2. února 2011 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

'Cikáni ve městě jen kradou'. Starosta vysvětloval výroky policii

Nový Bydžov. Starosta Pavel Louda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový Bydžov. Starosta Pavel Louda. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

NOVÝ BYDŽOV Kvůli drsným výrazům namířeným vůči romské menšině skončil ve středu u policejního výslechu starosta Nového Bydžova Pavel Louda (ODS). Policisté chtěli slyšet, co výrazy, že "cikáni ve městě jen kradou, otravují a znásilňují" přesně myslel.

"Snažil jsem se vysvětlit, co mě k tomu tvrzení vedlo, vyjadřoval jsem se k jednotlivým výrokům," popsal pro server Lidovky.cz průběh policejního výslechu starosta. Více ale prozradit nechtěl. "Mě bylo raděno, abych se k tomu radši nevyjadřoval," vysvětlil.

Sdílnější nebyla ani šéfka sociálního odboru radnice Daniela Lusková, kterou si královéhradečtí policisté k výslechu pozvali ve středu také. "Pouze pan starosta bude odpovídat na otázky k tomuto tématu," upozornila.

Trestní oznámení podal doktor Pelikán
Na oba pracovníky radnice podala pražská advokátní kancelář trestní oznámení kvůli rasismu. Až u výslechu Louda zjistil, kdo za oznámením stojí. Podle něj je to "doktor Pelikán". Kdo to ale je a jaké je jeho křestní jméno, nevěděl. "Byl to pan doktor Pelikán, podával to jako osoba. Já netuším, kdo to je, já toho člověka vůbec neznám," zdůraznil.

Čtěte také

Loni na podzim starosta Louda společně s Luskovou na internetových stránkách radnice zveřejnili prohlášení, v němž kritizovali a upozorňovali na narůstající násilnosti ve městě ze strany místní romské komunity. "Počet Romů narostl za posledních pět let na pět procent, roztahují se ve městě, otravují, kradou, znásilňují. Čas, kdy slušný občan pracuje, cikáni tráví rozvalení na lavičkách na náměstí a spokojeně klábosí," stojí například v textu.

Aktivisté za práva menšin ale i politici v čele s premiérem Petrem Nečasem (ODS) starostovo vyjádření odsoudili. Louda se ale hájí tím, že prostě už nevěděl, jak dál a na celou událost chtěl jen upozornit.

Romští starousedlíci z Nového Bydžova tvrdí, že za násilnostmi stojí ti Romové, kteří se do města nově přistěhovali.

Podle Loudy ten, kdo trestní oznámení podal jen využívá situace, aby se prostřednictvím médií zviditelnil. "Myslím si, že to je pro někoho zajímavé téma, při kterém se dá zviditelnit," vysvětlil Louda.

hsHelena Stinglová

Najdete na Lidovky.cz