30. října 2014 9:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chtěl jsem předávání cen trošku znesvětit, vysvětlil Sedláček příchod v mikině

Prezident Miloš Zeman uděluje státní vyznamenání režisérovi Robertu Sedláčkovi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman uděluje státní vyznamenání režisérovi Robertu Sedláčkovi. | foto: MAFRA - Michal Růžička

PRAHA Z Hradu prý dostal svolení přijít oblečený, jak chce. „Měl jsem potřebu ten rituál trošku znesvětit,“ vysvětlil režisér Robert Sedláček, proč na předávání státních vyznamenání dorazil v černé sportovní mikině na zip.

„Nemám podobné ceremoniály rád,“ snažil se Sedláček v rozhovoru pro Deník.cz objasnit, proč se na rozdíl od ostatních oceněných neobjevil na Pražském hradě ve společenském oděvu. „Ptal jsem se pana Forejta, zda můžu jít, jak chci. A on pravil, že ano, že to záleží na mně,“ dodal na svou obhajobu.

Ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt sice potvrdil, že mu Sedláček řekl o svém záměru pojmout ceremoniál ve Vladislavském sále z pozice umělce, avšak jak přesně přijde oblečený, nevěděl. Variantu, ve které režisér přišel, by mu prý na státní akt nedoporučil.

S Robertem Sedláčkem chtěl ve středu hovořit i server Lidovky.cz. Režisér však odmítl věc komentovat vzhledem k tomu, jak o něm server píše.

Miloš Zeman předává státní vyznamenání na svátek 28. října.
Prezident Miloš Zeman uděluje státní vyznamenání režisérovi Robertu Sedláčkovi.
Na předávání státních vyznamenání 28. října dorazil i Václav Klaus s chotí.
Miloš Zeman předává státní vyznamenání 28. října.

Kritiku za příchod ve sporotvní bundě si Sedláček vysloužil od odborníka na etiketu Ladislava Špačka, podle něhož režisér svým oblečením urazil miliony diváků i samotné vyznamenání. „Byl jsem otřesen. Jestli vzdělaný a inteligentní člověk postrádá natolik emoční a sociální inteligenci, že nechápe, že si na nejvýznamnější státní akt má vzít společenské oblečení, tak to svědčí o nějakém... nechci ho urážet víc než je třeba,“ komentoval to Špaček.

VÍCE ČTĚTE ZDE:

Robert Sedláček získal od prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy. V roce 2007 o něm natočil dokument pod názvem Miloš Zeman - nekrolog politika a oslava Vysočiny. Z jeho dílny pochází i další dokumenty, věnované prezidentovým oblíbencům: agronomovi Františku Čubovi a filozofovi Václavu Bělohradskému.

Od natáčení zmíněného dokumentu jsou prý se Zemanem přátelé. Váží si toho, že si ho „moc“ vybrala, avšak necítí se být lokajem. „Rozhoduje dílo a já si za svými filmy stojím,“ uvedl pro Deník.cz. K výběru oceněných umělců pak dodal: „Miloš už je takový, kultuře nerozumí. Vidí ji tam, kam dosáhne fyzicky rukou. Vidí mě, neboť jsme se potkali, vidí Jiřinu Bohdalovou, Filipa Renče, který točí volební šoty. Lucii Bílou, která je veřejně známá a také zpívá na podporu politiků.“

Anketa

Byl podle vás režisér Robert Sedláček vhodně oblečen?

ANO 871
NE 14121
Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz