Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Covidový podzim podle Prymuly: omezení pro hromadné akce i restaurace, školy nový ministr zavírat nechce

Roman Prymula. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Prymula. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Praha Nový ministr zdravotnictví Roman Prymula po svém nástupu do funkce naznačil, jak by měly v Česku vzhledem k pandemii koronaviru a s ní souvisejícími omezeními vypadat nejbližší týdny a měsíce. Podívejte se, v jakých oblastech plánuje Prymula zavést další opatření a kde se bude snažit restrikcím vyhnout.

ROUŠKY VENKU
Ještě před svým jmenováním do funkce ministra zdravotnictví Prymula uvedl, že roušky venku by se nosit neměly. Reagoval tak na výrok ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), který tuto variantu zmínil jako přínosnou. 

HROMADNÉ AKCE
Zde je podle Prymuly na místě s dalším utahováním opasků počítat. Pravděpodobné je omezení počtu účastníků na 100 v případě venkovních akcí a 50 u vnitřních akcí. Počítá se přitom s výjimkami pro události, které nepředstavují výrazné riziko. Další opatření se mohou dotknout akcí, na kterých lidé jedí, pijí či nedodržují rozestupy.

Naopak další restrikce pro kulturní akce Prymula dle svých slov neplánuje, protože jejich konání v tuto chvíli nepovažuje za významně rizikové.

ŠKOLY
Pokud to bude alespoň trochu možné, chce se ministerstvo zdravotnictví podle svého nového šéfa vyhnout zavírání prvního stupně základních škol. V některých regionech je pak na místě zvážit distanční výuku na druhém stupni ZŠ a středních školách.

Prymula rovněž doporučil vyhlásit na pátek 25. září ředitelské volno, aby vznikl čtyřdenní prodloužený víkend, který by mohl útlumu epidemie pomoct.

RESTAURACE A BARY
Dalším omezením se pravděpodobně nevyhnou. Aktuálně se podle Prymuly hovoří o posunutí zavírací doby ze současných 24:00 na 22:00.

OPATŘENÍ S DOPADEM NA EKONOMIKU
Plošným omezením, jež by měla negativní vliv na ekonomiku, se chce Prymula vyhnout, byť jsou podle jeho slov jednodušší cestou. Obyvatele naopak vyzývá ke spolupráci s úřady a poctivému dodržování pravidla tří R – ruce, roušky, rozestupy.

NOUZOVÝ STAV
Podle nového ministra zdravotnictví jeho vyhlášení nutné není, nezbytná opatření je možné přijmout i bez něj. Když si to bude situace žádat, nevyloučil Prymula jeho vyhlášení za týden či dva.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...