19. listopadu 2015 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chyba policie? ‚Zadržené Francouze se samopaly jsme kvůli terorismu prověřili‘

Samopal škorpion vzor 61 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Samopal škorpion vzor 61 | foto: Shutterstock

ZLÍN Našli u nich sedm zakázaných samopalů, dva Francouzi zadržení u Starého Hrozenkova však byli souzeni jen za nepovolené ozbrojování. Policie podle státního zástupce Martina Malůše nepochybila a prověřovala i možnou teroristickou linku. Francie však takovou domněnku podle Maluše, jenž případ dozoroval na samém počátku, nepotvrdila.

Lidovky.cz: Jaké množství a druhy zbraní policie u zadržených Francouzů našla?
Převáželi celkem sedm kusů zbraní znehodnocených podle slovenských zákonů - čtyři samopaly škorpion vzor 61, tři samopaly UZI, žádná další munice. Osoby byly zadrženy při běžné silniční kontrole celníky. Cestovali z Francie na Slovensko a zpět.

Lidovky.cz: Je pravdou, že samopaly stačilo jednodušše upravit, aby se z nich opět dalo střílet ostrými náboji?
Většinou stačí drobný zásah a zbraně jsou opět plně funkční. Osoby proto byly ihned zadrženy a na návrh státního zástupce je soud vzal do vazby.

Lidovky.cz: Přesto byli souzeni jen za nedovolené ozbrojování a nepovolený obchod s vojenským materiálem. Nepodcenili jste situaci?
Orgány činné v trestním řízení rozhodně tehdy věc nebraly na lehkou váhu a cestou mezinárodní justiční spolupráce byl daný případ signalizován příslušným francouzským úřadům. K zadrženým osobám byly zjišťovány skutečnosti, které by mohly svědčit o jejich napojení do organizovaného zločinu, kdy návaznost na teroristické organizace se pochopitelně nabízela. Nic takového však francouzskou stranou doloženo nebylo. Proto byla podána obžaloba tak, jak už víte.

Mírné slovenské zákony

Slovensko má volnější předpisy pro prodej expanzních zbraní, které mají být upravené tak, aby z nich bylo možné střílet jen slepými náboji. Proto je možné je koupit i bez zbrojního průkazu. Jenže na Slovensku se prodávají i samopaly, které jsou znehodnoceny jen částečně a po drobných úpravách mohou opět zabíjet.

Lidovky.cz: Kontaktovali jste i slovenskou stranu?
Věc byla současně signalizována slovenským orgánům. To je vše, co bylo možno ve vztahu ke Slovensku udělat. Podle slovenských zákonů se totiž bohužel nic nezákonného nestalo. Způsob znehodnocení zbraní odpovídal slovenským zákonům.

Lidovky.cz: Odpovídá uložený trest tomu, jaký jste navrhoval?
Oba pachatelé byli odsouzeni ve smyslu podané obžaloby. Jeden k nepodmíněnému trestu odnětí svobody v trvání 14 měsíců, druhá osoba pak k podmíněnému trestu jednoho roku se stanovením zkušební doby tří let. Oběma byl pochopitelně uložen jednak trest vyhoštění z území Česka (na dobu pěti let) a současně trest propadnutí věci – zajištěných zbraní. O průběhu a výsledku trestního řízení byla informována francouzská strana.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.