Úterý 7. dubna 2020svátek má Heřman, Hermína 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čeští nadšenci chtějí za tři týdny vyrobit 500 ventilátorů pro nemocnice. Jsme v kontaktu, potvrzuje ministerstvo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Iveta LhotskáMAFRA

PRAHA Dokončení vývoje a zahájení malosériové výroby 500 plicních ventilátorů vytvořených z běžně dostupných součástek si klade za cíl iniciativa Covid19cz, která pracuje na projektu CoroVent. Do tří týdnů plánuje vyrobené ventilátory dodat nemocnicím.

Na projekt upozornil Patrick Zandl, jeden z představitelů iniciativy „Covid19cz tech & data hackathon,“ která spojuje české technologické firmy a IT nadšence. Kromě dobrovolníků se na přístrojích podílejí odborníci z Fakulty biomedicínského inženýrství pražské ČVUT.

„Tím by měl v českém zdravotnictví vzniknout únosný prostor pro obsloužení pacientů v krizovém stavu, až budou vyčerpány stávající kapacity a než budou moci být dodány standardní přístroje,“ vysvětluje Zandl.

„Nemalá část nakažených potřebuje přístroj zajišťující dýchání, plicní ventilátor. V Česku máme zhruba tři tisíce lůžek vybavených plicní ventilací, ale velká část z nich je obsazena. Pokud se bude opakovat italský scénář, budou nám v nejbližších několika týdnech chybět stovky plicních ventilátorů,“ uvádí doplňuje.

Zatím má české zdravotnictví plicních ventilátorů dostatek. Na trhu už nicméně nejsou dostupné, protože je v posledních měsících vykoupili zákazníci z celého světa. „Jedinou variantou tedy pro nás bylo toto zařízení urychleně vyvinout,“ dodávají nadšenci z iniciativy Covid19cz s tím, že jejich ventilátory jsou jednoduché a určené pouze pro Covid-19 a podobné choroby.

„Na vývoji zařízení spolupracuje celá řada akademických a medicínských pracovišť a pomoc nezištně nabídly i soukromé společnosti a věříme, že existuje vůle v krizové situaci použít spolehlivé zařízení, které ovšem nebude mít potřebné certifikáty,“ dodává zástupce iniciativy. Testy určenými EU by ovšem podle vývojářů mělo projít. 

„Ventilátory chceme dodat do všech českých nemocnic, které přijímají a budou přijímat pacienty s Covid-19. Firem, které dodávají různé díly, je v projektu zapojených několik. Kompletní finalizaci dělá firma MICo a její dceřiné společnosti,“ uvedl pro Lidovky.cz organizátor projektu Tomáš Kapler. S výrobou chtějí začít 1. dubna.

„Tým covid19cz se s námi ohledně ventilátorů spojil včera, od té doby jsme v kontaktu,“ sdělila Lidovky.cz bez dalších podrobností mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...