29. listopadu 2016 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Desítky miliard na podporu sportovišť? Část dotací přiteče k vlivným podnikatelům

Sport - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sport - ilustrační foto. | foto: Reuters

PRAHA Sport by už nemusel být popelkou české politiky. Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) se do této oblasti chystá v příštích letech napumpovat až 61,6 miliardy korun.

„Nový investiční program bude vytvořen pro potřebu vybudování strategické sportovní infrastruktury a modernizaci sportovních zařízení pro pořádání významných mezinárodních sportovních akcí,“ píše se v dokumentu Koncepce rozvoje sportovní infrastruktury České republiky 2017–2025, který vypracovalo ministerstvo školství a jejž mají LN k dispozici. Peníze poskytnou právě resort školství, dále obce, města a kraje.

Plánovaná obří investice však jitří emoce a s velkou pravděpodobností se kolem ní strhne politická mela. Za návrhem na podporu sportovní infrastruktury stojí ČSSD a od koaličního partnera – hnutí ANO – se už k finanční injekci ozývá kritika. Míří na to, pro koho jsou dotace určeny.

„Není možné, aby ze státního rozpočtu šly řádově miliardy korun do sportovišť, která nejsou ve vlastnictví státu,“ řekl LN poslanec Jiří Holeček (ANO).

Vlivní podnikatelé ve hře

Kamenem úrazu a jádrem politického sváru je zhruba 4,2 miliardy korun, které mají jít do sportovišť pro přípravu reprezentace a pořádání mezinárodních sportovních událostí.

Stovky milionů korun z této sumy totiž mají dotéci k takzvaným tradičním sportovním centrům, která nepatří státu a jež ovládají spolky. Jde o dostavbu či rekonstrukci areálů v Nymburku, Harrachově, pražské Troji, Novém Městě na Moravě, Prostějově či Ostravě. Za některými areály stojí vlivní podnikatelé.

Ministerstvo školství nicméně považuje daná sportoviště za důležitá. „Česká republika potřebuje, zejména pro reprezentaci, podobné zařízení, jako je Nymburk, a sportovní veřejnost se na tom jednoznačně shodla. Totéž platí o Prostějovu – tři medaile tenistů z olympiády v Riu připravujících se v Prostějově jsou toho důkazem,“ uvedlo.

Materiál nyní prochází zkráceným připomínkovým řízením. Vláda by se jím měla zabývat příští pondělí.

Dále si v úterních Lidových novinách přečtete:

  • Přeborníci v solení riskují zdraví
  • Banky se bojí neplatičů hypoték. Školí experty
  • Česko dá miliony na smyslné baroko
Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK DO LAKOVNY

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 23 000 - 26 000 Kč