Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Přestaňte útočit na Václava Havla, vyzývají Klause spisovatelé

Česko

  17:59aktualizováno  22:01
PRAHA - České centrum mezinárodního PEN klubu vyzvalo odcházejícího prezidenta Václava Klause, aby se zdržel útoků na svého předchůdce Václava Havla. Je právem intelektuála polemizovat s myšlenkami, mělo by se tak ale dít s úctou a noblesou, píší osobnosti české kultury v otevřeném dopise. Klaus výzvu nekomentoval. "Já o žádné nevím, to bych si musel přečíst."

Prezident Václav Klaus při rozhovoru pro LN foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

"K sepsání tohoto dopisu nás vede Váš razantní odklon od tónu, jímž jste Václavu Havlovi vyjadřoval úctu a vděk brzy poté, co nás opustil. Není nám totiž lhostejné jako občanům tohoto státu, když Havlův nástupce v prezidentském úřadě nečinně přihlíží špinění jeho památky, nebo si dokonce sám přisadí," stojí v dopise podepsaném desítkami osobností.

Klaus versus Havel
Klaus, který v úřadu končí za necelý měsíc, svého předchůdce v poslední době zmínil v různých souvislostech. V rozhovoru pro polský týdeník Do Rzeczy Havla například označil za extrémního levičáka, který bořil existující lidský řád. Havlova éra? To byla ozvěna jakobínství a extrémní levičáctví, řekl Klaus

Havel byl zmíněn také při společném rozhovoru současného prezidenta s jeho nástupcem Milošem Zemanem, kterého prý na rozdíl od Klause při přebírání úřadu nečeká žádné překvapení. V sídle hlavy státu podle Klause tehdy byly například ze zdí vytrhány na míru vyrobené knihovny.

Otevřený dopis českého PEN klubu

České centrum mezinárodního PEN klubu vyzvalo odcházejícího prezidenta Václava Klause, aby se zdržel útoků na svého předchůdce Václava Havla.

Je právem intelektuála polemizovat s myšlenkami, mělo by se tak ale dít s úctou a noblesou, píší osobnosti české kultury v otevřeném dopise.

Klaus je prezidentem deset let. Úřadu se ujal přibližně měsíc poté, co skončil mandát Havlovi. Oba politici byli názorovými odpůrci. Po Havlově předloňském úmrtí Klaus význam svého předchůdce ocenil. Později se vůči němu začal opět vymezovat.

PEN klub
České centrum PEN klubu je součástí samostatných světových společenství PEN s ústředím v Londýně, které sdružuje spisovatele, vydavatele, překladatele, literární teoretiky, kritiky či publicisty. Ve svých stanovách se zavazuje mimo jiné bránit všem formám potlačování svobody slova ve světě, ale i vystupovat proti takovým formám zneužití svobody tisku, jakými jsou šíření lživých informací, záměrné podvádění a zkreslování skutečnosti ve prospěch osobních či politických cílů.

VÍCE K TÉMATU ČTĚTE ZDE

Havla, dlouholetého člena PEN klubu a jeho čestného předsedu, podpořil výbor organizace, včetně předsedy Jiřího Dědečka, místopředsedy Ivana Klímy či Jiřího Stránského. Svůj podpis připojili také další členové jako například Tereza Brdečková, Jaroslav Hutka, Jiří Suchý, Ivan Binar, Eva Kantůrková, Daniela Fischerová, Jiřina Šiklová či Zdeněk Svěrák; z nečlenů se přidali geolog Václav Cílek a režiséři Ljuba Václavová a Jiří Václav.

"Piráti" podali žalobu na Klause, Hrad tají autory amnestie

Pirátská strana podala k pražskému městskému soudu správní žalobu na prezidenta Václava Klause kvůli utajování informací. Důvodem je, že Hrad údajně odmítá sdělit, kdo patří k autorům široce kritizované amnestie. O žalobě informoval místopředseda strany Jakub Michálek. Odkazuje se na zákon o svobodném přístupu k informacím.

Hrad podle něj utajuje informace o přípravě amnestie a lidech, kteří o ní věděli předem. O Michálkově předchozí žádosti rozhodl zamítavě vedoucí Klausovy kanceláře Jiří Weigl.

"Hrad v rozhodnutí prohlásil, že prezident nemusí nikomu nic zdůvodňovat. To je ovšem v rozporu se zákonem o svobodném přístupu k informacím," napsal Michálek v tiskové zprávě a dodal, že se proti rozhodnutí nebylo možné odvolat, proto podal správní žalobu.

Problém s informacemi z Hradu má také občanské sdružení Lepší Kladno.

Jeho mluvčí Milan Hamerský se chce obrátit na prezidenta se stížností, že jeho kancelář odmítla sdělit podrobnosti k amnestii. Sdružení se ptalo také úřadu vlády a ministerstva spravedlnosti. Reakce ale údajně nebyly dostatečné.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...