO Institu.

Česko součástí sítě pro pašování zbraní?

Výbuch v Praze-Suchdole

K výbuchu došlo ve středu 1. ledna. Podle policie za ním stojí neodborná manipulace s výbušným systémem, případně samovolná iniciace. Bližší informace policie nesdělila.
Jisté však je, že výbušný systém byl v trezoru a k jeho detonaci došlo po otevření trezorových dvířek. Zda byla výbušnina součástí ochrany trezoru, zatím policie nevyloučila.
"Během čtvrtka proběhla nařízená soudní pitva zemřelého velvyslance Džamála a příslušná znalecká zkoumání zaměřená na mechanismus zranění a příčinné souvislosti," sdělila k postupu vyšetřování pražská policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Upřesnil, že nemluví o terorismu, ale o shromažďování a rozmisťování vojenského materiálu, který by případně mohl být použit v akci. "To je ta nejhorší varianta mých obav a úvah," poznamenal.

K nálezu zbraní v areálu ambasády řekl: "Děsí mě to. Jde nejen o flagrantní porušení diplomatických norem a zvyklostí, ale i bezpečnostních zásad v uchovávání takového arzenálu - odtud i tragická smrt velvyslance Džamála Muhammada Džamála."

Obává se, že Praha nebyla jediná, podobný arzenál zbraní se může skrývat i na dalších palestinských velvyslanectvích v Evropě či zámoří. "Podle mě je to dokonce velmi pravděpodobné. Zcela náhodný výbuch možná odhalil něco neskutečného... možná až monstrózního," řekl.

ČTĚTE VÍCE:

Palestinští představitelé podle něj zatím při vyšetřování "hrají divadlo". Případné vysvětlení, že zbraně měly sloužit k obraně velvyslanectví, podle něj neobstojí. Palestince totiž v České republice nikdo neohrožoval. "Od samého počátku nejde jen o jakýsi lokální skandálek, který brzy přejde - jak možná vyplývá z některých zpráv -, nýbrž průšvih mezinárodních rozměrů," prohlásil.

Nález zbraní na budoucí palestinské ambasádě je mnohem složitější, než prezentují oficiální místa. Nevěří ani verzi o výbuchu trezoru. "Ani v nejmenším! Tak to je, s prominutím, blbost."

Tělo velyslance bude v pondělí převezeno do vlasti

"Vyplývá to ostatně i ze slov velvyslancovy pozůstalé dcery. Byť si na rozdíl od ní nemyslím, že šlo o atentát na jejího otce. Podle mne zahynul proto, že neodborně zacházel s výbušninou," dodal Šedivý s tím, že ambasador pravděpodobně nerespektoval bezpečnostní zásady při manipulaci s výbušninou.

Tělo velvyslance Džamála Muhammada Džamála, který zemřel na následky zranění po středečním výbuchu v rezidenci v Praze - Suchdole, bude do Palestiny převezeno zřejmě v pondělí, řekl tiskový mluvčí palestinské ambasády Nabíl Fahil.

"Tělo bude letecky transportováno pravděpodobně v pondělí," uvedl. Velvyslancova dcera Rana Radiožurnálu řekla, že už byl stanoven termín pohřbu jejího otce, ale neprozradila ho. Mluvčí palestinského velvyslanectví prý zatím informaci o termínu posledního rozloučení nemá.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat