Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Průběh onemocnění covidem překvapivě ovlivňuje i krevní skupina. U které hrozí největší komplikace?

Péče o pacienta s covidem-19 foto: MAFRA

Původní zpráva
Praha - Luštění velké letošní hádanky s názvem covid-19 nebere konce a vědci z celého světa stále přicházejí na nové a nové souvislosti. Zjistili, že na průběh tohoto onemocnění má překvapivě mimo jiné vliv i to, jakou krevní skupinu má pacient. Obecně se jako nejrizikovější jeví skupina A a naopak nejméně riziková 0.
  5:00

K rozpoznání covidu postačí zakašlat, tvrdí vědci. Vyvíjí chytrou aplikaci, která pozná i bezpříznakové případy

„Již v počátku pandemie virem SARS-Cov-19 vycházely ze zkoumání kohort pacientů náznaky odlišného průběhu nemoci u skupin pacientů s různými krevními skupinami, kdy byli pacienti s krevní skupinou A považováni za rizikovější z hlediska větší pravděpodobnosti vážnějšího průběhu nemoci.

Na základě novějších studií z podzimního období letošního roku se tyto poznatky potvrzují, i když mechanismy, které tyto rozdíly způsobují, zůstávají zatím nejasné,“ popsala serveru Lidovky.cz lékařka Anna Šedivá z Ústavu imunologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol.

Podle ní je pravděpodobné, že spíše než samotné antigeny na červených krvinkách, které rozhodují o tom, zda má člověk krevní skupinu A, B, AB, nebo 0, působí jako „ochránci“ protilátky anti-A. Právě ony chybí v plazmě u typů A a AB. Zatím však jde pouze o hypotézu.

Největší rizika skýtá „áčko“

„Rizika horšího průběhu nemoci u pacientů s krevní skupinou A ve srovnání s krevní skupinou 0 ve smyslu větší pravděpodobnosti tíže respiračních příznaků a nutnosti intenzivní péče jsou ve větších kohortách pacientů patrná, ale nejsou pro průběh nemoci, který je ovlivňován celou škálou vlivů na straně infekce i na straně souboru rizikových faktorů u pacienta, zásadní,“ upozornila Šedivá.

ZASTOUPENÍ SKUPIN V ČESKÉ POPULACI

■ nejčastější je skupina A, kterou má 45 procent populace

■ skupinu 0 má 30 až 35 procent obyvatel

■ krevní skupina B je zastoupena 15 až 20 procenty

■ nejvzácnější je skupina AB, kterou má pouze osm procent lidí

Covid-19 podle ní probíhá ve velmi rozdílných formách, jež představují celou škálu klinické závažnosti.

Někteří lidé nemají vůbec žádné příznaky, jiní vykazují lehké příznaky virového onemocnění. Těžší průběh onemocnění už vyžaduje hospitalizaci, někdy i s podporou dýchání, a nejzávažnější vede k úmrtí pacienta.

Pokud jde o faktory rozhodující o závažnosti koronavirové nákazy u každého člověka, dosavadní lékařské poznatky ukazují, že je jich celá řada.

Mezi hlavní rizika patří vyšší věk, jiná závažná onemocnění nebo obezita. Vliv mají i nejrůznější genetické faktory. A podle údajů z mezinárodních statistik hraje roli i pohlaví: hůře jsou na tom muži, kteří mají ve srovnání se ženami častěji těžší průběh a více jich i umírá.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat