17. června 2019 12:22, aktualizováno  13:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čínská odveta za Hřibovy výroky. Tamní úřady odložily na neurčito vystoupení pražské filharmonie

Bryn Terfel – recitál. PKF – Prague Philharmonia, Pražský filharmonický sbor,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bryn Terfel – recitál. PKF – Prague Philharmonia, Pražský filharmonický sbor,... | foto: Reprofoto

PRAHA Turné orchestru PKF - Prague Philharmonia v Číně se 17. září až 5. října neuskuteční. Čínské úřady termín odložily na neurčito. Podle vedení PKF je důvodem odebrání povolení pro vystoupení v letošním roce prohlášení primátora hlavního města Zdeňka Hřiba (Piráti) o změně tzv. sesterské smlouvy, kterou s Pekingem uzavřelo minulé vedení Prahy. Z něho chce současné vedení Prahy odstranit bod, kterým Praha uznává jednotnou Čínu, informoval za PKF Marek Němčík.

Čína podmínila povolení k turné PKF - Prague Philharmonia kritikou postojů vedení Prahy, to však filharmonie odmítla. „Rozhodně není úmyslem PKF — Prague Philharmonia nevystoupit před čínským publikem, naopak je zde zájem navázat na předchozí koncerty a obecně být součástí rozvoje česko-čínských kulturních vztahů, avšak bez jakýchkoliv omezujících podmínek,“ uvedl předseda správní rady PKF Martin Klimpl.

„Rozhodně není úmyslem PKF — Prague Philharmonia nevystoupit před čínským publikem, naopak je zde zájem navázat na předchozí koncerty a obecně být součástí rozvoje česko-čínských kulturních vztahů, avšak bez jakýchkoliv omezujících podmínek,“ uvedl předseda správní rady PKF Martin Klimpl.

Oficiální zdůvodnění čínských úřadů k faktickému zrušení série vystoupení k 70. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Československem a Čínskou lidovou republikou zatím vedení PKF nedostalo.

Vedení PKF nyní řeší, jak uvolněný termín nahradit jinými vystoupeními, která by zmírnila negativní dopad na její již schválený rozpočet.

Náhrada za Čínu

Hřib před časem uvedl, že se spolu s radní pro kulturu Hankou Třeštíkovou (Praha Sobě) osobně zasadí o to, aby rozhodnutí městské rady ohledně vztahu s Pekingem na orchestr nemělo negativní dopad. „Výpadek vystoupení v Číně lze nahradit jinými zahraničními destinacemi a můžeme se odrazit od sítě pražských partnerských měst. Využiji k tomu i kontakty získané při mé nedávné cestě na Tchaj-wan, protože naše hudba má dobré jméno v celé jihovýchodní Asii,“ sdělil tehdy Hřib.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na konci dubna oznámil, že se sejde s čínským velvyslancem kvůli tomu, že Čína údajně ruší vystoupení českých kulturních institucí, jejichž název je spojen s Prahou. Pokud by bylo vystupování českých umělců omezováno, považoval by to Petříček za nešťastné.

O rušení vystoupení českých umělců mluvil při návštěvě Pekingu ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). Také podle něho tak čínské úřady reagují na některá prohlášení pražského primátora.

PKF - Prague Philharmonia byla založena v roce 1994 dirigentem Jiřím Bělohlávkem a má formu obecně prospěšné společnosti. Orchestr nemá svého stálého zřizovatele. Svůj provoz si musí, mimo poskytnutých grantů z prostředků Magistrátu hlavního města Prahy a Ministerstva kultury ČR, které představují okolo 35 procent celkového více než čtyřicetimilionového ročního rozpočtu, zajistit vlastními aktivitami.

ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.