Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chci zvýšit respekt žáků k učitelům, říká pohlavkující exředitel, který kandiduje do Senátu

Česko

  14:30
PRAHA - Facka drzému žákovi prý nebyla jediným důvodem, proč se radnice Prahy 8 chtěla na podzim loňského roku zbavit ředitele Základní školy Glowackého Miroslava Korandy. Sám pak po nátlaku, který cítil, rezignoval. Po několika měsících si získává znovu pozornost. Chce totiž kandidovat do Senátu na Praze 10 za stranu Patrioti ČR.

Exředitel Základní školy Glowackého Miroslav Koranda. foto: Lidovky.cz

Lidovky.cz: Co vás vedlo k rozhodnutí kandidovat do Senátu?
Bavil jsem se o tom s kolegy a známými a napadlo nás, že bych mohl zkusit kandidovat a předat dál své zkušenosti ze školství. Mám jich za ty roky docela dost, ale ve škole (Základní škole Glowackého na Praze 8 – pozn. red.) jsem musel jako ředitel skončit. To je asi ten důvod.

Lidovky.cz: Když mluvíte o vašich kolezích, kteří vám vyjádřili podporu, zeptám se, kde teď vlastně pracujete? Pořád ve školství?
Po té mediální kauze jsem skončil ve funkci ředitele školy a teď ve své škole skončím úplně. Nastoupila nová ředitelka, s tou se asi domluvím na výpovědi. Nějaké nabídky jsem dostal, ale nic jiného zatím nemám.

Lidovky.cz: Mám to chápat tak, že chcete odejít ze školství, abyste se mohl věnovat politice?
I tahle varianta je možná. Celý život jsem dělal ve školství. Už v osmé třídě jsem věděl, že chci být učitelem. Zkusil jsem základní i střední školství, takže si myslím, že zkušenosti, které jsem získal, mohu předat dál.

Lidovky.cz: Od role učitele k roli politika. Co vás na tom láká?
Mám zkušenosti z komunální politiky. Zabýval jsem se jí, když jsem pomáhal hnutí Volba pro Prahu 8. Ne profesionálně, ale pohyboval jsem se v tom. Vždy jsem se věnoval tématu školství.

Lidovky.cz: Na něj byste se chtěl zaměřit i v politice?
Ano, v podstatě jen na školství. Ničemu jinému jsem se nikdy nevěnoval. Samozřejmě mám i na ostatní věci svůj názor, ale školství rozumím asi nejvíc a chtěl bych využít zkušeností, které jsem nasbíral během toho, co jsem působil jako pedagog i jako ředitel.

Lidovky.cz: To je poměrné úzké zaměření. Čeho byste chtěl dosáhnout?
Mám pocit, že za učiteli dnes nikdo nestojí. Zvlášť v základním školství. Není se o co opřít, a tak si myslím, že by rodiče měli vědět, že chceme vzdělávat jejich děti. Dopřává se sluchu těm, kteří mají problémy a my nemáme žádnou oporu. Můžeme tak jedině napsat poznámku, z čehož si mnozí žáci ani rodiče nic nedělají. Prestiž učitelů zkrátka klesá. A že se mluví o tom, že se učitelům přidá? To jsou pořád drobné. Proto ve školství chybí chlapi. S tím nástupním platem prostě člověl neuživí rodinu. Vím, o čem mluvím. Bylo to kdysi a stále to platí.

Lidovky.cz: Vaší prioritou by tedy bylo zvýšit respekt žáků k učitelům?
Určitě. Ale také zainteresovat rodiče. Já proboha nechci nadávat na děti. Ano, musíme je stále nutit, aby se učili. Ale dříve to bylo jinak. Rodiče na ně došlápli, dneska už ne. Například před vysvědčením za mnou přišel rodič a zeptal se mě, co budu dělat s tím, že jeho synovi vychází čtyřka z fyziky. Zeptal jsem se ho, jestli se s ním doma učí a on řekl, že ne, že je to prý práce učitele. Takoví rodiče jsou problém. Když si třeba ještě stěžují u inspekce, tak my se pak nemáme vůbec o co opřít. I ta moje kauza byla o tom, že si rodiče stěžovali dál a dál a pak se jim dalo za pravdu. Prestiž učitele prostě klesá. Ale je to o rodičích, pořád to musím opakovat.

Lidovky.cz: Jak teď s odstupem času vnímáte kauzu, která vás stála místo ředitele školy?
Loňský rok byl pro mě šílený. Skončil jsem na prášcích, protože jsem si pořád nemyslel, že jsem spáchal něco hrozného. Celý podzim jsem řešil, jestli mě vyhodí, nebo jestli odstoupím sám. Nakonec mě dotlačili k tomu, že jsem rezignoval sám. Na jaře byl vypsán konkurz. Vybrali nejprve jednoho pána, toho ale nakonec do funkce nezvolili. Potom byl vypsaná nová soutěž. Říkal jsem si, jestli bych byl schopný konkurovat, ale pak jsem si uvědomil, že jsem na radnici nepřijatelný. Měl jsem tedy smůlu.

Lidovky.cz: Smířil jste se s tím, že vaši dlouholetou praxi ukončila jedna facka?
Mrzí mě to. Je to pouhý rok před odchodem do důchodu, ale mám dobrý pocit, že je za mnou vidět kus práce a že mě podporují mí bývalí i současní žáci. Akorát jsem měl ještě nějaké nápady, které se mohly zrealizovat. Bohužel. Cítím se z toho trochu otrávený, protože jsem to chtěl někomu předat a pokračovat dál. Je v tom politika. Ze všech stran jsem totiž cítil podporu, ale vládnou oni. Bohužel.

Lidovky.cz: V době, kdy se řešila vaše kauza, jste měl poměrně silnou politickou podporu. Zastala se vás například i ministryně školství Kateřina Valachová. Myslíte, že vám to pomůže?
Byl bych za to rád, ale nedělám si iluze. Peníze nemám. Budu kandidovat za novou stranu Patrioti ČR. Můžu si tak akorát stoupnout k metru a nabízet své myšlenky, jak pomoct školství, ale miliony na obří billboardy nemám. To opravdu ne.

Lidovky.cz: Vybral jste si malou a poměrně neznámou stranu. Nezvažoval jste i jiné partaje?
Ano, ale nebudu naskakovat do rozjetého vlaku. Už před dvěma lety jsem kandidoval v komunálu za Patrioty, takže to byl logický krok, i když to tehdy nevyšlo.

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat