20. prosince 2017 16:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ČSSD podle Babiše nevyloučila spolupráci při druhém pokusu

Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA ČSSD podle premiéra Andreje Babiše (ANO) odmítla podpořit menšinovou vládu hnutí ANO, nevyloučila ale spolupráci v případě druhého pokusu o sestavení vlády. Babiš to řekl po jednání se zástupci sněmovních stran o možné podpoře svého kabinetu.

Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek přitom uvedl, že vidí velkou programovou shodu mezi sociální demokracií a ANO. Babiš také potvrdil, že hnutí STAN jakoukoli jeho vládu podporovat odmítlo a že s KSČM bude ještě jednat o programových otázkách.

„ČSSD odmítá podpořit naši menšinovou vládu ohledně prvního pokusu a nevylučuje nějakou další spolupráci, pokud bude pokus druhý,“ řekl Babiš. Sociální demokraté krátce předtím uvedli, že pokud bude ANO chtít debatovat o budoucnosti země, jsou na diskusi připraveni. Odmítají být ale stavěni před hotovou věc, jako se to stalo u vzniku menšinové vlády.

K jednání s KSČM, která zatím podporu Babišova menšinového kabinetu nevyloučila, Faltýnek uvedl, že se mluvilo o programových prioritách. Od komunistů podle něho zazněly požadavky, aby vláda do programového prohlášení doplnila zákon o obecném referendu, zavázala se k dlouhodobému zvyšování minimální mzdy a přistoupila i na zdanění církevních restitucí. Babiš k tomu řekl, že jednání s komunisty o programu budou pokračovat dál.

Premiér nechtěl předjímat, jakou má jeho vláda šanci na získání důvěry, když z pěti oslovených sněmovních stran zatím čtyři jednoznačně podporu kabinetu odmítly. Jednání podle něj teprve začala, hnutí ANO si je musí vyhodnotit. Připomněl také, že po Novém roce chce vést se stranami druhé kolo rozhovorů. O důvěru Sněmovnu požádá 10. ledna.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz