Úterý 7. dubna 2020svátek má Heřman, Hermína 18 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko už má 344 případů koronaviru, tři pacienti jsou ve vážném stavu

Opatření kvůli koronaviru u vstupu do areálu  nemocnice Uherské Hradiště. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opatření kvůli koronaviru u vstupu do areálu nemocnice Uherské Hradiště. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Praha Česko má k pondělnímu večeru 344 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, první tři lidé se vyléčili. Od rána přibylo 46 nových případů. Provedeno bylo dosud 5068 testů, uvedlo na webu ministerstvo zdravotnictví. U více než poloviny případů (54 procent) hygienici neznají místo nákazy, skoro 29 procent pacientů se nakazilo v zahraničí, 17 procent v Česku.

Tři pacienti jsou ve vážném stavu, nově přibyla pacientka narozená v roce 1943. Všichni jsou ve stabilizovaném stavu, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Pacienti vyléčení z nemoci COVID-19 jsou z Děčína, byli mezi prvními nakaženými novým typem koronaviru. První tři případy nákazy koronavirem oznámilo Česko před dvěma týdny - 1. března. Uzdravení trojice prokázaly dva negativní výsledky v rozmezí dvou dnů, řekla v pondělí ČTK ředitelka krajské hygienické stanice Lenka Šimůnková.

Ministerstvo zdravotnictví zatím neaktualizovalo údaje z jednotlivých krajů. Ráno měla nejvíce nakažených Praha s více než stovkou případů, následoval Olomoucký kraj, v němž hygienici uzavřeli kvůli nákaze Uničov, Červenku, Litovel a dalších 18 okolních obcí.

Vojtěch po jednání vlády večer řekl, že v českých nemocnicích jsou tři pacienti, kteří jsou nakaženi koronavirem a jsou ve vážném, ale stabilizovaném stavu. Nově se jedná o ženu ročník 1943, která trpí dalšími onemocněními. Léčí se v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Trpí syndromem akutní dechové tísně, je proto napojena na plicní ventilaci.

V Česku stejně jako v dalších zemích platí kvůli koronaviru mimořádná omezení a restrikce běžného života i podnikání. Od nedělní půlnoci je zatím do příštího úterý zakázán volný pohyb lidí s výjimkou cest do zaměstnání, pro základní životní potřeby, k lékaři či za rodinou. Zavřeny jsou až do odvolání školy, restaurace i obchody s výjimkou těch s potravinami, drogerií a dalším vyjmenovaným zbožím. Preventivní opatření přijímají firmy, úřady, soudy, dopravci nebo nemocnice.

Někteří nastalé situace využili k focení vyprázdněných ulic.
Pražský hrad výjimečně bez turistů. První den nových opatření vyprázdnil Prahu.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na noční tiskové konferenci po jednání vlády zmínil, že se hygienici stále snaží vyhledávat kontakty nakažených. Jeho náměstek Roman Prymula v pondělí v Radiožurnálu uvedl, že takzvané trasování nepřestalo, ale při aktuálních počtech nakažených už není možné dělat detailní trasování.

„Důležité je odhalit pouze rizikové profese, aby to neroznášeli třeba lidé v potravinářství. Už není možné do detailu získávat informace, jestli jedinec cestoval vozem metra a bylo tam asi sto kontaktů,“ řekl Prymula.

Mezi zeměmi, ve kterých se Češi nakazili, nadále podle dat ministerstva převažuje Itálie se 76 případy, následuje Rakousko s 13 případy.

Testováno bylo zatím přes 5000 lidí. Podle údajů na webu počet testovaných za jeden den už v neděli překročil tisícovku. Z krajů má nejvíce nakažených Praha se 109 případy, následuje Olomoucký kraj s 33 nakaženými. V Olomouckém kraji v pondělí ráno hygienici uzavřeli kvůli nákaze Uničov, Červenku, Litovel a dalších 18 okolních obcí.

Nejvíce nakažených je ve věku od 25 do 34 let a od 45 do 54 let, v obou kategoriích počet překračuje 50. Seniorů nad 65 let je nakaženo 49, dětí do 14 let 23.

Podle informací z nedělního dopoledne je stav dvou pacientů vážný. Jde o dva taxikáře, jeden leží ve Všeobecné fakultní nemocnici a je připojen na mimotělní oběh, druhý je hospitalizovaný na Bulovce, má zavedenou plicní ventilaci.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!