• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

CO JEŠTĚ UNIKLO

Česko

* Blízký vztah Itálie a Ruska: Italský premiér Silvio Berlusconi se prý pět let významně přátelil s „ bývalým agentem KGB“ a nynějším premiérem Vladimirem Putinem. Společně měli nejedno bilaterální jednání a trávili spolu prázdniny – u Černého moře či v luxusní Berlusconiho vile na Sardinii. Padla zmínka také o „Berlusconiho měkkém přístupu k Rusku“ v době válečných konfliktů v Čečensku a Gruzii.

* Berlusconi jako neschopný politik: Italský premiér je prý „neschopný, marnivý a naprosto neefektivní jako moderní evropský lídr“. V tomto duchu se o něm podle WikiLeaks vyjádřila americká ambasáda v Římě. Podle další zprávy z italské metropole je Berlusconi „fyzicky i politicky slabý“ státník, jehož „častá záliba v nočních večírcích způsobuje to, že nemá dostatek času na odpočinek“.

* Sarkozyho obliba ve střídání spolupracovníků: Francouzský prezident Nicolas Sarkozy je podle zaměstnanců americké ambasády v Paříži „nedůtklivá a autoritářská osoba“ a „král, který je nahý“.

Kromě toho se vyžívá v tom, že často obměňuje lidi ve svém týmu včetně premiéra.

* Snaha vyprázdnit Guantánamo: V době, kdy američtí diplomaté tlačili na ostatní státy, aby přijaly vězně ze zařízení pro osoby podezřelé z terorismu, došlo i na kuriózní vyjednávání. Slovinsko například dostalo lákavou nabídku: pokud se jeho představitelé chtějí setkat s americkým prezidentem Barackem Obamou, musí vězně přijmout.

* Hackerský útok v Číně: Vyšlo najevo, že za hackerským útokem na servery Googlu letos v lednu stála čínská vláda, která jej zadala svým i soukromým expertům.

Byla to součást systematického nabourávání do počítačů americké vlády, jejích západních spojenců, tibetského duchovního vůdce dalajlamy i amerických obchodníků, které trvalo od roku 2002.

* Neshody s Německem ohledně dodržování lidských práv: Američtí představitelé v roce 2007 ostře varovali Německo, aby nevydávalo zatykač na agenta CIA. Ten byl zapletený do zpackané operace, během které byl nevinný Němec omylem unesen a zadržován měsíce v Afghánistánu. Důvodem omylu bylo to, že muž měl stejné jméno jako podezřelý povstalec.

„Nechceme vyhrožovat Německu, ale apelovat na německou vládu, aby pečlivě zvažovala každý krok, který může mít důsledky na vztahy s USA,“ stojí v jedné z depeší.

  • Vybrali jsme pro Vás