Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Průběh onemocnění covidem překvapivě ovlivňuje i krevní skupina. U které hrozí největší komplikace?

Péče o pacienta s covidem-19 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Péče o pacienta s covidem-19 | foto: MAFRA

Praha Luštění velké letošní hádanky s názvem covid-19 nebere konce a vědci z celého světa stále přicházejí na nové a nové souvislosti. Zjistili, že na průběh tohoto onemocnění má překvapivě mimo jiné vliv i to, jakou krevní skupinu má pacient. Obecně se jako nejrizikovější jeví skupina A a naopak nejméně riziková 0.

„Již v počátku pandemie virem SARS-Cov-19 vycházely ze zkoumání kohort pacientů náznaky odlišného průběhu nemoci u skupin pacientů s různými krevními skupinami, kdy byli pacienti s krevní skupinou A považováni za rizikovější z hlediska větší pravděpodobnosti vážnějšího průběhu nemoci.

Na základě novějších studií z podzimního období letošního roku se tyto poznatky potvrzují, i když mechanismy, které tyto rozdíly způsobují, zůstávají zatím nejasné,“ popsala serveru Lidovky.cz lékařka Anna Šedivá z Ústavu imunologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol.

Podle ní je pravděpodobné, že spíše než samotné antigeny na červených krvinkách, které rozhodují o tom, zda má člověk krevní skupinu A, B, AB, nebo 0, působí jako „ochránci“ protilátky anti-A. Právě ony chybí v plazmě u typů A a AB. Zatím však jde pouze o hypotézu.

Největší rizika skýtá „áčko“

„Rizika horšího průběhu nemoci u pacientů s krevní skupinou A ve srovnání s krevní skupinou 0 ve smyslu větší pravděpodobnosti tíže respiračních příznaků a nutnosti intenzivní péče jsou ve větších kohortách pacientů patrná, ale nejsou pro průběh nemoci, který je ovlivňován celou škálou vlivů na straně infekce i na straně souboru rizikových faktorů u pacienta, zásadní,“ upozornila Šedivá.

ZASTOUPENÍ SKUPIN V ČESKÉ POPULACI

■ nejčastější je skupina A, kterou má 45 procent populace

■ skupinu 0 má 30 až 35 procent obyvatel

■ krevní skupina B je zastoupena 15 až 20 procenty

■ nejvzácnější je skupina AB, kterou má pouze osm procent lidí

Covid-19 podle ní probíhá ve velmi rozdílných formách, jež představují celou škálu klinické závažnosti.

Někteří lidé nemají vůbec žádné příznaky, jiní vykazují lehké příznaky virového onemocnění. Těžší průběh onemocnění už vyžaduje hospitalizaci, někdy i s podporou dýchání, a nejzávažnější vede k úmrtí pacienta.

Pokud jde o faktory rozhodující o závažnosti koronavirové nákazy u každého člověka, dosavadní lékařské poznatky ukazují, že je jich celá řada.

Mezi hlavní rizika patří vyšší věk, jiná závažná onemocnění nebo obezita. Vliv mají i nejrůznější genetické faktory. A podle údajů z mezinárodních statistik hraje roli i pohlaví: hůře jsou na tom muži, kteří mají ve srovnání se ženami častěji těžší průběh a více jich i umírá.

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Moderní televizory jsou naplněné aplikacemi a funkcemi, mohou být i zajímavým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

S otužováním začali letos Špačkovi. Oblíbili si Konventský rybník, kde si mohou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...