Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kauza Česká pošta: firma zavádí sedm opatření proti korupci

Česko

  18:21
PRAHA - Česká pošta zavádí sedm opatření, jejichž cílem je zamezit korupci a zprůhlednit hospodaření státního podniku. Po své úterní schůzce to České televizi řekli ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a generální ředitel pošty Martin Elkán.
Česká pošta

Česká pošta foto:  František Vlček, MAFRA

Pošta podle Chovance v minulosti nehospodárně nakládala s penězi a nynější snaha o změnu naráží na odpor některých firem. Kvůli navázání na tyto struktury na poště v poslední době skončili někteří manažeři, dodal ministr.

„My jsme převzali poštu v situaci, kdy některé firmy si myslely, že tam budou nadosmrti a že tam budou pracovat ne za cenu v čase a místě obvyklou,“ řekl Chovanec. Elkán mezi kroky k transparentnosti jmenoval účast zástupců samospráv v dozorčí radě podniku, zřízení anonymní protikorupční linky a samostatného odboru, který má protikorupční opatření na starost. Smlouvy nad určitý limit musejí podle Elkána podepisovat dva manažeři, dárky nad určitou hodnotu musejí zaměstnanci hlásit a pošta zveřejňuje veřejné zakázky nad rámec zákona.

Největší změny za 15 let

V médiích se předminulý týden objevila informace, že Kamil Choc ze středočeské ČSSD údajně chtěl třímilionový úplatek po podnikateli Lukáši Čadkovi, který s Českou poštou vede spor o více než 20 milionů korun. Úplatek měl pomoci spor řešit. Peníze údajně měly jít do pokladny sociálních demokratů a přímo k Chovancovi, což strana i ministr odmítají. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) následně vyzval Chovance, aby se ve snaze o zprůhlednění hospodaření České pošty nenechal zastrašit.

Členství Kamila Choce v ČSSD pozastaveno

 • Sociální demokraté pozastavili členství Kamila Choce ve straně. 
 • Choc údajně chtěl třímilionový úplatek po podnikateli Lukáši Čadkovi, který s Českou poštou vede spor o více než 20 milionů korun. 
 • O přerušení členství požádal sám Choc minulý týden.
 • Přerušení členství schválilo všech deset přítomných členů okresního výkonného výboru.

Management vedený Elkánem, který do vedení podniku zasedl loni v dubnu, podle Chovance provedl největší personální změny možná za posledních patnáct let. V poslední době odešlo více než dvacet manažerů a někteří z nich podnik opustili kvůli své provázanosti se strukturami, které ministerstvo vnitra na poště nechce, dodal ministr. Zmínil, že v minulých dnech se vyměnilo téměř celé vedení dceřiné společnosti Česká pošta Security, kterou pošta v minulosti podle Chovance ne zrovna výhodně koupila.

Elkán v úterý v ČT řekl, že pošta za minulý a letošní rok prošla více než stovkou interních i externích auditů. Jedna z kontrol podle Chovance zjistila, že Čadek dvěma zaměstnancům České pošty dluží více než milion korun. Pošta tak podle ministra nyní zkoumá roli těchto dvou lidí v kauze.

Mezi obviněnými je i Babišův Agrotec

„Také prověřujeme, jestli ta prvotní smlouva pana Čadka, kdy prodával (na poštovních pobočkách) ta šitíčka a céčka, jestli ji neprovázela protekce. Já si myslím, že tam je provázanost s jedním manažerem České pošty,“ řekl Chovanec.

Kauzu České pošty podle Sobotky provází soukromé tlaky. Chovanec se nemá nechat zastrašit

Kvůli informacím o údajném uplácení podal Chovanec trestní oznámení, případem se Holding Agrofert minulý týden ale uvedl, že jeho firma Agrotec obviněná v kauze České pošty nezpůsobila žádnou škodu, zaměstnanci prý nanejvýš udělali administrativní chybu. Agrofert se také ohradil proti úniku informací do médií, žalobce by to měl podle holdingu vyšetřit.tak zabývá policie. Česká pošta ale figuruje také v jiných kauzách. Policie nedávno navrhla obžalovat čtrnáct lidí a sedm firem v kauze manipulace se zakázkami České pošty. Mezi obviněnými firmami podle dřívějších informací médií figuruje také hustopečský Agrotec z holdingu Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!